LSMUL Kauno Klinikų Gastroenterologijos skyriaus vadovė doc. Irena Valantienė papasakojo plačiau apie kepenų suriebėjimą, simptomus bei gydymą.
Ateina „tylioji pandemija“
Pasak gydytojos, šiai dienai atsiranda naujas požiūris į kepenų suriebėjimą ir siekiant geriau atspindėti šios ligos kilmę, Nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos (NSKL) terminas keičiamas į Metabolinę suriebėjusių kepenų ligą (MSKL), taip pabrėžiant ligos esmę, akcentuojant pagrindinius metabolinius rizikos veiksnius, tokius kaip nutukimas, diabetas ir dislipidemija.
„Taip pat naujas pavadinimas leidžia atsižvelgti ir į kitas priežastis, pavyzdžiui, alkoholio vartojimą, kuris papildomai susijęs su ligos vystymusi, jos progresavimu.
Nepaisant pokyčių pavadinimuose, kepenų suriebėjimas gali komplikuotis kepenų uždegimu, o sunkus kepenų uždegimas gali progresuoti iki kepenų cirozės ir pirminio kepenų vėžio išsivystymo“, – aiškina doc. I. Valantienė.
Apie ateinančią „tyliąją pandemiją“ kalbama vis garsiau. Vakarų šalyse MSKL – dažniausia kepenų liga. Ji vargina iki 40 proc. vakarų šalių gyventojų.
JAV liga diagnozuojama apie 30 proc. suaugusių populiacijos, o tarp žmonių sergančių 2 tipo cukriniu diabetu ar nutukimu, ligos paplitimas siekia 70 proc. ir yra 2 pagal dažnumą kepenų transplantacijos priežastis JAV.
Pasak specialistės, Lietuvoje tikslių duomenų apie MSKL paplitimą nėra, tačiau tikėtina, kad jis panašus į bendrą Europos vidurkį. Mūsų pacientų tarpe sunkus suriebėjusių kepenų uždegimas randamas pavieniais atvejais, dažniau ligos progresas sustoja lengvo uždegimo stadijoje ir nepasiekia kepenų cirozės išsivystymo.
Tačiau jei kepenų cirozė išsivysto ir sukelia reikšmingą kepenų funkcijos nepakankamumą, vienintelis efektyvus gydymo metodas yra kepenų transplantacija.
„Dar prieš keletą metų pacientų laukiančiųjų kepenų transplantacijos dėl metabolinės kilmės kepenų cirozės sąraše neturėjome, tai šiai dienai toks pacientas jau laukiančiųjų sąraše yra, kas ir rodo, kad neišvengiamai MSKL problema pasieks ir mus, todėl ir svarbu dalintis žinia su visuomene“, – įsitikinusi pašnekovė.
Priežastys ir prevencija
Priežasčių, kodėl suriebėja kepenys yra daug. Bendrai MSKL atsiradimą lemia gyvenimo būdo ir genetinių veiksnių sąveika. Anot gydytojos, naujausi tyrimai rodo, kad žarnyno mikrobiota atlieka svarbų vaidmenį MSKL vystymesi.
Žarnyno mikrobiotos sudėties pokyčiai gali padidinti žarnyno pralaidumą, skatinti uždegimą ir riebalų kaupimąsi kepenyse per įvairius metabolitus, o mikrobiotos moduliavimas įvairiais metodais tampa vienas iš kepenų suriebėjimo potencialių gydymo metodų.
„Kadangi MSKL nesukelia jokių negalavimų, dauguma pacientų ilgą laiką nežino, kad jie serga šia liga. MSKL neretai diagnozuojama atsitiktinai, radus kepenų pažeidimą atspindinčių kraujo rodiklių padidėjimą arba ultragarsinio tyrimo metu nustačius kepenų padidėjimą ir suriebėjimą“, – teigia specialistė.
Doc. I. Valantienė pasakoja, kad pirmuoju ir svarbiausiu metodu tiek rizikai mažinti, tiek ligai gydyti yra laipsniškas svorio mažinimas. Kūno svorio sumažėjimas iki 10 proc. reikšmingai sumažina kepenų uždegimą, o taip sustabdomas ligos progresas.
Mitybos pokyčiai, fizinis aktyvumas, kūno svorio kontrolė ilgalaikėje perspektyvoje – svarbūs siekiant užkirsti kelią tiek ligos vystymuisi, tiek jos progresui. Vieningos nuomonės kokią dietą pasirinkti nėra.
Efektyviausios tos, kurios sumažina kalorijų kiekį, riboja cukrų, perdirbtus angliavandenius. Mityba turėtų atitikti individualius žmogaus poreikius, sveikatos būklę.
„Su mitybos pokyčiais ne ką svarbesnis ir fizinis aktyvumas 150–300 min vidutinio intensyvumo veiklos per savaitę, papildomai įtraukiant ir jėgos pratimus, efektyviai prisideda prie ligos kontrolės ir rekomenduojami sergantiesiems MSKL.
Kalbant apie medikamentus specifinio, universalaus vaisto MSKL gydymui šiai dienai dar nėra. Tačiau vyksta daug klinikinių tyrimų. Esami ir jau visuomenei žinomi preparatai, tokie kaip GLP-1 receptorių agonistai naudojami 2 tipo cukrinio diabeto ir nutukimo gydymui nors ir gali sumažinti kepenų uždegimą dėl teigiamo poveikio insulino jautrumui ir svorio mažėjimui, tačiau dar nėra patvirtinti kaip standartinis gydymas visiems pacientams, sergantiems MSKL.
Šalia visų gydymo metodų, jei nutukimo problema išlieka ir MSKL progresuoja bariatrinė chirurgija yra efektyvus gydymo metodas, leidžiantis reikšmingai sumažinti kūno svorį, o kartu ir sustabdyti uždegimą kepenyse ir užkirsti kelią ligos progresui“, – aiškina specialistė.
Gali progresuoti
Paklausta apie tai, ar kepenų suriebėjimas gali progresuoti į rimtesnes ligas, gydytoja atsako teigiamai – kepenų suriebėjimas gali komplikuotis kepenų uždegimu, kuriam progresuojant gali vystytis kepenų cirozė ir pirminis kepenų vėžys.
„Pacientai, kuriems nustatomas MSKL su kepenų uždegimu reguliariai tikrinami dėl ligos progreso į galimą kepenų cirozę, kadangi specifinių skundų dažniausia neturi.
Kartais pacientai atžymi bendrą nuovargį, maudimą po dešiniuoju šonkaulių lanku. Atsiradę skundai, tokie kaip pilvo apimties didėjimas dėl skysčio kaupimosi, gelta ar kraujavimo iš virškinamojo trakto epizodai jau byloja apie toli pažengusią ligą, išsivysčiusią kepenų cirozę“, – įspėja pašnekovė.
Doc. I. Valantienės teigimu, pacientai, dažniausiai yra vidutinio amžiaus, nutukę ir sergantys CD. Liga dažnesnė tarp moterų.
Taip pat neretai kartu nustatoma dislipidemija, diagnozuojama išeminė širdies liga, skydliaukės ligos arba padidėjusio kraujospūdžio liga. Todėl ši liga metabolinio sindromo dalis, o gydyme dalyvauja multidisciplininė komanda.
Paklausta kuo skiriasi alkoholinis kepenų suriebėjimas nuo MSKL, gydytoja atsako, kad pagrindinis skirtumas yra jų priežastys:
„Ilgalaikis ir per didelis alkoholio vartojimas tiesiogiai pažeidžia kepenų ląsteles, o tai sąlygoja pradžioje kepenų steatozės, vėliau fibrozės, o galiausiai ir kepenų cirozės išsivystymą.
Reikia paminėti, visiška abstinencija tokiu atveju yra pagrindinis gydymo būdas sėkmingai užkertantis kelią ligos progresui.
MSKL nesusijusi su alkoholio vartojimu, o kaip minėjau, susijusi su metaboliniais rizikos veiksniais ir gydymas remiasi gyvenimo būdo pokyčiais kartu kontroliuojant metabolinius rizikos veiksnius.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!