• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rašytoja L. S. Černiauskaitė tapo pirmąja, kuriai skirta 2007 m. įsteigta Kazimiero Barėno premija. Ji įvertinta už romaną „Benedikto slenksčiai“.

REKLAMA
REKLAMA

Premija L. S. Černiauskaitei  bus įteikta pirmadienio vakarą Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

REKLAMA

Premiją 2007-aisiais įsteigė pati biblioteka. Ji bus teikiama kasmet už per paskutinius dvejus metus parašytą geriausią jauno autoriaus prozos knygą.

Rašytojas K. Barėnas vadinamas žymiausiu visų laikų Anglijos lietuviu. Tai rašytojas, leidėjas, vertėjas, visą savo gyvenimą prasmingai ir pasiaukojamai dirbęs lietuvių kultūros labui.

REKLAMA
REKLAMA

K. Barėnas būdamas emigracijoje liko ištikimas Lietuvai ir nepriėmė kitos valstybės pilietybės, tokią nuostatą paaiškinęs labai trumpai: „Dviejų tėvynių nebūna“.   

„Rašytojas gimė 1907 m. Stanionių kaime, Panevėžio rajone. Mokėsi Panevėžio berniukų gimnazijoje. Jį mokė tokie mokytojai kaip Gabrielė Petkevičaitė–Bitė, Julijonas Lindė–Dobilas. Vėliau baigė Vytauto Didžiojo universitetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1943 m. K. Barėnas pasitraukė į Vakarus. Nuo 1947 m. rašytojas gyveno Didžiojoje Britanijoje, Londone. Ten redagavo dienraštį „Europos lietuvis“. 1957–1981 vadovavo „Nidos knygų klubui“, išleidusiam per 100 išeivijos rašytojų knygų, taip pat leido literatūros metraštį „Pradalgė“.

Jis parašė 4 romanus, 5 novelių knygas, informacinę istorinę apybraižą apie Didžiosios Britanijos lietuvius.

REKLAMA

Rašytojo kūryba ne kartą buvo už tai įvertinta: romanas „Tūboto gaidžio metai“ apdovanotas Vinco Krėvės literatūros premija, „Beragio ožio metai“ – prestižine Jungtinių Amerikos Valstijų lietuvių bendruomenės kultūros tarybos premija.

Neliko nepastebėta ir jo visuomeninė bei kultūrinė veikla – 1997 m. K. Barėnas apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ketvirtojo laipsnio ordinu“, – dėstė svarbiausius 2006 m. mirusio visuomeninko, kurio vardu buvo pavadinta nauja literatūros premija, gyvenimo faktus Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės–Bitės viešosios bibliotekos direktorė ir vertinimo komisijos pirmininkė Rima Maselytė.

REKLAMA

Emigracijoje rašytojas K. Barėnas sukaupė turtingą biblioteką – per 4 tūkst. knygų ir ypatingai vertingų rankraštinių dokumentų fondą.

„Su žmona Marija Barėniene jie perdavė visą savo biblioteką mūsų bibliotekai. Mūsų bibliotekoje yra kambarys, kuriame yra visas fondas. Ten galima sėdėti vartyti, skaityti knygas.

Rankraščiai ir kiti dokumentai šiuo metu dar tvarkomi, bet jie irgi bus pristatyti Lietuvos žmonėms“, – teigė lrt.lt pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot R. Maselytės, K. Barėno vardo premiją įsteigti pasiūlė likti nežinomu panoręs likti geradarys.

„Tai piniginė premija – 2600 Lt (bus teikiama kasmet už per pastaruosius du metus pasirodžiusius kūrinius – lrt.lt). Jei prizinis fondas nepasipildys, fonde esančios sumos užteks premijoms kokiems 10 metų“, – teigė viena iš vertinimo komisijos narių.

REKLAMA

R. Maselytės teigimu, komisijai verčiausią K. Barėno premijos teko išrinkti iš dviejų atranką praėjusių autorių –   L. S. Černiauskaitės už romaną „Benedikto slenksčiai“ ir Andriaus Jakučiūno, parašiusio romaną „Tėvynė“.

Anot vertinimo komisijos pirmininkės (į komisijos sudėtį taip pat įėjo: prozininkė, publicistė ir poetė Birutė Jonuškaitė, literatūrologė Viktorija Daujotytė, žurnalistė ir prozininkė Liuda Jonušienė bei režisierius Julius Dautartas), abu kandidatai vienodai atitiko keliamus reikalavimus – L. S. Černiauskaitės pergalę nulėmė komisijos balsų dauguma.

REKLAMA

Lrt.lt prieš K. Barėno premijos įteikimo ceremoniją kalbinta L. S. Černiauskaitė prisipažino nelabai mąsčiusi apie priežastis, kodėl komisija buvo palanki būtent jai.

„Man ji buvo labai netikėta. Jaučiuosi, žinoma, džiaugsmingai – įvertinta. Supratau, kad mano sėdėjimas užsidarius, tarp keturių sienų prie rašomojo stalo, yra prasmingas ne tik man pačiai, bet yra prasmingas ir aplinkai. Ar gali būti didesnis džiaugsmas?“ – retoriškai klausia rašytoja.

Andželika Lukaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų