Viduriavimas vartojant antibiotikus: priežastys, profilaktika ir gydymas
Užklupus ligoms, su kuriomis organizmas pats negeba susitvarkyti, tenka pasitelkti antibiotikus. Vis dėlto, antibiotikų vartojimas gali sukelti nepageidaujamų poveikių, tarp kurių vienas dažniausių – viduriavimas. Kodėl kai kurie žmonės susiduria su šiuo negalavimu, o kiti – ne? Kas vyksta žarnyne antibiotikų vartojimo metu? Kaip galima apsisaugoti nuo šios problemos ir kokie gydymo būdai efektyviausi? Apie tai plačiau apžvelgsime straipsnyje.
Pirmoji pagalba viduriuojant: ką gerti ir valgyti norint greičiau pasveikti?
Artėja šventės – laikas, kai dažnai vaišinamės gausiais patiekalais, o žiema atneša ne tik džiaugsmą, bet ir įvairius virusus, kurie lengvai plinta tarp žmonių. Persivalgymas, nekokybiškas maistas ar virusinė infekcija gali tapti viduriavimo priežastimi. Todėl svarbu žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti savimi ir artimaisiais, jei šis nemalonus sutrikimas užkluptų.
Kokius skysčius gerti?
Suviduriavus svarbiausia yra išvengti dehidratacijos.
Viduriavimas ir pykinimas: kaip atpažinti skrandžio gripą ir išvengti komplikacijų
Kasmet daugelis susiduria su tokiais sveikatos nemalonumais – tai virusiniu gastroenteritu, o paprasčiau – skrandžio gripu. Šią ligą gali sukelti įvairūs virusai, bakterijos ar parazitai, tačiau dažniausiai ją išprovokuoja rotavirusai arba norovirusai. Skrandžio gripas paprastai užtrunka kelias dienas, tačiau jo pasekmės gali būti nemalonios ir net pavojingos, jei nesusitvarkoma su dehidratacija ir kitais simptomais.
Dirgliosios žarnos sindromas: 7 mitai, kuriuos turi žinoti kiekvienas
Nuo dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) visame pasaulyje kenčia apie 11 procentų žmonių. Pasak specialistų, šis sutrikimas apipintas daugybe klaidingų įsitikinimų, todėl pats laikas juos išsklaidyti ir išsiaiškinti tiesą.
1. Tiksliai žinoma, kas sukelia dirgliosios žarnos sindromą
Nors jau atlikta ir toliau atliekama daugybė tyrimų analizuojant, kas sukelia dirgliosios žarnos sindromą, tačiau kol kas tiksli priežastis nėra nustatyta.
Atvėsus orams puola ligos? Kalta gali būti ir išsibalansavusi žarnyno mikroflora
Norintys išvengti virusų, žino, kaip svarbu stiprinti imunitetą bei laikytis tinkamos rankų higienos, tačiau žarnyno mikrobiotos svarba – prisimenama gana retai. Kaip paaiškina „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis, žmogaus žarnyne aptinkama maždaug 60 proc. imuninių ląstelių, kurios ne tik padeda atpažinti blogąsias bakterijas, bet ir saugo organizmą nuo įvairių susirgimų.
Noroviruso pančiuose: vaistininkas pataria, kaip palengvinti simptomus ir atstatyti organizmą
Kasmet pasaulyje užfiksuojama apie 700 milijonų noroviruso infekcijos atvejų, o trečdalį sergančiųjų sudaro vaikai iki 5 metų amžiaus. Deja, nors ši, itin užkrečiama, infekcija pasižymi nemaloniais, kasdienybę trikdančiais simptomais, jai specifinio gydymo nėra. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas pasakoja, kaip suvaldyti varginančius ligos simptomus ir paskatinti greitesnį organizmo atsistatymą.
Šeimos gydytoja patarė, kokių taisyklių laikytis, siekiant pasirūpinti virškinimo sistema
Su virškinimo sistemos veikla susiję negalavimai – vieni iš dažniausiai tarp pacientų pasitaikančių sveikatos sutrikimų. Dažnai jie užklumpa netikėtai, sukelia didelį diskomfortą ir apsunkina kasdienines veiklas. Trakų „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Karolina Girdvainytė pasakoja, kokių gyvensenos įpročių svarbu laikytis, siekiant sumažinti virškinimo problemų grėsmę, ir kokių požymių itin svarbu neignoruoti.
Dirgliosios žarnos sindromas: pasiekti remisiją padeda tik kompleksinis gydymas
Dirgliosios žarnos sindromas – funkcinis žarnyno susirgimas, pasireiškiantis virškinamojo trakto sutrikimais, kurie neigiamai veikia gyvenimo kokybę, ilgainiui gali atsirasti ir psichologinių problemų. „Šis sutrikimas išlieka visą gyvenimą, bet išmokus valdyti jo simptomus, galima pasiekti remisiją“, – tvirtina Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja gastroenterologė Gabrielė Milaknytė.
Šis produktas – aukso gysla žarnynui: gerina virškinimą
Atkeliavusios iš Pietų Amerikos regiono ir skaičiuojančios daugiau kaip 7 tūkst. metų, paprikos netruko išpopuliarėti visame pasaulyje ir tapti daugelio virtuvių pažibomis. Pasirodo, margaspalvės paprikos yra ne tik patrauklios ir savo spalvomis žadinančios apetitą, bet ir sveikatai itin palankios, įvairiapusiškai virtuvėje panaudojamos daržovės, kai kurių vitaminų kiekiais smarkiai lenkiančios kitas daržo gėrybes.
Skrandžio gripas guldo lietuvius: kai suserga vienas – klumpa visa šeima
Šiuo metu Lietuvoje atšilus orams, siaučia užkrečiamos žarnyno ligos, liaudiškai vadinamos „skrandžio gripu“. Tai rota, noro ir kitų virusų sukelta infekcija, kuria įprastai užsikrečia visa šeima. Vis daugiau tėvų ir vaikų skundžiasi negalavimais, todėl gydytoja įspėja saugotis.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, šių metų pirmą mėnesį buvo užfiksuota daugiau užsikrėtimų rota ir noro virusų sukeltomis infekcijomis nei praėjusiais metais.
Užklupus viduriavimui neskubėkite griebtis vaistų: gydytojas pasakė, kas padės
Užklupęs viduriavimas priverčia nemaloniai pasijusti ir vaikus, ir suaugusiuosius. Neretai ši būklė yra lydima silpnumo, pilvo skausmų, karščiavimo bei netekus daug skysčių – dehidratacijos. Gydytojas gastroenterologas Artūras Jacinavičius įspėja į viduriavimą nenumoti ranka ir kreiptis į specialistą pagalbos esant tam tikriems rizikos veiksniams.
Probiotikai gali apsaugoti nuo antibiotikų sukeliamo viduriavimo
Vartojant gerąsias bakterijas probiotikus galima apsisaugoti nuo viduriavimo, kurį dažnai sukelia sunkiai infekcijai esant vartojami antibiotikai, rodo anksčiau atliktų tyrimų apžvalga.
„Mes nustatėme, kad antibiotikus vartojusiems vyresnio amžiaus pacientams ligoninėse ar globos namuose tam tikri probiotikai gali smarkiai sumažinti tikimybę patirti Clostridium difficile bakterijos sukeliamą viduriavimą“, – sakė tyrimo vadovas dr. Bradley Johnston iš Toronto vaikų ligoninės tyrimo instituto.
Kai darželyje įsisuka rota virusas: nedelsdami imkitės šių veiksmų
Vėsiuoju metų laiku didžiąją dienos dalį praleidžiame uždarose patalpose, o vaikai ne išimtis. Darželių grupėse ir mokyklų klasėse mokinių kiekis vienoje patalpoje dažnai būna gausus, todėl patalpose greitai susidaro drėgna ir šilta aplinka, kuri puikiai tinka virusų plitimui.
Viduriavimas išduoda nemalonų sutrikimą: padėkite sau laiku
Turbūt sutiksite, kad vienas nemaloniausių virškinamojo trakto sutrikimų yra viduriavimas. Užklupus šiai problemai dažnai pamirštame išsiaiškinti tikrąją priežastį ir griebiamės įvairiausių priemonių, kurios kartais gali pridaryti daugiau žalos, nei naudos.
Dažna viduriavimo priežastis
Ar žinojote, kad 99 procentai žmogaus kūno bakterijų yra žarnyne ir jos gali sverti net 2-3 kilogramus? Šios bakterijos itin svarbios sklandžiam virškinamojo trakto darbui ir smegenų veiklai.
Kas yra viduriavimas ir kokios jo priežastys?
Viduriavimas, kitaip gydytojų vadinamas diarėja (lot. diarrhea) yra pasikeitęs tuštinimosi pobūdis, kai išmatos tampa nenormaliai skystos, galima ir gausios, taip pat tuštintis reikia gerokai dažniau nei įprasta.
Paprastai viduriavimą sukelia virusai, bakterijos, apsinuodijimas maistu, gėrimais, vaistais, taip pat gali sukelti ir kai kurie parazitai. Be to, viduriavimą gali sukelti storosios žarnos vėžys, opinis kolitas ir kitos ligos.
Skrandžio gripas gali plisti žaibiškai: nekartokite šių klaidų
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (toliau – ULAC) primena, kad nesaugus maisto tvarkymas yra dažniausia žarnyno infekcijų, dar vadinamo skrandžio gripo, protrūkių priežastis.
ULAC duomenimis, mūsų šalyje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. susirgimų žarnyno infekcinėmis ligomis – dažniausiai serga vaikai iki 5 metų.
Apie 70 proc. susirgusių žarnyno infekcinėmis ligomis asmenų Lietuvoje užsikrečia namų aplinkoje.
Kankina viduriavimas? Išbandykite šią veiksmingą priemonę
Nors viduriavimas yra dažnai pasitaikanti problema, vis dėlto apie šį negalavimą kalbėti nedrįstama ir užsimenama tik puse lūpų. Dažniausiai manoma, kad viduriavimą sukelia virusai arba apsinuodijimas maistu, tačiau vertėtų suprasti, kad tai gali sukelti ir kitos priežastys, viena jų – disbiozė.
Ne viena priežastis
Visame mūsų kūne yra mažiausiai 1000 skirtingų rūšių organizmų, įskaitant bakterijas, grybelius ir virusus. Kai žmogus yra sveikas, gerosios bakterijos sudaro 85 proc.
Įspėja dėl skrandžio gripo: kai suserga vienas, klumpa visa šeima
Karštą ir saulėtą vasarą staiga pakeitė rudeniški vėsūs orai, o vaikams sugrįžus į darželius į mokyklas, suaugusiesiems – į biurus, išaugo rizika užsikrėsti žarnyno infekcijomis.
Kai antibiotikų išvengti nepavyksta: priemonės, kurios pasirūpins žarnyno sveikata
Antibiotikai skiriami tik atsiradus būtinybei, tačiau jie naikina ne tik blogąsias bakterijas ar stabdo jų augimą, tačiau kenkia ir gerosioms mūsų organizmo bakterijoms. Kartais liga užpuola taip stipriai, kad be antibiotikų apsieiti nepavyksta, taigi, ką tokiu atveju daryti ir kaip išsaugoti sveiką žarnyno mikrobiotą?
Kad suprastumėme, kas gali padėti atstatyti normalią gerųjų organizmo bakterijų pusiausvyrą, pirmiausia turime suprasti, kaip ir kodėl antibiotikai gali pakenkti organizmui.
Antibiotikų vartojimas gali sukelti disbiozę ir viduriavimą: sužinokite, kaip to išvengti
Kartais taip sunkiai susergame, kad organizmas tampa nebepajėgus pats įveikti ligą, tad tenka pasitelkti pagalbinę priemonę – antibiotikus.
Antibiotikų vartojimas gali labai pakeisti žarnyno bakterijų kiekį ir tipą. Šie žarnyno mikrofloros pokyčiai gali sukelti su antibiotikais susijusį viduriavimą, pykinimą, vėmimą ir kitus šalutinius poveikius virškinimo trakte.
Viduriavimo priežastis – disbiozė. Kokios pasekmės laukia negydant?
Vargu ar atsirastų bent vienas žmogus, kuris nebūtų susidūręs su viduriavimo problema. Vis dėlto, disbiozės terminas, dažnai galintis atskleisti viduriavimo priežastį arba būti viduriavo pasekmė, daugeliui negirdėtas. Toliau plačiau kalbėsime apie tai, kaip disbiozė yra diagnozuojama, gydoma ir iš viso – ar reikia ją gydyti? O gal galima jos išvengti?
Žmogų nuolat supa nesterili aplinka, kurioje daug įvairių mikroorganizmų. Dalis jų gyvena ir ant mūsų odos, gleivinių.
Vaikas viduriuoja: kaip skubiai padėti ir išvengti komplikacijų?
Pradėjus vaikui viduriuoti, dažniausiai kyla nerimas dėl negalavimo priežasties ir kokią pagalbą mažyliui suteikti: bandyti padėti vaikui namų sąlygomis ar skubėti kreiptis į medikus?
Dažną vaikų viduriavimą lemia dar nesusiformavęs imunitetas, kuris negali tinkamai apsisaugoti nuo virusų, bakterijų ar parazitų, tačiau geroji žinia ta, kad kiekvieną kartą negalavimas lengvėja, nes vaiko imunitetas stiprėja.
Pamirškite vidurių užkietėjimą: štai, ką reikia daryti
Vidurių užkietėjimas šiandien – įprastas jaunų ir daug dirbančių žmonių skundas. Kaip šiuolaikinis gyvenimo būdas ir stresas veikia virškinimo sistemą, išsamiau pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologė Dalia Gruslienė.
Virškinimo procesas valdomas per vadinamąją „smegenų–žarnų“ ašį.
Viduriavimą sukelia ne tik infekcijos: apie vieną priežastį dažnai užmirštama
Visame mūsų kūne yra mažiausiai 1000 skirtingų rūšių organizmų, įskaitant bakterijas, grybelius ir virusus. Kai žmogus yra sveikas, gerosios bakterijos sudaro 85 proc., o blogosios 15 proc. viso bakterijų kiekio organizme.
Padaugėjus blogųjų bakterijų kiekiui organizme dažnai pasireiškia virškinamojo trakto mikrobiotos disbalansas, ko dažna pasekmė – viduriavimas.
Rinkitės šį vaisių: jūsų žarnynas jums padėkos
Sename posakyje sakoma, kad obuolys per dieną atbaido gydytoją. Visgi, nors daug kas obuolių nelygina su kriaušėmis, tačiau tą vertėtų padaryti, nes jų teikiama nauda irgi gali padėti apsiginti nuo ligų. Štai kelios priežastys, dėl ko turėtumėte į kiekvienos dienos maisto racioną įtraukti kriaušes.
Kriaušės ne tik padeda stiprinti imunitetą dėl savo vitamino C gausos, tačiau ir sumažinti diabeto tikimybę, pagerinti žarnyno veiklą ar išpuoselėti jūsų grožį.
Pagalba užklupus viduriavimui: tai organizmui padės greičiau atsistatyti
Viduriavimas rečiau ar dažniau ištinka kone kiekvieną. Kebliausia, jog su šia problema susiduriama netikėtai, o viduriavimo priežastis ne visuomet būna aiški.
Kokios galimos viduriavimo priežastys bei pasekmės ir kaip organizmui padėti greičiau susitvarkyti su negalavimu? Plačiau apie tai kalbame straipsnyje.
Viduriavimo atsikratykite be vaistų: padės šie produktai
Kad ir kaip nemalonu, verta žinoti būdus, kaip atsikratyti viduriavimo. Tai gali vieną dieną praversti, be to, tai padarysite labai greitai! Yra 5 natūralios priemonės, kurios kiekvieną kartą veikia ir daro stebuklus – visa tai jūsų namuose tikriausiai galima surasti.
Prisiminkite mėtų arbatą, virtas bulves, kavos pupeles, kefyrą ir virtus ryžius, kai kitą kartą viduriavimas sukels nepatogumų.
1. Mėtų arbata.
Viduriavimą sukelia ne tik žarnyno infekcijos: daugelis nežino dar vienos priežasties
Visus nors kartą gyvenime yra užklupęs viduriavimas – gėdinga problema, apie kurią nedrąsu garsiai kalbėti. Dažniausiai esame įpratę manyti, kad viduriavimą sukelia trumpalaikė liga, pavyzdžiui: apsinuodijimas maistu, virusai ar bakterijos, tačiau svarbu įsidėmėti, kad kartais „palaisvėjusius vidurius“ gali sukelti ir kitos rimtos priežastys.
Kasmet Lietuvoje užregistruojama keli tūkstančiai žarnyno infekcijų, taigi ir viduriavimo, atvejų.