Kur gali praversti kalio permanganatas ir jodo tirpalas, kaip jį naudoti ir ko nepamiršti sodininkams, laidoje „Svajonių sodai“ pasakojo Lietuvos inžinerijos kolegijos dėstytoja dr. Ingė Auželienė.
Anot ekspertės, šios dvi priemonės, kurių laisvai galime įsigyti vaistinėje, yra itin naudingos visų pirma ruošiant sėklas, o vėliau – ir saugant augalus nuo įvairių ligų.
Preparatai iš vaistinės – nepamainomi sode
Vis tik, pirmas dalykas, kurį reikėtų padaryti prieš sėją – nusistatyti, sėklos yra beicuotos ar ne. Pradedantiesiems, dar nežinantiems, ką tai reiškia, sodininkystės ekspertė paaiškino, kaip atskirti, ar sėklos beicuotos.
„Jos gali būti beicuotos įvairiais beicais ir jeigu mes nusiperkame sėklas, prasikerpame pakelį, aišku, ant pakelio ir bus parašyta, kad beicuota, bet jeigu jos yra rožinės, žalios, kažkokios neįprastos ryškios spalvos, vadinasi yra naudoti cheminiai beicai“, – paaiškino dr. I. Auželienė.
O jei sėklas pirkote nebeicuotas arba jas išsiėmėte patys iš savo augintų daržovių, verta turėti kalio permanganato – jis suveiks kaip apsauginė priemonė nuo grybelinių, bakterinių, virusinių ligų.
„Galime ir namų sąlygomis kai kurias sėklas beicuoti todėl, kad tokiose sėklose kaip agurkai, pomidorai, paprikos, ypatingai, jeigu mes sėklas susirinkome patys iš savo užaugintų daržovių, gali būti ligų pradų.
Kad tų ligų būtų kuo mažiau, mes galime tikrai panaudoti paprastą priemonę, kurioje chemijos yra minimaliai, tai saugus cheminis preparatas. Tai yra paprasčiausiai kalio permanganatas, kurį mes dažnai ir šiaip buityje naudojame kažkam dezinfekuoti“, – patarė laidos „Svajonių sodai“ konsultantė.
Kaip naudoti kalio permanganatą?
Taigi, kaip naudoti šią priemonę sėklų paruošimui sėjai? Anot dr. I. Auželienės, pagamintas vandens ir kalio permanganato mišinys turėtų būti šviesios spalvos, vienam litrui vandens pakaks vos kelių lašų kalio permanganato.
Įlašinus preparatą į vandenį, reikia gerai išmaišyti ir viskas – bereikia sudėti sėklas ir palikti jas mirkti pasigamintame tirpale:
„Tirpalas turi būti palyginti šviesios spalvos, padauginti nereiktų, nes, ypatingai jeigu sėklos smulkios, mes galime jas ir nudeginti, tai yra kuo sėklos stambesnės, tuo gali būti truputėlį mūsų tirpalas tamsesnis.“
Į tokį vandens ir kalio permanganato tirpalą taip pat galima pamerkti ir svogūnų sodinukus, ant kurių matyti pirmos ligų, pažeidimų užuomazgos. O rudenį pravartu pamirkyti ir tulpių svogūnėlius, kad jie turėtų apsaugą nuo įvairių ligų.
Sėklas ar svogūnėlius kalio permanganato tirpale mirkykite apie 15-20 minučių, tuomet kuriam laikui pamerkite į švarų vandenį ir galiausiai išdžiovinkite.
Vis dėlto, kaip pastebi sodininkystės ekspertė, tai nėra vienintelis būdas, kaip galima naudoti kalio permanganato tirpalą.
Taip pat su kalio permanganato tirpalu galima palaistyti žemę daigeliams, dezinfekuoti nuo, pavyzdžiui, diegavirtės, ypatingai jautresnius daigus.
Jodo tirpalas – pagalbininkas sode
Pravartu įsigyti ne tik kalio permanganato, bet ir jodo tirpalo – jį sumaišius su vandeniu, galima lieti net ir užaugusius augalus, jei dirvoje yra buvę nematodai ar norime dezinfekuoti žemę.
„5 proc. jodo tirpalas yra labai gerai, kadangi jau iš karto koncentraciją galime tinkamą pasidaryti. Supylus 10 mililitrų litrui vandens, mes gauname koncentraciją, kuria galime truputėlį palaistyti augalus.
Jeigu mažesnė koncentracija jau mes galime netgi ir nupurkšti augalus“, – patarimais dalijosi dr. I. Auželienė.
Specialistė pabrėžė, kad purkšti augalų negalima esant itin karštiems vasariškiems orams, kai lauke, pavyzdžiui, +25 laipsniai karščio – tam reikėtų išlaukti tinkamesnio oro.
Vis tik, purkšti augalus jodo tirpalu gali būti naudinga, nes šis apsaugo nuo ligų ir tai yra puiki profilaktinė priemonė, kad ligos neprasidėtų ir nesunaikintų augalų.
Visa laida „Svajonių sodai“ ir dar daugiau naudingų patarimų – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laida „Svajonių sodai“ – sekmadieniais, 11 val., per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!