Produktų, kuriuose kancerogeno kiekis viršija leistiną normą, vartojimas gali būti prilyginamas rūkymui.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad iš Rusijos atvežto dezodoruoto saulėgrąžų aliejaus „Imperija solnca“ mėginiuose buvo nustatytas didžiausią leistiną koncentraciją viršijantis kancerogeno benzo(a)pireno kiekis. Specialistai aliejaus pardavėjams nurodė šio nesaugaus produkto partiją nedelsiant išimti iš lentynų.
Pagal galiojimo laiką
Ne viena šią informaciją išgirdusi šeimininkė prisimins ir pati pirkusi, o gal jau suvartojusi butelį kitą šio nebrangaus aliejaus.
Svarstančiosioms, ar tikrai į savo virtuvę parsinešė kenksmingo produkto, reikėtų pažiūrėti į ant butelio nurodytą galiojimo laiką.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė Jurgita Savickaitė primena, kad ne visas aliejus „Imperija solnca“ yra nesaugus. Viršyta kancerogeno dozė rasta toje aliejaus partijoje, kurios galiojimo laikas turėjo pasibaigti šių metų rugsėjo 9-ąją. Aliejaus su ant butelio užrašytu tokiu galiojimo laiku prekyboje nebeturi būti.
Atsižvelgusi į laboratorinių tyrimų išvadas, Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atrinko papildomus aliejaus mėginius ir įpareigojo dezodoruotą saulėgrąžų aliejų iš Rusijos įvežusią Vilniaus rajone esančią įmonę „Saulės imperija“ nedelsiant surinkti iš rinkos visą nesaugaus aliejaus partiją.
Dar aiškinasi
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai tęsia tyrimą ir aiškinasi tikslų nesaugios aliejaus partijos kiekį bei išplatinimą.
Pasak J. Savickaitės, į šalį įvežamų produktų pavyzdžiai būna tikrinami prieš pateikiant juos į rinką. „Taip buvo tikrintas ir minėtas aliejus. Jis buvo saugus, atitiko visus reikalavimus. Kai produktas įleidžiamas į rinką, tikrinamos jo įvežamos partijos pasirinktinai“, – sako vyriausioji specialistė.
Vykdant stebėseną buvo patikrinta ir ši aliejaus partija.
Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo ištirti minėto aliejaus mėginiai benzo(a)pireno ir švino likučiams nustatyti. Tyrimo rezultatai parodė, kad iš Rusijos importuotame aliejuje benzo(a)pireno (2,5 ± 0,4 µg/kg ir 3,0 ± 0,5 µg/kg) kiekis viršija nustatytą didžiausią leistiną koncentraciją (2,0 µg/kg).
Kaip tabako dūmai
Respublikinės Panevėžio ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Darius Kriukas mano, kad nusipirkus ir suvartojus butelį to aliejaus pulti į paniką nereikėtų. Aliejus ne tas produktas, kurio vartojama daug ir nuolat. Jeigu buvo atvežta tik viena partija, neturėtų vartotojų sveikatai pakenkti.
„Tačiau, žinoma, nieko gero čia nėra. Produkto su nemažu kancerogeno kiekiu vartojimas gali būti prilyginamas rūkymui. Nuo vienos cigaretės tarsi ir neapsinuodysi, o rūkant nuolat ir daug kyla akivaizdus pavojus, ypač tiems žmonėms, kurie turi genetinį polinkį į onkologines ligas“, – sako Gastroenterologijos skyriaus vedėjas.
Ne visų žmonių sveikata, imunitetas, paveldimumas vienodi. Tiems, kurių organizme yra genetinė prielaida piktybiniams navikams susidaryti, daug pavojingesni ir rūkymas, ir nesaugūs maisto produktai.
Kancerogenai kaip tik yra tos medžiagos, kurios sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Šias medžiagas žmogus gali įkvėpti, nuryti, jos gali patekti per odą.
Kancerogenai randami ne tik užterštame ore, jų gausu kosmetikoje, namų priežiūros ir buities cheminėse priemonėse, maiste.
Alkoholis ir nesveika mityba
Gydytojas gastroenterologas D. Kriukas sako, kad nesaugių, nesveikų produktų žmonės dabar valgo daug, tai matyti ir iš didėjančio pacientų skaičiaus.
Dažnai tenka gydyti dėl netinkamos mitybos ar alkoholio vartojimo atsirandančias ligas. „Daugėja kasos, kepenų uždegimo, cirozės atvejų“, – sako gydytojas.
Bulvių traškučiuose, greito maisto produktuose kancerogenų norma gali būti viršyta daug kartų. Visi dabar žino ir apie maisto priedų, pažymėtų E raidelėmis, pavojingumą.
Medikai pataria pasirinkti sveikos mitybos tradicijas.
Valgiaraštyje turi būti skaidulinio maisto. Jis mažina kai kurių rūšių vėžio (pvz., storosios žarnos) riziką, nes pašalina iš organizmo žalingus kancerogenus. Sveikos mitybos pagrindą sudaro grūdinės kultūros, o jose gausu maisto skaidulų. Kuo mažiau apdoroti grūdai – tuo geriau, taigi dažniau reikėtų rinktis rupaus malimo duonos gaminius, kruopas. Daug maisto skaidulų yra daržovėse ir vaisiuose.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ