Sužinokite, kas sukelia kepenų suriebėjimą, kokios grėsmės laukia ir kaip išvengti komplikacijų.
Kada kepenys suriebėja?
„Suriebėjusios kepenys, o jei kalbame medicinos terminais, hepatosteatozė, pasireiškia, kai riebalų perteklius ima kauptis kepenų ląstelėse, kas lemia kepenų uždegimo atsiradimą, o tai ilgainiui gali sutrikdyti svarbias kepenų atliekamas funkcijas“, – aiškina gydytoja gastroenterologė ir echoskopuotoja Diana Vižinytė.
Pasak gydytojos, ši liga yra klastinga ir ilgą laiką gali nesukelti jokių simptomų: „Žmogus ilgą laiką nieko blogo nejaučia. Dažniausiai kepenų suriebėjimas nustatomas atsitiktinai atliekant pilvo organų ultragarsinį tyrimą, jei konkrečiau, pilvo organų echoskopiją.“
Dažniausiai pacientai skundžiasi skausmu kepenų srityje, tačiau gydytoja išsklaido šį mitą, kepenų negali skaudėti.
„Kepenyse nėra skausmo receptorių. Tik ligai progresuojant gali atsirasti diskomfortas po dešiniu šonkaulio lanku, bendras silpnumas, nuovargis, virškinimo sutrikimai, geltos požymiai“, – priduria D. Vižinytė.
Kas lemia šią ligą?
Gydytoja nurodo dvi pagrindines suriebėjusių kepenų rūšis. Viena jų yra alkoholinis kepenų suriebėjimas, kurį lemia, savaime suprantama, nesaikingas alkoholio vartojimas.
O antroji, vadinamoji nealkoholine kepenų suriebėjimo liga, pasireiškia dėl įvairiausių priežasčių. Gydytoja išvardijo, dėl kokių:
- Didelio antsvorio ar nutukimo;
- Didesnio cholesterolio kiekio;
- Vyresnio amžiaus;
- II tipo cukrinio diabeto ligos;
- Padidėjusio kraujospūdžio;
- Badavimo metu staigiau netekus kūno svorio;
- Tam tikrų vaistų vartojimo;
- Tam tikrų toksinų poveikio;
- Virusinių B ir C hepatitų infekcijos ir kt.
Tačiau net sveiką gyvenseną palaikantiems žmonėms gali išsivystyti ši liga.
„Retesniais atvejais nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga nustatoma ir normalaus kūno svorio bei sveikai gyvenantiems žmonėms ar net vaikams. Šiais atvejais ligos priežastis nėra tiksliai žinoma“, – teigia gydytoja.
Ar įmanoma pasveikti?
Gydytoja D. Vižinytė pabrėžia, kad šią ligą galima įveikti. Kepenų suriebėjimas yra grįžtamas procesas ir įdėjus pastangų, galima visiškai pasveikti.
Esant būtinybei gali būti taikomas atitinkamas medikamentinis gydymas. Gydytoja dalijasi konkrečiomis rekomendacijomis.
„Svarbu laikytis sveikatai palankios mitybos ir gyvensenos principų, atsisakyti žalingų įpročių, ypač alkoholio ir rūkymo, palaikyti fizinį aktyvumą bei optimalų kūno svorį, laikytis gydytojų rekomendacijų ar paskirto gydymo“, – pataria D. Vižinytė.
Ji taip pat pabrėžia mitybos svarbą: „Reikėtų vengti nesaikingo riebalų, ypač transriebalų, maisto produktų su gausiu cukraus bei kitų angliavandenių kiekiu, vartojimo. Taip pat atsisakyti greitojo, perdirbto maisto, valgyti kuo daugiau šviežių daržovių, vaisių, žuvies, viso grūdo gaminių, vartoti augalinį aliejų.“
Per didelis maisto kiekis – dar vienas kepenų priešas, todėl labai svarbu nepersivalgyti.
„Gausiai suvartotas maisto kiekis per trumpą laiką pernelyg apkrauna kepenis, tai skatina ir nutukimo atsiradimą. Rekomenduojama valgyti dažniau, po 4-5 kartus per dieną, bet mažesnėmis porcijomis, taip kepenys nėra nereikalingai apkraunamos“, – akcentuoja gydytoja.
Suriebėjusios kepenys – liga, kuria dažnai nežinosi, kad sergi, be tikslaus tyrimo. Laiku ją atpažinus ir pakeitus gyvenimo būdą, kepenų funkcija gali visiškai atsistatyti.
Nesiimant jokių veiksmų ir negydant kepenų suriebėjimo, gali vystytis kepenų fibrozė, kepenų cirozė, kepenų nepakankamumas arba susergama kepenų vėžiu.
Pasak gydytojos D. Vižinytės, svarbiausia yra laikytis gydytojų rekomendacijų, atsakingai rinktis maistą, nepersivalgyti ir būti fiziškai aktyviems.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!