• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trakuose gyvenančios Dalios namo siena tapo netikėtu gamtos invazijos taikiniu. Sienoje atsiradusią skylę, kuri iš pradžių kėlė nuostabą ir nerimą, pasirodo, iškirto ne kas kitas, o genys.

Trakuose gyvenančios Dalios namo siena tapo netikėtu gamtos invazijos taikiniu. Sienoje atsiradusią skylę, kuri iš pradžių kėlė nuostabą ir nerimą, pasirodo, iškirto ne kas kitas, o genys.

REKLAMA

Moteris tv3.lt naujienų portalui sako, kad genys jau kurį laiką atakuoja šalia esančius kaimynus, kuriems ėmė iškirtinėti klinkerines plyteles.  

Iškirto skylę name

„O štai vakar jis nusižiūrėjo mūsų namą. Namas naujos statybos, nesenas, naujai padarytas dekoras. Iškalė tikrai nemažą skylę. Gamtininkai nesiūlo kol kas užtaisyti skylės, nes galimai genys gali padaryti jų ir daugiau“, – pažymi Dalia.

Ji kreipėsi į gamtininkus, kurie patarė ant namo kabinti namo juostas, vielutes, blizgius dalykus, norint atbaidyti genį nuo šios išdaigos. Gamtininkai Daliai taip pat patarė sugauti genį pakabintame inkile ir išvežti į mišką toli nuo namų.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi sugauti genį nėra taip paprasta: „Žinoma, bandysime visas priemones. Jis atskrenda kaip pagal laikrodį, tarp 8-9 val.“, – pasakoja ji.

REKLAMA

Be to, Dalia šiandien sugalvojo paleisti genio garsą, nes manė, kad genys pagalvos, jog tai konkurentas, ir tai jį atgrasys.

„Nežinau ar jis manęs, ar garso išsigando, bet išskrido. Žmonės sako, kad lengvai genių neatsikrato“, – teigia Dalia ir priduria, kad šalia namo aplink yra gamta, miškas, pilna įvairaus amžiaus medžių, tačiau genys pasirinko kalti namus.

Genys kala sieną – vadinasi ieško maisto

Anksčiau tv3.lt naujienų portalui Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) direktorius, vyr. biologas ekspertas Liutauras Raudonikis pasakojo, kad geniniai paukščiai yra vieni iš nedaugelio, kurie patys kalasi uoksus.

REKLAMA
REKLAMA

Jis sakė, kad geniai labai retais atvejais įsikuria pastatuose, bet tai gali daryti tik visiškai senuose mediniuose namuose, kur yra seni rąstai. O, pavyzdžiui, Skandinavijoje, Šiaurės Europoje – Estijoje, Latvijoje – būna, kad geniai įsikuria senuose, jau trūnyti pradėjusiuose mediniuose stulpuose, ir ten peri.

Vyr. biologas ekspertas pabrėžė, kad kaldami uoksą geniai kala vieną gilią skylę, o ieškodami maisto – kelias nedideles skylutes. Tad jei ir pasitaiko atvejų, kai geniai ima kalti namų sienas, viskas tik dėl to, kad jie paprasčiausiai ieško maisto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra du skirtingi atvejai. Vienas, kai yra seni mediniai namai. Jie minta kinivarpomis ir kitais vabzdžiais, gyvenančiais medienoje. Jeigu namas yra medinis, iš senų rąstų, joje yra skylučių ir vabzdžiai įsikūrę negyvoje medienoje“, – teigė specialistas.

Kiek kitoks atvejis yra su naujos statybos namais, kurių apšiltinimui dažnai naudojamas polistirolas ar kitos į jį panašios medžiagos.

O pastarosios genius suklaidina: „Naujos statybos namuose apšiltinimui naudojamas polistirolas arba kitos panašios medžiagos ir jos irgi krebžda. Kada būna temperatūriniai ar drėgmės svyravimai, jis traukiasi ir duoda krebždesį – geniams atrodo, kad ten gyvena vabzdžiai ir kala skyles.

REKLAMA

Neretai ieškodami kala ne vieną, o kelias, vienus pabandęs ir neradęs kala greta, kaip ir medį. Dažniausiai neprikala begalės, kaip medyje, bet pabandymui vieną, antrą, trečią kala ieškodami maisto. Jie ten negyvena, neįsikuria, neperi.“

Paklaustas, ar yra būdų apsisaugoti nuo genių žalos namų fasadui, L. Raudonikis pasakojo, kad skandinavai ėmė gaminti prie sienų prisukamas genių imitacijas, kurios veiksmingai atbaido kitus genius dėl vienos priežasties.

„Imitacija yra gana dekoratyvi. Skaitoma, kad geniai yra teritoriniai paukščiai, jie vienas kitą veja iš savo teritorijos, konkuruoja dėl maisto, tad nemėgsta gretimo kaimyno, jeigu tai nėra poros narys“, – pažymėjo L. Raudonikis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų