„Po dviejų savaičių – arba nauja Seimo dauguma, arba skirstomės“, - tvirtina Seimo socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius. Maža to, A. Butkevičius naujai galimai daugumai kelia ir nemažą reikalavimą – mažiausiai 77 balsai Seime, rašo „Balsas.lt savaitė“
Dėlios prioritetus
Bendra opozicinių partijų veiksmų programa, o tada nauja valdančioji Seime – po dviejų savaičių turėtų paaiškėti, ar Seimo socialdemokratai, „Tvarkos ir teisingumo“, Darbo partijos frakcijos, Valstiečių liaudininkų atstovai ir, galbūt, dalis Krikščionių partijos frakcijos narių, galės bendradarbiauti ir burti valdančiąją koaliciją. Taip galvoja socdemų lyderis A. Butkevičius.
„Per tas savaites diskutuojame, kokios mūsų nuostatos sutampa, kurios ginčytinos, o kurios – prioritetinės. Jei dėl ko nesutariame – sėsime ir ieškosime kompromisų. O jei matome, kad nesutariame dėl programinių nuostatų, pasakome vieni kitiems „atia“ ir dirbame kaip ir iki šiol“, -- artimiausius opozicijos planus „piešė“ A. Butkevičius, -- Ne valdžia dėl valdžios yra mūsų principas. Turime išsiaiškinti, ar vienodai matome situaciją, o tada galvoti apie daugumą“.
Pasak A. Butkevičiaus, galima būtų susitarti ir greičiau, tačiau juk dviejų opozicinių Seimo partijų lyderiai – Rolandas Paksas ir Viktoras Uspaskichas – dirba Briuselyje. Be jų žinios – nė iš vietos.
Opozicinių partijų susitikimuose Seime dalyvauja ir keli Krikščionių partijos frakcijos nariai, šiuo metu besikalbantys ir su valdančiaisiais.
„Nors jie kol kas dar neįsijungė į mūsų darbą, iš tiesų jų atstovai dalyvauja susitikimuose. Kol kas , Kovas – jiems tas mėnuo, kai reikėtų pažiūrėti, kokia politinė situacija klostosi“.
Magiškas skaičius – 77
Tačiau ar tikrai visos naują valdančiąją daugumą norinčios formuoti partijos turi ką pasiūlyti? Dar pernai pristatyta socialdemokratų alternatyvioji Vyriausybės programa buvo aršiai kritikuota: pasiūlymai nekonkretūs, vien deklaracijų rinkinys. Tiesa, pripažįstama, yra ir neblogų pasiūlymų, tačiau programa kaip visuma – tik „gražūs norai“.
Maža to, A. Butkevičius naujai galimai daugumai kelia ir nemažą reikalavimą – mažiausiai 77 balsai: „Jei 71 balsas -- jokių darbų negali būti. Čia dėl kiekvienos smulkmenos bus pareikštas nepasitikėjimas, be to, juk opozicija bus pakankamai stipri“.
Tačiau ar tokiu atveju koalicija būtų patvari ir stabili? „Suprantama, ji būtų „marga“, tačiau turi būti griežtas susitarimas, kad nebebus tokių žaidimų: ryte su vienais kalbasi, kitą dieną gasdina, kad jei jūs čia mūsų nevertinsit mūsų pasiūlymų, tai pasitrauksime. Suvokiu viena: turi būti griežtas susitarimas“.
TIK FAKTAI
„Darbiečių", „tvarkiečių" ir „valstiečių" grupę sudaro 30 parlamentarų. Šie yra sudarę bendradarbiavimo opozicijoje sutartį, renka opozicijos lyderį. Tačiau Socialdemokratai – gausiausia opozicinė frakcija, vienijanti 25 narius, prie sutarties nėra prisijungę.
Opozicija jau ne sykį bandė versti Vyriausybės ministrus Algirdą Šemetą, Gintarą Steponavičių. Vis dėlto nė viena interpeliacija nenusisekė. Pernai rudenį planuota versti ir patį Andrių Kubilių, tačiau šios minties buvo atsisakyta.
Vis pasirodančią informaciją, esą opozicija „jau rengia perversmą“ kartais skleidžia patys valdantieji. Taip siekiama įbauginti nepaklusniuosius ir maištaujančius saviškius, kad šie išsigąstų galimo valdžios išslydimo iš rankų ir paklusniai balsuotų.