• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žinia apie nuo liepos šeimos gydytojo komandai skiriamą po 5 eurų skatinamąjį priedą už kiekvieną paragintą skiepytis pacientą spėjo sukelti gyventojų nepasitenkinimą. Patys medikai sako, kad tai – seniai lauktas finansavimas už viršvalandžius, mat jų kabinetai pilni ir kitų, ne vien atėjusių konsultuotis dėl skiepų, pacientų.

Žinia apie nuo liepos šeimos gydytojo komandai skiriamą po 5 eurų skatinamąjį priedą už kiekvieną paragintą skiepytis pacientą spėjo sukelti gyventojų nepasitenkinimą. Patys medikai sako, kad tai – seniai lauktas finansavimas už viršvalandžius, mat jų kabinetai pilni ir kitų, ne vien atėjusių konsultuotis dėl skiepų, pacientų.

REKLAMA

Pranešus apie dar vieną skatinamąją priemonę vakcinavimo apimtims didinti ir mokėti 5 eurų skatinamąjį priedą šeimos gydytojams dalis tautiečių reagavo audringai sakydami, kad taip neva gydytojui bus siūlomas kyšis arba jie „vers skiepytis vien dėl pinigų“. 

Patys gydytojai gi primena, kad visada egzistavo skatinamųjų paslaugų „krepšelis“, pavyzdžiui, profilaktinės sveikatos programos, už kurias įstaiga gaudavo papildomų lėšų. Todėl ir šiuo atveju tai nėra jokia naujovė.

REKLAMA
REKLAMA

Konsultuoti dėl skiepų tenka po darbo

Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos pirmininkė Alma Astafjeva apgailestavo, kad šiuo atveju netinkamai paleista komunikacinė žinutė spėjo įplieksti kibirkštį tarp gydytojų ir pacientų. 

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad šeimos gydytojai ir iki masinės vakcinacijos dirbo su pacientų sąrašais, bet tą darė po darbo. Tad dabar už tai įstaigos tiesiog gaus paskatinimą.

„Kalbant apie patį finansavimą mes buvome pakviesti į neoficialią darbo grupę ir kalbėjome, kaip dar galima paskatinti žmones skiepytis. Ir viena iš skatinimo priemonių buvo įtraukti kuo daugiau šeimos gydytojų ir jų komandų.

Nes realiai jei iki masinės vakcinacijos mes ir taip darėme tuos darbus, tai buvo mūsų viršvalandžiai. Nes dar turi priimti ir planinius pacientus, po kurių dar sąrašus sudarinėji, kas kokią diagnozę turi, kokį gydymą gauna ir panašiai“, – aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA

Intensyvus bendravimas su pacientu duoda vaisių

Paklausta, ar dar išties yra vietos žmonių įtikinėjimams pasiskiepyti, profesinės sąjungos atstovė priminė, kad šeimos gydytojas vis tik yra arčiausiai paciento ir, jei žmogus turi klausimų, abejonių dėl vakcinacijos, medikas gali turėti nulemiantį žodį.

„Ten, kur gydytojai intensyviai dirbo su pacientais, jiems skambino, švietė, tai matomas ir didelis visos komandos įdirbis – aukštas pasiskiepijusių pacientų procentas. Taigi principas išlieka toks pats – SAM skatina skirti tą laiką, bet mes nebegalime dirbti viršvalandžių, nes jau planiniai pacientai nesulaukia pagalbos. Taigi dabar suteikta priemonė šeimos gydytojams skirti pakankamai laiko“, – komentavo A. Astafjeva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pasakojo ir pati asmeniškai turinti daug pacientų, kurie registruojasi pasitarti dėl skiepo. „Ar aš galiu? Ar man reikia? Ar man priklauso? O jei aš kažkada sirgau?“ – gydytojai sulaukia daug klausimų.

„Bet visa tai yra mūsų laiko sąnaudos, ir realiai dirbame nuo sausio, vasario, kol neprasidėjo masinė vakcinacija. Mes iš savivaldybės tiesiog gaudavome prašymą padaryti skiepytis norinčiųjų sąrašus. Tai gerai, kad skirs bent kokį finansavimą. Taip, jis galėjo būti ir anksčiau“, – neslėpė gydytoja.

REKLAMA

Dūsta nuo pacientų

Savo ruožtu šeimos gydytoja Toma Kundrotė šios naujos tvarkos su dideliu entuziazmu nepasitiko. Ji teigė, kad apstu ir kitų problemų – darbo krūviai šeimos gydytojams tokie dideli, kad nebepadėtų ir dvigubas atlyginimas.

„Šeimos gydytojai dūsta, tiesiog nėra laiko tiems skatinimams, nėra laiko paklausti, ar žmogus skiepytas nuo COVID-19. Eina žmonės šimtais per dieną, neįsivaizduojat, kaip darbas vyksta. Pusės telefono skambučių net nepakeli, nes fiziškai nesugebi to padaryti. Tai vėliau sėdi po darbo ir perskambinėji.

REKLAMA

Tad jau nebe piniguose esmė, gali dvigubai daugiau mokėti, bet tiesiog tokio darbo nebenori dirbti. Gydytojai pervargsta tiek, kad net ir poilsio metu negali normaliai funkcionuoti“, – komentavo ji.  

Anot pašnekovės, jei pacientų nedaug, apylinkė maža, gal ir gali rasti laiko skatinimams, skambinti, įtikinėti.

„Bet kiek tokių apylinkių yra? Dabar yra laisvos durys, eikite ir skiepykitės. Dabar mokės šeimos gydytojui už tai, kad jo pacientas nueis skiepytis, visiškai nesvarbu, ar jis kalbėjo su juo, ar ne. Tai dabar duoda pinigų, bet jūs sukitės kaip norite“, – nusivylimo neslėpė T. Kundrotė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pažymėjo, kad nekokia situacija gali būti ir moraliniu aspektu: „Kas bus, jei pacientui kas nutiks, sukarščiuos po skiepo? Tai sakys, kad štai specialiai mane įkalbėjo, kad tik 5 eurus pasiimtų. Čia jau moralinės atsakomybės klausimas.“

Įsakymas įsigaliojo liepos 14 d.

Portalas tv3.lt primena, kad liepos 14 d. įsigaliojo Gyventojų skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyta COVID–19 ligos vakcina organizavimo tvarkos aprašo pakeitimas. 

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pasirašytame įsakyme nurodoma, kad visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ), teikiančioms pirmines ambulatorines šeimos medicinos asmens sveikatos priežiūros paslaugas, už kiekvieną, prie atitinkamos įstaigos prisirašiusį šeimos gydytojo ir jo komandos bet kokia forma (žodžiu, raštu, elektroniniu paštu, telefonu ir kt.) paskatintą skiepytis ir paskiepytą pirmąja COVID-19 vakcinos doze asmenį, iš valstybės biudžeto lėšų skiriamos skatinamosios lėšos – 5 eurai.

REKLAMA

Atkreipiamas dėmesys, kad šeimos gydytojui ir (ar) jo komandos nariui bus skiriamas 5 eurų dydžio skatinamasis priedas už kiekvieną prie šeimos gydytojo prisirašiusį gyventoją, kuris buvo paskiepytas pirma vakcinos doze, skaičiuojant nuo 2021 m. liepos 1 d., nepriklausomai nuo to, kur toks gyventojas buvo paskiepytas.

„Tai reiškia, kad šeimos gydytojams ir (ar) jų komandų nariams papildomai jokių dokumentų teikti nereikia, nes skatinamosios lėšos bus skiriamos pagal faktiškai paskiepytus prisirašiusius gyventojus, analizuojant į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (toliau – ESPBI IS) po vakcinacijos pateiktus duomenis“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Kartu priduriama, kad SAM lėšas pagal ESPBI IS apie paskiepytus gyventojus pateiktus duomenis skirs asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, o už lėšų paskyrimą konkretiems šeimos gydytojams ir (ar) jų komandos nariams bus atsakingos pačios įstaigos. Skatinamosios lėšos bus skiriamos kas mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų