Vyriausybė siūlo atsisakyti dabar taikomo papildomo 200 eurų NPD už vaikus. Jį pakeistų tiesiogiai mokamos išmokos už vaikus. Už pirmą ir antrą vaiką žadama mokėti po 30 eurų per mėnesį, o už trečią ir daugiau vaikų – po 75 eurus.
Kritikuoja vaiko pinigų sistemą
Ekonomistė Rūta Vainienė žiūri į šią idėją skeptiškai. „Lietuvoje jau turėjome vaiko pinigus. Vėliau jų atsisakyta. Dabar vėl grįžta. Matau tame valdžios nenuoseklumą. Ieško burtų lazdelės, kurios nėra. Tie vaiko pinigai nieko nepakeis. Turtingos šeimos, gaunančios tuos vaiko pinigus, net nepajus jų. Klausimas, ar daug uždirbantiems tėvams iš viso reikalingi tie vaiko pinigai. Tuo metu skurdžiai gyvenančioms šeimoms 30 eurų problemų neišspręs. Be to bus tokių, kurie gyvena pačiuose žemiausiuose visuomenės sluoksniuose ir ryžtasi vaikus gimdyti tik tam, kad gautų išmokas. Apskritai į vaiko pinigus žiūriu skeptiškai. Reikia ne užsiimti smulkiomis pašalpomis, o žiūrėti plačiai – remti sveikatos priežiūrą, mokslą. Reformuoti tas sritis, kurios iš tiesų svarbios šeimoms, o ne numesti 30 eurų, kurie nieko nepakeis“, – sako ekonomistė.
Vienodai išmoka ir turtingiesiems, ir vargšams
"DnB NORD" grupės vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka sako, kad Vyriausybė padarė gražų simbolinį gestą – parodė dėmesį šeimoms. Tačiau progresyvumo tame geste galėtų būti ir daugiau, mat dabar vienodas išmokas gaus tiek skurstantys, tiek daug uždirbantys tėvai. „Iš ekonominės pusės to diferencijavimo galėtų būti daugiau. Pavyzdžiui, kad daugiau uždirbantys tėvai gautų mažesnius vaiko pinigus, arba po tam tikro pajamų laiptelio tie pinigai nebebūtų mokami. Antrą vertus, manau, kad Lietuvoje yra gal tik keli procentai šeimų su vaikais, kuriems tie 30 eurų nėra pinigai. Kiek beuždirbtum, kai turi vaiką, kiekvienas euras svarbus. Manau, kad daug uždirbantys tėvai galėtų tuos vaiko pinigus atidėti taupymui. Tuomet, kai vaikas sulauks 16-18 metų, skirti pinigus mokslui, kelionėms ar kitam tikslui“, – pataria ekonomistė.
J. Rojaka sako, kad stipriai vaiko pinigai šeimų padėties tikrai nepakeis. Tačiau bent jau parodys, kad valdžia yra neabejinga demografijos problemoms. „Pasiūlymai buvo formuoti ne tik tam, kad padidintų šeimų pajamas, bet ir atkreiptų dėmesį į demografijos problemas. Manau, kad tai yra labiau gestas, parodomas dėmesys šeimai, neužmirštama demografinė situacija. Pavyzdžiui, Lenkijoje ir Estijoje vaiko pinigai skiriami jau keleri metai ir tai parodo, kad šeima yra prioritetas“, – teigia ekspertė.
Paaiškino, kur slypėjo socialinė neteisybė
Ekonomistas Romas Lazutka sako, kad ankstesnė sistema buvo socialiai neteisinga, nes skurdžiausiai gyvenančios šeimos negalėjo pilnai pasinaudoti teikiamomis lengvatomis. „Dabar galioja tokia sistema, kad žmonės, kurie mažai uždirba, negali pilnai pasinaudoti neapmokestinamojo pajamų dydžio lengvata. Pavyzdžiui, jei motina uždirba minimumą, tai jos neapmokestinamasis minimumas yra 310 eurų, o alga – 380 eurų. Kadangi ji turi vaiką, jai dar priklauso nemokėti mokesčių nuo 200 eurų. Tačiau ji negali pasinaudoti pilnai ta lengvata, nes jos alga gerokai mažesnė, nei jai priklausantis neapmokestinamasis pajamų dydis. Tuo metu ta motina, kuri uždirba daugiau, pasinaudoja lengvatomis pilnai. Vadinasi, mažiausiai uždirbantis žmogus gauna mažiau naudos iš valstybės. Tai yra socialiai neteisinga. Dabar ta nauda bus teikiama kitu būdu – šeimos tiesiogiai gaus vaiko pinigus. Taip bus mažinama socialinė nelygybė. Kadangi daugiau uždirbantys žmonės taip pat gaus vaiko pinigus, bet neteks mokestinės lengvatos. Jiems į minusą tie pakeitimai neišeis – pajamos taip pat padidės apie 10 eurų. Tačiau didžiausią naudą patirs sunkiausiai besiverčiantieji“, – aiškina ekonomistas.
Antrą vertus, R. Lazutka sutinka, kad sistema gali sulaukti kritikos dėl mažo progresyvumo. „Kritika gali būti iš tos pusės, kad žmonės, kurie labai daug uždirba, taip pat gaus vaiko pinigus. Tokius pat, kaip gauna skurdžiai gyvenantys žmonės. Tačiau apie tai galima galvoti kaip apie visuomenės solidarizavimąsi su tais, kurie turi vaikų. Kitose šalyse tokia praktika taip pat taikoma“, – sako ekonomistas.