Apie pankreatitą naujienų portalo tv3.lt skaitytojams sutiko papasakoti vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Specialistas atskleidė, į kokius du tipus yra skirstomas pankreatitas, kokiais požymiais jis pasižymi ir kokie gydymai yra skiriami skirtingų tipų pankreatitams.

Ūminis ir lėtinis pankreatitas
Pirmiausia, pašnekovas paaiškino, kad pankreatitas yra uždegiminė kasos liga. Jis išskyrė du pagrindinius pankreatito tipus.
Pirmasis – ūminis pankreatitas, pasireiškiantis staiga, o antrasis – lėtinis pankreatitas, pasireiškiantis palaipsniui ir yra linkęs kartotis.
„Ūminis pankreatitas pasireiškia staiga ir dažnai sukelia stiprų skausmą pilvo viršutinėje dalyje, kuris gali plisti į nugarą. Skausmą neretai lydi vėmimas bei karščiavimas.
Simptomai suintensyvėja po riebaus maisto ar alkoholio vartojimo“, – atskleidė pašnekovas.
Specialistas pridėjo, kad ūminis pankreatitas yra labai sudėtinga ir pavojinga sveikatai būklė, dėl kurios yra reikalingas greitas, tinkamas gydymas.
Pasak jo, nesiėmus veiksmų laiku, gali atsirasti nepataisomų pažeidimų kasos audiniuose, gali pasireikšti kraujavimas, infekcijos, organų nepakankamumas, nekrozė. Kartais gali grėsti net mirtis.
„Lėtinis pankreatitas išsivysto palaipsniui ir yra linkęs pasikartoti, ypač po ūminių uždegimo atvejų. Jo simptomai panašūs į ūminio pankreatito, tačiau paprastai būna šiek tiek lengvesni, jaučiamas mažesnis skausmas.
Sergančius lėtiniu pankreatitu taip pat gali varginti virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui viduriavimas ar tuštinamasis riebalingomis išmatomis, svorio mažėjimas“, – pastebėjimais dalijosi jis.
Pankreatito priežastys ir simptomai
Pasiteiravus vaistininko, kodėl apskritai yra susergama pankreatitu, jis nurodė pagrindinę priežastį – gausų alkoholio vartojimą.
Vis tik specialistas pridėjo, kad ligos išsivystymą gali sąlygoti ir kiti papildomi veiksniai, kurie prisideda prie pankreatito rizikos.
„Viena dažniausių pankreatito priežasčių yra gausus alkoholio vartojimas, tačiau riziką gali didinti ir kiti veiksniai, tokie kaip nutukimas, autoimuninės, metabolinės ar vėžinės ligos, taip pat tulžies pūslės akmenys, tam tikrų vaistų vartojimas ir pilvo srities operacijos.
Tyrimai taip pat rodo, kad pankreatito atsiradimui gali turėti įtakos ir paveldimumas. Deja, apie 10–15 proc. pankreatito atvejų tiksliai nustatyti priežasties nepavyksta“, – paaiškino R. Blynas.
Paklaustas, kaip lietuviams atpažinti pankreatito ligos vystymąsi organizme, specialistas pasakojo, kad simptomų yra įvairių.
Anot jo, labiausiai jie priklauso nuo to, kokia forma pasireiškia liga (ūmine ar lėtine) bei nuo jos sunkumo.
„Ūminio pankreatito atveju pasireiškia staigus ir stiprus skausmas viršutinėje pilvo dalyje, kuris gali plisti į nugaros sritį, taip pat šalia gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis, vėmimas. Dėl skausmo, pažeidimų ir uždegiminių procesų, gali pakisti širdies ritmas, grėsti dehidratacija.
Lėtinis pankreatitas sukelia nuolatinį arba pasikartojantį skausmą viršutinėje pilvo dalyje, kuris dažniau pasireiškia po valgio. Pacientą taip pat gali varginti virškinimo ir tuštinimosi sutrikimai, mažėti kūno svoris“, – atskleidė vaistininkas.
Ūminio ir lėtinio pankreatito gydymas
Specialistas išryškino ir tai, kad dėl skirtingų pankreatito formų, joms yra taikomi skirtingi gydymo metodai. Anot jo, vienu atveju reikšmingą vietą užima mityba, kitu – reikalingas intensyvus gydymas.
Visų pirma, R. Blynas prabilo apie lėtinio pankreatito gydymą. Pasak vaistininko, jo gydymas dažniausiai apima gyvenimo būdo keitimą.
„Lėtinio pankreatito gydymui bene didžiausią reikšmę turi tinkama mityba: pacientai turėtų valgyti mažai riebalų ir cukraus turinčius patiekalus, vengti gazuotų gėrimų, keptų, aštrių patiekalų, atsisakyti alkoholio, rūkymo.
Verčiau rinktis virtą ar garuose ruoštą maistą, kuriame būtų baltymų, taip pat grūdinės kultūros produkciją, daržoves, vaisius“, – patarė jis.
Taip pat pašnekovas papasakojo apie sudėtingesnius atvejus, t. y. tuomet, kai susiduriama su ūminiu pankreatitu.
Pasak jo, tuomet gydymas yra kur kas intensyvesnis ir medikai nuolat stebi paciento būklę. Sudėtingais atvejais taikomas netgi chirurginis gydymas.
„Ūminio pankreatito gydymas paprastai reikalauja intensyvaus gydymo, nuolatinių konsultacijų su gydytojais ir būklės stebėjimo: leidžiama susinormalizuoti kasos veiklai, rūpinamasi tinkamu skysčių kiekiu, malšinamas patiriamas skausmas.
Kai kuriais atvejais, esant komplikacijoms, gali būti taikomas chirurginis gydymas“, – paaiškino R. Blynas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!