• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viename interviu apie tai, kaip sovietmečiu buvo gydomas homoseksualumas, garsus psichiatras Aleksandras Alekseičikas-Kirinovas paatviravo, kad paprašytas pacientų nuo homoseksualumo juos gydo iki šiol. Toks psichiatro pasisakymas šokiravo LGBT aktyvistus. Alekseičikas sulaukė kritikos lavinos, esą jis – mokslą ignoruojantis homofobas ir teisės gydyti homoseksualumo net paprašytas neturi.

Viename interviu apie tai, kaip sovietmečiu buvo gydomas homoseksualumas, garsus psichiatras Aleksandras Alekseičikas-Kirinovas paatviravo, kad paprašytas pacientų nuo homoseksualumo juos gydo iki šiol. Toks psichiatro pasisakymas šokiravo LGBT aktyvistus. Alekseičikas sulaukė kritikos lavinos, esą jis – mokslą ignoruojantis homofobas ir teisės gydyti homoseksualumo net paprašytas neturi.

REKLAMA

Ir tokios savo nuomonės reikšti taip pat negali. Dabar psichiatras aiškinasi komisijoms, sprendžiamas ir jo likimas. Tiesa, gydytojo darbu besiskundusių iki šiol nebuvo, kai kurie pacientai jį gina.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Gydytojas Aleksandras Alekseičikas-Kirinovas – garsus psichiatras, medicinos knygų autorius, žinomas dėl savo unikalių metodikų. Psichoterapijos šalyje pradininkas, vadinamas Lietuvos psichoterapijos tėvu.

Sveikatos apsaugos ministerija gydytojui yra suteikusi nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardą. Sovietmečiu, kai homoseksualumas buvo laikomas sutrikimu, gydytojas taikė konversijos terapiją homoseksualams, kurie pas jį ateidavo ir prašydavo to patys. 

REKLAMA
REKLAMA

Šia tema Alekseičiką kalbinti pasiprašė mokslininke ir istorike prisistatanti Rasa Navickaitė. Kalbino jį savo tyrimui. Bet vėliau parašė ir publikaciją, kuri sulaukė internete didžiulio pasipiktinimo.

REKLAMA

Mat Alekseičikas atviravo, kad jei pacientai paprašo, homoseksualumą jis gydo iki šiol.

Citatos neatitiko konteksto 

Gydytojo atviri pasakojimai daugelį šokiravo. Internete jį vadino nemokslišku, kurstančiu homofobiją seniu, kuriam gydyti negalima. „Facebook“ socialiniame tinkle pasipylė vartotojų neigiami komentarai:

„Tai tik vienas „nukvakėlis“, besivadovaujantis 50 metų senumo vadovėline psichiatrija“

„Liga yra luošinti sveikus žmones, dangstantis homofobiniais „normalumo“ naratyvais.“

REKLAMA
REKLAMA

„Ar teisingai suprantu, kad tasai veikėjas, psicho-kažkas vis dar dirba valdiškoj įstaigoj ir gauna atlyginimą iš mokesčių mokėtojų kišenės?“

„O ką apie tai galvoja įstaigos steigėja Vilniaus miesto savivaldybė bei gydytojo licenciją vis pratęsianti Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija?“

Anot gydytojo, interviu buvo rašomas, ištraukiant jo citatas iš konteksto ir jas savaip interpretuojant bei sutirštinant spalvas. 

„Aš dalinai kalbėjau dalinai siaurai moksliškai, dalinai – savotiškai, siaurai mediciniškai. Kažkodėl šiam interviu nebuvo paminėta. Aš kalbu kaip gydytojas, pas kurį ateina žmonės ir skundžiasi, kad jiems bloga, sielą skauda. Jie man patys sako, kad aš jaučiuosi iškrypėlis. Jis man sako – čia jo šventa privati savijauta“, – komentuoja psichiatras Aleksandras Alekseičikas-Kirinovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas sako, kad prašė mokslininkės, jog prieš publikuodama interviu, leistų jam paskaityti ir redaguoti.

Iš pacientų sulaukė gerų atsiliepimų

LGBT aktyvistai taip pat psichologų asociacija Alekseičiką kaltina pažeidus profesinę etiką. Tad parašė raštus tiek į ligoninę, tiek į Sveikatos apsaugos ministeriją. Tad psichiatro likimas sprendžiasi Bioetikos komisijoje. 

„Ten jau buvo tokie dalykai, kurie, mano nuomone, prasilenkia su gydytojo etika, bet tą vertins Etikos komisija“, – teigia Vasaros ligoninės direktorius Martynas Marcinkevčiius. 

REKLAMA

„Pagal tarptautinę klasifikaciją, seksualinė orientacija nėra laikoma sutrikimu ar liga. Tai gydyti čia nėra ką“, – tikina sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Marija Oleškevičienė. 

„Žmonės turi ir privalo turėti teisę į nuomonę šituo klausimu. Yra gerai dokumentuota, kad 8-ame dešimtmetyje JAV, kai buvo išbrauktas iš ligų klasifikatoriaus homoseksualumas, tai buvo visiškai politinis procesas, nulemtas protestų, įsiveržimo žmonių į psichiatrų asociacijos posėdžius ir taip toliau“, – kalba Vilniaus tarybos narys Vytautas Sinica. 

REKLAMA

„Tai psichiatras turėtų sakyt – eik tu lauk, su tavim viskas gerai ir nieko aš tau nepadėsiu? Nes išbraukė iš klasifikacijos, tai ką turiu parašyt? Tai taip nesidaro, jei pacientas atėjo pagalbos, tai yra šventa“, – sako europarlamentaras Aurelijus Veryga. 

Į tą pačią jo etiką tiriančią sveikatos apsaugos ministeriją pacientų grupės nuolat kreipėsi dėl jo vadovaujamo skyriaus grąžinimo.

„Sulaukėm iš pacientų kaip tik patenkintų atsiliepimų, reikalavo atstatyti skyriaus veiklą po pandemijos“, – komentuoja M. Oleškevičienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šokiravo homoseksualų pacientą

Tokie Alekseičiko puldinėjimai šokiravo ir vieną jo pacientą, kuris yra homoseksualus. Ir esą gydytoja apie Sebastiano homoseksualumą žinojo, tačiau gydymo metu šios temos nelietė. 

„To niekada nebuvo, nes tai nebuvo akcentuojama, kadangi tai nebuvo svarbu mano būsenos kontekste“, – tikina vilnietis Sebastianas. 

Vilnietis Sebastianas sako, kad tai buvo pirmas gydytojas, padėjęs jam išgyti nuo depresijos po ilgų bandymų ir daugybės daktarų.

REKLAMA

„Sugebėjau išsigydyti nuo suicidalumo, valgymo sutrikimų. Kituose skyriuose, kur aš buvęs, žmogaus tuo metu paglostytas, o po to išeina, ir pas jį tos pačios problemos, tie patys sunkumai. O Alekseičikas tiesiog varo per tą žaizdą ir tam, kad žaizdą išgydyt, reikia ir pakrapštyt“, – pasakoja Sebastianas. 

Tačiau, anot politikų, tokios patirtys, kaip šis gydytojo užsipuolimas, parodo tai, kad visuomenėje išties veikia cenzūra.

REKLAMA

„Šeimos, lyties, žinom visą sąrašą tų jautrių temų, kur bet koks žmogus žino, kad reik save pristabdyt ir neprisišnekėt, kaip Alekseičikas prisikalbėjo“, – tikina Vilniaus tarybos narys Sinica. 

„30 metų nuo to bėgom. Lyg ir teisinga kryptim, ir panašu, kad labai netoli nubėgom. Persekiojimas dėl požiūrių, dėl kalbos, dėl nuomonės. Jis, kaip Slušnys sako, dar antrankių stadijos nepasiekė, bet jei tai būtų pripažinta neapykantos kalba, tai labai netoli to“, – kalba A. Veryga. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Mes pasirodo dar turim mediku, bet jiems neleidzia gydyti
Vyrai pensininkai dėvintys ružavus stringus ir mėgstantys miesto centre vaikų akivaizdoje bučiuotis su kitais vyrais pensinkais pradėjo spresti kokie psichiatrai turi dirbti Lietuvos ligoninėse. Kas čia bl per laikai tokie atėjo
Niekam neidomus tie pyderasai svarbiausia kad jie nekeltu bangu ir nekirsintu visuomenes
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų