Pirmiausia ramiai atsisėdę ant sofos įvertinkite savo namus, lyg žiūrėtumėte į juos svečio žvilgsniu: ką pastebite pirmiausia? Kas konkrečiai juose dabar netinka, nervina, kliūva, ką jau kurį laiką juose norisi pakeisti, tačiau vis atidėliojate? Nuo ko galiu pradėti ir kokių mano resursų tam reikia – kiek laiko ir pinigų, kieno pagalba reikalinga? Norimus pokyčius užrašę ant balto popieriaus lapo suprasite, kokie veiksmai būtini ir nuo ko galima pradėti.
Savo namų erdvei sutvarkyti skirkite konkretų laiko limitą, pvz., per kiek minučių norėtumėte sutvarkyti svetainę arba suplauti indus po vakarienės? O ar galėtumėte tai padaryti lengviau ir greičiau nei galvojate? Pvz., vietoj planuojamų penkiolikos minučių, telefone užstatykite aštuonias, nes kai sutelkiame savo dėmesį tik į konkretų darbą, tikslą, tampame efektyvūs ir greiti.
Tvarkymasis atrodo beprasmiškas ir jam norisi kuo mažiau skirti laiko? Įpraskite kas vakarą, po vakarienės greitai apsitvarkyti – sudėti daiktus į jų vietas, aptvarkyti svetainę ir virtuvę, paviršius atlaisvinti nuo daiktų, išmesti tai, kas nereikalinga, pavalyti ten, kur išsipylė ar apsitaškė. Tvarkykitės su laiko limitu ir turėkite tikslą vakarais namus aptvarkyti (nesiekiant idealios švaros) per 15 minučių.
Įvertinkite, kokios kategorijos daiktų turite daugiausia ir suplanuokite laiką konkrečiai daiktų kategorijai peržiūrėti, atsirinkti, pvz., peržiūrėti visus savo pavasarinius ir vasarinius rūbus, ar virtuvės rakandus, pasiliekant tai, kas iš tiesų reikalinga, naudojama ar nešiojama bei teikia džiaugsmą. Kai namuose gyvena tik tai, kas reikalinga ir turi savo vietą, susitvarkome greitai ir beveik be pastangų.
Nuolat mažinkite turimų daiktų kiekį, tapkite reiklesni ir kelkite savo standartus turimiems ir ypatingai naujai įsigyjamiems ar jums dovanojamiems daiktams. Tegul tai, ką nusprendžiate įsigyti, įsileisti į savo namus būna kokybiška, ypatinga jums, puošia jus ir jūsų erdvę.
Norite pergalingo ryto ir įkvepiančios dienos net ir būdami namuose? Pasiklokite savo ir vaikų lovas kiekvieną rytą ir pasirūpinkite, kad bent jau miegamasis būtų tą erdvė, jūsų asmeninė SPA, į kurią labai gera užeiti, nes joje vyrauja tvarka, švara ir jaukus minimalizmas.
Kiekvieną kartą prieš išeidami iš namų (net jei tai tik trumpas pasivaikščiojimas po savo rajoną) skirkite iki 5 minučių juos aptvarkyti, kad sugrįžę juos rastumėte jaukius, kvepiančius, kviečiančius jus atsipalaiduoti.
Tvarkykitės, kol kažko laukiate, pvz., kol verdate sriubą ar laukiate užverdančio vandens, kol gaminate ar valotės dantis, kalbate telefonu. Jei padarysime iš karto tai, kas užtrunka iki dviejų minučių, vėliau nereikės skirti gerokai daugiau laiko suverstiems kambariams sutvarkyti ar pridžiūvusiems nešvarumams nugramdyti.
Prašykite pagalbos, aiškiai pasiskirstykite buities darbais, gaminkite kartu ir priimkite pagalbą iš savo artimųjų, tebūnie ji netobula ar ne visai tokia, kokios jūs norėtumėte. Namai – visų juose gyvenančių prieglobstis ir atsakomybė, tad dėl pareigų, teisių ir laisvių svarbu susitarti bei surasti individualius motyvavimo būdus ir priemones (gal tai įkvepianti muzika, karštas šokoladas ar žaidimų vakaras po ilgesnio tvarkymosi).
Ir labai svarbu – grįžę namo po įtemptos dienos, bent pirmąjį pusvalandį nieko neveikite – ilsėkitės, kalbėkite, atsipalaiduokite su karšto vandens ar arbatos puodeliu. Atgaukite jėgas, pakelkite savo būseną ir tik tada eikite gaminti ar tvarkyti namų. Pasirūpinti savimi ir savo būtinaisiais poreikiais svarbiau, nei “apšokinėti” jau galinčius savimi pasirūpinti (ar šiek tiek dėmesio palaukti) artimuosius.
Tegul jūsų namai būna pripildyti juoko, nuoširdžių pokalbių, apsikabinimų, jaukumo ir lengvo tvarkos pojūčio!