Vestuvių planuotoja Karolina iš „KM vestuvės“ pasakoja, kad praėjusiais metais 15-20 procentų jaunųjų nusprendė perkelti savo šventę į šiuos metus, todėl iš planuotų 50 vestuvių, įvyko 40.
„Tos poros, kurios gyvena užsienyje, vestuves perkėlė į šiuos metus, o iš jų yra dalis, kurios savo šventę perkėlė dar į kitus metus, nes vis dar negali atvažiuoti. Yra tokių porų, kurios pradėjo lauktis vaikelio, todėl perkėlė dar kitiems metais. O kitos poros, kurios perkėlė į šių metų liepą ar rugpjūtį, laukia, žiūri, kaip viskas bus.
Tie, kurių vestuvės turėjo būti gegužės mėnesį, jau perkėlė į kitus metus. Dalis porų žada susituokti šiemet pagal tai, kaip leis reikalavimai, o šventę iškels jau tada, kai bus galima. Pernai turėjau tik dvi poras, kurios tuokėsi numatytu metu, o šventę nukėlė kitiems metams. O šiemet tendencija yra tokia, kad žmonės pamatė, kad per metus niekas nepasikeitė ir tikriausiai niekas nepasikeis dar per metus, todėl nebenori nukėlinėti ir gyvena taip, kaip yra dabar“, – sako ji.
Karolina priduria, kad visi žmonės, kurių vestuvės turi įvykti dar šią vasarą, kantriai laukia visų naujienų apie karantiną, o jaunieji mielai pasidarytų koronaviruso testus, kad tik būtų leista turėti išsvajotą šventę.
Vestuvių planuotoja Lina iš „August wedding“ antrina, kad nemaža dalis švenčių iš praėjusių metų persikėlė į šiuos.
„Daugiausiai persikėlė šventės tų žmonių, kurie norėjo švęsti pavasarį arba ankstyvą vasarą. Visgi buvo ir tų, kurie savo šventes iš liepos ar rugpjūčio mėnesių pabijoję persikėlė į šiuos metus, tačiau vėliau pasigailėjo, nes vestuves švęsti tuo laiku buvo leista. Tie, kurie persikėlė savo vestuves dabar vėl su baime žiūri ir nežinome, kaip čia bus.
Jaunieji, kurie suplanavę vestuves gegužės mėnesį, nusprendė perkelti savo vestuves dar kartą, tačiau jau ne į kitus metus, o į vasaros galą. Tikimės, kad jas pavyks atšvęsti rugpjūtį. O į kitus metus jau persikėlė dvi poros, viena pora perkėlė dėl karantino, o kita dėl kitų priežasčių“, – sako ji.
Vestuvių planuotoja Greta iš „Tender Ones weddings“ lietuvaičių vestuves planuoja užsienyje. Pasak jos, viena pora 2020 metais dėl koronaviruso situacijos nusprendė pakeisti šalį, kurioje susituoks. Kitos poros nusprendė iš 2020 metų vestuves kelti net į 2022 metus.
„Visos 2021 metų poros, norinčios susituokti dviese vasaros mėnesiais, manau, tikrai galės susituokti. Poros norinčios didesnių vestuvių šiuo metu vangiai užsakinėja vestuves užsienyje ir renkasi Lietuvą. Čia svarbu sekti skrydžių, vakcinacijos, saviizoliacijos ir kaukių dėvėjimo taisykles. Aš dirbu su mažomis vestuvėmis, mano požiūriu, puiku vestuves daryti ir tik sau, bet ir šiuo atveju yra daug baimių ir, žinoma, klientų yra mažiau“, – sako ji.
Ką svarbu žinoti planuojant vestuves Lietuvoje?
Karolina sako, kad šiemet jaunieji savo šventę pradeda planuoti kaip niekada anksti.
„Anksčiau didžiausias užsakymų kitiems metams sujudimas būdavo gegužę, o šiemet aktyviai datas užsakinėja jau nuo pat vasario ir kovo, nes turbūt supranta, kad nemažai vestuvių ir vėl bus perkelta, todėl norint gauti geras vietas, norimus tiekėjus, reikia paskubėti. Gyvenimas nesustoja, žmonės ir toliau planuoja vestuves. Ir tikrai tos vestuvės nėra mažesnės“, – sako ji.
Ji priduria, kad vestuvėms skiriamos sumos tikrai nėra sumažėjusios ir išlieka tokios pačios:
„Tikriausiai pas mane yra didžioji dalis žmonių, kurie gauna didesnes pajamas ir gali skirti daugiau, kad ir 20 tūkst. eurų, bet yra žmonių, kurie savo šventei skiria 10-15 tūkst. eurų, bet ir jie šių sumų nemažina. Tiekėjų kainos tikrai nekrenta, kai kurie yra net kainas pasikėlę, nes renginių yra mažai ir nori užsidirbti iš to, ką turi“, – pasakoja ji.
Vestuvių planuotoja Lina sako, kad dabar tie, kurie pradeda planuoti vestuves, turėtų planuoti šventę maždaug rugsėjo viduryje ar pabaigoje, tačiau turėti omenyje, kad šventė gali ir neįvykti.
„Prieš planuojant ir prieš derinant šventę su tiekėjais, reikėtų aptarti klausimą, kokiomis sąlygomis būtų galima perkelti arba nutraukti sutartį, didelė dauguma tiekėjų nenori grąžinti avanso. Jeigu visgi norite susiplanuoti šventę dar šiemet, reikėtų apgalvoti nedidelę šventę arba tik ceremoniją, o iškilmes nukelti kitiems metams“.
Ji antrina, kad tikėtis nuolaidų iš tiekėjų nereikia, nes dauguma jų netgi pakėlė savo kainas.
„Nuolaidų buvo visada, kai žinai, kur galima šiek tiek paspausti. Tikėtis, kad kainos bus perpus mažės, tikrai nereikia. Dėl visos šios situacijos tiekėjai bando priimti visus užsakymus, prisiderinti prie klientų, tačiau labai tikėtis nuolaidų nereikėtų“, – sako ji.
Lina sako, kad ir vestuvių planuotojais „August wedding“ pasirinkę jaunieji vestuvėms skiria vidutiniškai 15-17 tūkst.
Ką svarbu žinoti planuojant vestuves užsienyje?
Vestuves užsienyje organizuojanti Greta sako, kad situacija vis dar yra komplikuota, nes ne visose valstybėse yra nustatyti reikalavimai 2021 metų vestuvėms.
„Pavyzdžiui Italijoje vestuvių sektorius yra labai didelė verslo šaka ir yra svarstomas netgi testas visiems svečiams, bet vis dar niekas nenuspręsta. Skrydžiai ir dabar yra galimi į visas valstybes Europos Sąjungoje, taigi tai labiau priklauso ar sužadėtinių pora nori didesnės šventės ir vakarienės.
Jei jie nori susituokti dviese su 2 liudininkais (jais gali būti ir vietiniai partneriai) galima užsisakinėti vestuves užsienyje jau dabar, didelį dėmesį kreipiant į skrydžių bilietus, užsakant skrydžius ne su pigiomis avialinijomis, kurios šiuo metu atšaukia daugiausia skrydžių“, – sako ji.
Ji priduria, kad šiuo laikotarpiu šventės užsienyje bus aktualiausios norintiems mažų vestuvių. Tačiau svarbu žinoti, kad šventės planavimas dažniausiai užtrunka 6 mėnesius. Tiesa, mažas šventes galima suorganizuoti ir per 2 mėnesius.
„Simbolines vestuves galima surengti visur, juk jos ir vyksta visose šalyse. Užsienio praktika yra simbolinės vestuvės užsienyje ir kad nereikėtų tvarkyti dokumentų, prieš tai arba po to susituokiama savo šalyje. Vestuvės nėra vien tik teisiniai dokumentai“, – sako ji.
Lietuviai dažniausiai žvalgosi į Italiją ir Graikiją, tačiau Greta siūlo pasižvalgyti ir Kroatijoje, Portugalijoje ar net Islandijoje, Prancūzijoje, Škotijoje. Tiesa, kol kas dėl informacijos trūkumo nesiūlo rinktis Tailando, Seišelių, Balio salos.
Kiek kainuoja vestuvės užsienyje?
Greta sako, kad mitas, jog užsienyje vestuvės kainuoja daugiau nei Lietuvoje. Vestuvės užsienyje dviem prasideda nuo kelių tūkstančių eurų.
„Vestuvių svečiams dažniausiai apmokama tik vakarienė ir maždaug 2 naktys viešbutyje, tai vidutiniškai apie 250 eurų asmeniui. O visa kita priklauso nuo vestuvių vietos nuomos kainos. Labai klaidingai manoma, kad vidutinių pajamų lietuviai neišgalėtų surengti vestuvių Italijos pilyje. Italijos pilys yra lyg viešbučiai arba privati nuosavybė ir kai kurių jų nuomos kaina yra kaip sodybos Lietuvoje. Simbolinė ceremonija Paryžiuje net neturi jokio mokesčio savivaldybei.
Daugumos gyventojų perkamoji galia nėra nukritusi (tai matosi ir matant informaciją apie perkamus butus ir keliones), taigi kainos nėra labai pasikeitusios. Manau, žmonės pasirenka daryti vestuves, kai gali sau tai leisti, o mažos vestuvės užsienyje nėra brangios. Lietuviai užsienyje kelia vestuves iki 30 asmenų, net ir šis svečių skaičius užsienyje – tai mažos vestuvės“, – sako ji.
Tačiau Greta sako, kad tikėtis nuolaidų vien dėl karantino ir siaučiančio koronaviruso, tikrai neverta, nes kaip ir Lietuvoje, taip ir užsienyje, nuolaida priklauso nuo to ar tiekėjai, fotografai nori dirbti su pora arba vestuvių planuotojais.
„Vestuvių planuotoja yra gerai sustyguotų vestuvių garantas, tiekėjai tampa draugais, taigi vestuvių planuotojos tikrai turi tam tikras nuolaidas. Taip pat jei turite labai įdomių vestuvių viziją, galite pasiūlyti ją visiems tiekėjams ir galbūt jie bus suinteresuoti pasiūlyti mažesnes kainas. Juk tiekėjai kartais organizuoja įvaizdines fotosesijas už savo lėšas vien tik dėl savo darbų galerijos. Taip pat visi lietuvių fotografai labai suinteresuoti vestuvėmis užsienyje“, – sako ji.
Kokią sumą dovanoti jauniesiems?
Karolina iš „KM vestuvės“ sako, kad universalios taisyklės, kiek „dėti į vokelį“ jauniesiems, nėra.
„Visada rekomenduoju paskaityti kvietimą atidžiau ir susidaryti vaizdą, į kokias vestuves jus kviečia – ar tai dviejų valandų šventė, ar savaitgalio, ar jaunieji yra nupirkę ir nakvynę, kokia tai yra vieta. Bet svarbiausia atsižvelkite į savo galimybes.
Jaunieji vestuves daro ne tam, kad užsidirbtų, mes esame ne Graikija, Indija, kai žmonės pasikvietę 500 svečių iš vestuvių dar ir užsidirba“, – šypteli ji.
Lina iš „August Wedding“ antrina, kad universalios sumos, kiek reikia dovanoti, nėra, o ji priklauso ir nuo santykių su jaunaisiais, tačiau svarbiausia, nuo svečių galimybių.
„Vestuvėse dažniausiai yra piniginės dovanos – dedamos į vokelius. Labai retais atvejais jaunieji prašo konkrečių dovanų. Dabar ir laikai pasikeitė – maža tikimybė, kad dovanos servizus, vazas ar mikserius. Yra tarsi taisyklė, kad jeigu jaunieji neužsiprašė konkrečios dovanos, jiems dovanos vokelį.
Universalios sumos, kiek nešti, nėra. Ji priklauso nuo šventės dydžio, svečio ir jaunųjų santykio. Jeigu bus tik šampanas ir užkandžiai po ceremonijos, tai automatiškai dovanojama suma yra mažesnė nei didelėje šventėje. Vidutiniškai yra 100 eurų nuo žmogaus. Porai gaunasi 200 eurų. Liečiant artimus žmones, tėvai kartais sau leidžia ir nuo 500 eurų iki 1000 eurų padovanoti“, – sako ji.
Karolina kalbėdama apie dovanas sako, kad jeigu jaunieji kvietime neparašė, kad nori vokelio, žinokite, kad jie tikrai pasiruošę gauti ir kitas dovanas.
„Jeigu bus vokelis, tiks ir vokelis. Dovana galėtų būti jaunųjų namams, porai, kokia nors įsimintina dovana. šiais laikais 5 vienodų staltiesių ar mikserių niekas tikrai neatneš. Tačiau reikėtų pagalvoti apie asmeniškesnes dovanas, tai gali būti ir vintažinis šampano butelis, krištolinės taurės, kažkoks kvapas jam ir jai, meno kūriniai“, – vardija vestuvių planuotoja.