Apie moralę, katalikiškas vertybes ir visuomenės sveikatą vakar Seime vykusioje konferencijoje „Abortas Lietuvoje“ kalbėjo užsienio svečiai, o lietuviai bandė išsklaidyti tautiečių susikurtus mitus apie kontracepcijos ir aborto tariamą žalą, rašo „Respublika“.
Abortas - visuomenės problema
„Siekiame įrodyti, kad abortas yra ne vien medicinos problema, bet ir politinis valdžios įrankis bei moterų kontrolės būdas, kurį konservatyviosios jėgos mėgina primesti demokratinei Lietuvos visuomenei“, - vakar spaudos konferencijoje sakė Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė.
Pasak jos, siekiantieji uždrausti abortą Lietuvoje nori grąžinti moters diskriminaciją, palaužti moters valią, paneigti moters savivoką ir saviraišką visuomenėje.
„Konservatyviai mąstantys politikai, norėdami patraukti į savo pusę kuo daugiau rinkėjų ir įveikti oponentus, abortą vadina kūdikių žudymu, kontracepciją - moters organizmui žalinga priemone, lytinį švietimą - ištvirkimo skatinimu“, - sakė M.A.Pavilionienė.
Konferenciją surengė Seimo Visuomenės plėtros, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinė grupė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, Lietuvos akušerių ginekologų ir kontraceptologijos draugijos.
Konferencijos svečiai pasidalijo mintimis apie aborto draudimo Lenkijoje pasekmes ir aborto liberalizavimą Portugalijoje.
Lenkijos patirtis
Lenkija - viena iš nedaugelio valstybių, kurioje nėštumo nutraukimą draudžia įstatymas. Šalies Šeimos planavimo asociacijos direktorius Piotras Kalbarczykas ne tik pristatė dabartinę šalies situaciją, bet ir nurodė priežastis, kodėl buvo nuspręsta uždrausti nėštumo nutraukimą.
Pirmoji priežastis - valdžios baimė, kad išmirs lenkų tauta. Buvo tikima, kad uždraudus abortus gimstamumas padidės. Tačiau, P.Kalbarczyko teigimu, gimstamumas didėjo tik kaime dėl žinių apie nėštumo planavimą stokos. Naujagimių skaičius, nepaisant priimto įstatymo, mažėjo. 1993 m. Lenkijoje gimė 490 tūkstančių naujagimių, o 2005 m. - 350 tūkstančių.
Antroji priežastis - tai religija ir moralė. Katalikiškoje Lenkijoje buvo paisoma popiežiaus Jono Pauliaus II akcentuojamos nuostatos, kad gyvybę reikia saugoti nuo jos užsimezgimo pradžios iki pat mirties. „Tačiau ar pats popiežius savo gyvybę saugojo iki gyvybės pabaigos, kai prašė atjungti gyvybę palaikančius aparatus“, - klausė P.Kalbarczykas.
Nepaisant priimto įstatymo, abortai Lenkijoje - dažnas reiškinys. Per metus atliekama apie 50 tūkstančių abortų. „Tikslaus skaičiaus pasakyti negalima, nes apie nelegalius abortus sužinoma tik tada, kai moterys kreipiasi į klinikas dėl komplikacijų, susijusių su nelegaliu nėštumo nutraukimu“, - pasakojo Lenkijos šeimos planavimo asociacijos direktorius.
Portugalija - už moterų teises
Manuela de Melo, Europos Tarybos (ET) asamblėjos narė, Portugalijos Parlamento atstovė, pasakojo, kad iki abortų legalizavimo Portugalijoje, taip pat kaip ir uždraudus abortus Lenkijoje, jie vis dėlto buvo vykdomi.
Parlamentarės teigimu, per metus Portugalijoje buvo atliekama per 20 tūkstančių abortų - moterys dažniausiai nėštumą nutraukdavo pačios arba padedant nekvalifikuotiems specialistams. Nelegalių abortų rezultatas - tūkstančiai moterų ligoninėse. Spręsdami šią problemą portugalai priėmė įstatymą, leidžiantį nutraukti nėštumą, jei jis yra ne ilgesnis kaip 10 savaičių, jei pati moteris to prašo. Be to, nėštumą nutraukti gali tik patvirtintos gydymo įstaigos.
Lietuvoje šiuo metu kasmet dėl įvairių priežasčių moterų pageidavimu atliekama apie 10 tūkstančių abortų.
Jadvyga BIELIAVSKA, Agnė VAITASIŪTĖ