Blužnies, viršutinė arba apatinė tuščiosios venos per kepenų vartų veną perduoda maistingomis medžiagomis praturtintą kraują kepenims, rašo express.co.uk.
Kai šiose venose susidaro kraujo krešulys, jis trukdo kraujui tekėti į žarnyną, todėl šio organo audiniai gali būti pažeisti arba žūti.
Išduoda keli simptomai
Kraujo krešuliai, susidarę skrandžio ar pilvo srityje, mediciniškai priskiriami giliųjų venų trombozei, tai vadinama tuščiųjų venų tromboze. Kadangi sutrinka žarnyno veninė kraujotaka, natūralu, kad tai išduodantys simptomai pasireiškia tualete.
Pilvo skausmas, pilvo pūtimas, išmatos su krauju ir viduriavimas yra dažni tuščiųjų venų trombozės simptomai.
Mechanizmai, kuriais ši būklė sukelia viduriavimą, yra susiję su žarnos sienelės patinimu, sukeliančiu užsikimšimą dėl sutrikusio veninio drenažo.
Šių simptomų ignoravimas gali kelti pavojų, nes per vėlai paskirtas gydymas gali sukelti gyvybei pavojingą žarnų infarktą. Deja, šią būklę diagnozuoti nėra lengva.
Dažniausias simptomas, keliantis pacientams nerimą, yra ūmus pilvo skausmas, tačiau daugelis atvejų vystosi be jokių simptomų.
Įvardijo rizikos veiksnius
Diskomfortas, dažnai apibūdinamas kaip skausmas aplink bambos sritį, yra ženklas, kad žarnyno kraujotaka yra susilpnėjusi.
Žarnyne susidariusių kraujo krešulių sukeltas skausmas atsiranda staiga, tačiau kartais vystosi lėtai, per kelias savaites ar mėnesius.
Kita šio skausmo ypatybė ta, kad jis nestiprėja, net kai spaudžiama pilvo sritis, pavyzdžiui, apendicito ar divertikulito atveju, skausmas intensyvėtų. Be to, pasak „Medline Plus“, skausmas sustiprėja po valgio.
Nors tikslios šių trombozių priežastys nėra žinomos, nustatyta daugybė galimų jų sukėlėjų. Rizikos veiksniai paprastai yra tokie patys, kaip ir giliųjų venų trombozės atveju – operacijos, sėdimas darbas.
Papildomi rizikos veiksniai yra virškinimo sutrikimai, dėl kurių patinsta žarnyną supantys audiniai.