Ramus miegas yra būtinas bendrai žmogaus sveikatai. Tiesą sakant, lėtinis miego trūkumas gali turėti įtakos tiek fizinei, tiek psichinei gerovei ir padidinti tam tikrų sveikatos būklių, tokių kaip širdies ligos ir 2 tipo diabetas, riziką, rašo express.co.uk.
„Healthline“ teigimu, maisto produktai, neleidžiantys miegoti naktį, yra šie:
- šokoladas;
- kava, taip pat ir be kofeino, nors ir mažesniais kiekiais nei įprasta;
- maisto produktai, kurių sudedamoji dalis yra kolamedžio riešutai;
- žalioji ir juodoji arbata;
- energetiniai gėrimai;
- maisto produktai, kurių sudėtyje yra kofeino arba kavos, pavyzdžiui, tiramisu.
Vartoti nevertėtų net kelias valandas prieš miegą
Kofeinas yra natūrali psichoaktyvi medžiaga, plačiai naudojama maisto produktuose ir gėrimuose visame pasaulyje
„Kofeino yra daugelyje augalų, įskaitant kavos pupeles, arbatos lapus, kakavos ankštis ir kolamedžio riešutus. Kofeinas taip pat gaminamas sintetiniu būdu ir naudojamas vaistams bei energetiniams gėrimams, nes suteikia energijos ir budrumo.
Kai vartojame kofeino turinčius gėrimus ir maistą, mūsų skrandis ir plonoji žarna greitai pasisavina kofeiną. Po to, kai kofeinas yra absorbuojamas, jis veiksmingai pasiskirsto visame kūne ir prasiskverbia per kraują į smegenis“, – pasakoja „Sleep Foundation“ ekspertai.
Tyrimai parodė, kad kavos vartojimas net kelias valandas prieš miegą gali turėti įtakos miegui.
Nedidelis 2013 metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 12 žmonių, atskleidė, kad 400 mg kofeino suvartojimas iki šešių valandų prieš miegą, gerokai jį sutrikdė.
Įdomu tai, kad 400 mg kofeino suvartojimas šešias valandas prieš miegą daugiau nei dvigubai pailgino laiką, per kurį dalyviai užmigdavo, ir sutrumpino bendrą miego laiką viena valanda, lyginant su placebu.
Kolamedžio riešutai
Kolamedžio riešutai yra daugelio Vakarų Afrikos šalių kultūros pagrindas, vertinamas dėl savo, kaip centrinės nervų sistemos stimuliatoriaus, poveikio.
Vakaruose (JAV ir Europoje) didesnė tikimybė susidurti su kolamedžio riešutų ekstraktu nei su pačiu šviežiu riešutu. Kolamedžio ekstraktas yra įprastas maisto kvapiklis, randamas Coca-Cola, Pepsi-Cola ir dabar daugelyje populiarių energetinių gėrimų. Dauguma kolamedžio riešutų privalumų yra susiję su dideliu kofeino kiekiu, kuris padidina energiją ir mažina alkį, bet, deja, trumpina nakties miego trukmę.
Šokoladas
Šokoladas yra vienas iš mažiau žinomų kofeino šaltinių, į kurį daugelis žmonių neatsižvelgia. Šokoladas labiau paveikia tuos, kurie yra jautrūs kofeinui (tiems, kurie turi lėtą CYP1A2 geno variantą). Kofeino kiekis skiriasi priklausomai nuo valgomo šokolado rūšies.
Baltasis šokoladas beveik neturi kofeino, pieniškame ‒ jo šiek tiek daugiau, o juodasis šokoladas turi daugiausia kofeino.