Prieš savaitę jau buvo sušvelnintos kaukių dėvėjimo taisyklės uždarose erdvėse vykstančiuose renginiuose. Nuo kovo 8 d. respiratoriai nebėra privalomi, vėl galima dėvėti ir medicinines kaukes.
Taip pat kovo pirmomis dienomis privalomos kaukės panaikintos ir pradinukams pamokų metu, kai jos metu dalyvauja tos pačios klasės mokiniai.
Vis daugiau Vakarų valstybių apskritai atsisakant privalomų kaukių dėvėjimo uždarose patalpose, lietuviai irgi nerimsta, kada gi kaukių dėvėjimas ir mūsų šalyje liks rekomendacija arba jų bent atsiras daugiau išimčių, kur jos nebus privalomos.
Štai premjerė ketvirtadienį teigė, kad apskritai ruošiamas išėjimo iš pandemijos planas, o kaukių klausimas yra jo dalis.
„Tikrai neatmetu, kad pačiu artimiausiu metu, gal net iki kovo pabaigos, Vyriausybė svarstys ne šiaip kokį nors atskirą kaukių klausimą, o apskritai, kaip išeiti iš pandeminio laikotarpio į endeminį, nes, panašu, kad jau galime nedrąsiai tikėtis, kad turime tam pagrindo“, – Seime kalbėjo ministrė pirmininkė.
Pirmoji stotelė – kaukių peržiūrėjimas mokyklose
LSMU profesorius, Nepriklausomų ekspertų patariamos tarybos prie Vyriausybės narys Mindaugas Stankūnas pažymėjo, kad kaukių naudojimas tikrai nėra amžinas, tačiau viskam yra savas laikas.
„Taisyklės dėl kaukių tikrai bus peržiūrimos, atlaisvinamos. Ir dabar jau matome, kad atšauktas kaukių dėvėjimas pradinukams, grįžta prie praktikos, kad renginių metų nebėra privaloma vien respiratorius. Tai, manau, po truputį bus einama toliau.
Kada tų kaukių mums visiškai nereikės, sunku pasakyti, nes ir Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad kaukės turėtų būti naudojamos. Visai neseniai publikuoti ir moksliniai tyrimai, kurie parodo, kad kaukės yra efektyvi priemonė. Bet jei epidemiologinė situacija toliau gerės, šio reikalavimo liks mažiau“, – komentavo jis.
Svarstydamas, kas galėtų būti pirmoji stotelė peržiūrint kaukių politiką, mokslininkas nurodė mokyklas.
„Manau, kad ten jų būtų toliau atsisakoma – tiek ir vyresnėse klasėse. Čia yra visokių pasvarstymų – gal ir visiškai neliks kaukių mokyklose, gali likti tik mokytojams ar tik bendrose erdvėse. Tai variantų yra visokių, bet, manau, čia būtų pirmas žingsnis, kur toliau būtų peržiūrima kaukių dėvėjimo politika. O palaipsniui tai eis ir į kitas sritis, viskas priklauso nuo epidemiologinės situacijos“, – kalbėjo M. Stankūnas.
Atleistų po truputį?
Paklaustas, ar ir kitose srityse kaukių būtų galima atsisakyti palaipsniui, iš pradžių dalyje vietų, pavyzdžiui, parduotuvėse, viešajame transporte dar jas paliekant, ar imti vienu ypu atsisakyti visur, pašnekovas teigė, kad dabar tai svarstyti būtų spekuliatyvu.
„Greičiausiai tai bus daroma po truputį, nes vis tik epidemiologinė situacija Lietuvoje nėra labai gera – ir mirčių nemažai, ir stacionare yra gydomų žmonių. Žiūrint į kitas valstybes, pavyzdžiui, JAV, tai dabar kaukes panaikina Havajai ir tai yra paskutinioji tą padariusi valstija.
Aišku, visur tai išlieka rekomendacija kai neišeina išlaikyti atstumo. Bet kol kas JAV epidemiologinė situacija yra geresnė nei Lietuvoje. Tai, manau, kad to sulauksime ir mes, tai nėra ta priemonė, kuri turėtų tęstis iki begalybės“, – tvirtino LSMU profesorius.
Pasak jo, vertinant dabartinę pandeminę situaciją pasaulyje, galima pastebėti, kad nuo imperatyvaus reikalavimo dėl kaukių einama link to, kad patys žmonės gautų informaciją ir galėtų dėl to apsispręsti, įvertinę savo rizikas.
Esant tokiam viruso paplitimui, kaukių logika pagrįsta
Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas savo ruožtu teigė, kad kaukių nusimesti dar nereikėtų, ypač jei žmogus priklauso didesnei rizikos grupei.
„Sprendžiant iš to, kaip virusas toliau sparčiai cirkuliuoja, teigiamų tyrimų dalis siekia 40–50 proc., ir nežinant, kas gali būti užsikrėtęs, kas – ne, uždaroje patalpoje, ypač jei neaišku, kokia ten ventiliacija, vis tik logika pasisaugoti, stengtis kuo trumpiau būti tokioje patalpoje be medicininės kaukės, yra moksliškai pagrįsta“, – konstatavo medikas.
Anot jo, ypač tai svarbu tiems, kuri turi rizikos faktorių, gretutinių ligų.
„Nekyla abejonių, kad teisingas kaukės ar respiratoriaus dėvėjimas rizikingoje situacijoje sumažina riziką.“
„Nežiūrint to, kaip keisis rekomendacijos, tą jau nuspręs politikai, kol virusas taip cirkuliuoja, tikslinga imtis papildomų saugos priemonių. Ne kartą esu lyginęs su važiavimu motociklu be šalmo.
Gali sakyti, kad nieko neatsitiks truputį pavažiavus, greičiausiai nieko neatsitiks, bet ne nuo tavęs vieno viskas priklauso – ir kaip kiti aplinkui vairuoja, kokia situacija. Lygiai taip pat ir čia – nekyla abejonių, kad teisingas kaukės ar respiratoriaus dėvėjimas rizikingoje situacijoje sumažina riziką“, – palyginimą pateikė S. Čaplinskas.
Atvejų daugiau, nei skelbiama
Jam antrino ir gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis, tvirtindamas, kad kaukių atsisakyti dar anksti.
„Dar kol kas ankstoka būtų, žinant lietuvių mentalitetą. Ir taip jau nuo respiratorių sušvelninta buvo, tai, manau, lygiai taip pat kelių savaičių laikotarpiu ir kaukių atsisakysime, tai bus kaip rekomendacija. Daugiau juk jokių priemonių nebeliko, atstumo niekas nesilaiko ir apie tai nekalba. Neretai tą atstumą ir sunku išlaikyti“, – pastebėjo jis.
Infektologas pridūrė, kad susirgimų koronavirusu yra dar labai daug, daugiau, nei oficialiai skelbiama.
„Tai, ką skelbia Statistikos departamentas, tikrai neatspindi, tų atvejų tikrai yra daugiau. Žinau ir savo aplinkoje žmonių, kai suserga, pasidaro greituosius testus, bet niekam toliau apie tai nepraneša, o būklė lengva“, – pasakojo A. Laiškonis.
Nauja norma kenčiantiems nuo alergijų
Paklaustas, ar bent vasarą galime tikėtis, kad kaukės nebebus niekur privalomos, S. Čaplinskas sutiko, kad jei virusas mažai cirkuliuoja ir yra ne toks agresyvus šiltuoju metų laikotarpiu, apsaugos priemonė daugumoje atvejų gali būti perteklinė.
„Nors nebūtinai visuomet“, – pabrėžė jis, primindamas apie didesnės rizikos asmenis.
Virusologas kartu priminė, kad nauja norma dėvėti kaukę turi tapti ir alergijų varginamiems žmonėms arba esant padidėjusiam oro užterštumui.
„Jau turėjome pamoką, juolab kai dabar jau keistai nebeatrodo gatvėje einantis su kauke, kad tie žmonės, kurie serga šienlige, turėtų prisiminti ir neraginami ją dėvėti“, – sakė S. Čaplinskas.