Dovanų meistrė Odeta Plakienė su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais dalinasi patarimais, kokių dovanų geriau nedovanoti per Kalėdas, kad paskui nereikėtų raudonuoti.
Nedovanokite banalių niekučių
Odeta pabrėžia, kad jei renkatės dovanoti, svarbu, kad tai būtų apgalvotas ir dėmesingas dovanojimas. Dovana bus nesėkminga, jei gavėjas ją gavęs nematys prasmės ar nesupras, kodėl ją gavo.
Tai gali būti dovana, kuri atrodo neišvaizdi arba pasirinkta paskutinę minutę be jokios minties, tik tam, kad ką nors padovanoti. Dažnai tokios dovanos būna įsigytos prekybos centruose, ypač kai artėja Kalėdos ir ten būna pilna įvairių niekučių, kurie nėra labai kokybiški.
„Įprastai patartina vadovautis taisykle: „Nedovanok to, ko pats nenorėtum gauti“. Jei jūsų rankose atsirado dovana, kurią ketinate pirkti tik dėl to, kad „būtų ramiau“, geriau ją padėkite atgal į lentyną.
Esminis momentas yra apmąstymas, ką dovana pasakys gavėjui: ar ji bus susijusi su jo pomėgiais, ar jam ji patiks. Jei neskirsite laiko pagalvojimui, didelė tikimybė, kad dovana bus neišskirtinė, neįdomi ir nesukels teigiamos emocijos. Tokias dovanas vadinu paskutinės minutės dovanomis“, – pasakoja dovanų meistrė.
Kalbant apie konkrečias dovanas, kurios dažnai būna pasirenkamos, kai trūksta dėmesio ar žinių apie gavėją, galima išskirti klasiką, kurią visi puikiai pažįstame: puodelius, žvakes.
Šie daiktai savaime nėra blogos dovanos, jei, pavyzdžiui, tai yra įdomus, rankų darbo puodelis ar žvakė, kurią gavėjas norėjo gauti. Tačiau jei tai standartinis puodelis su briedžiais, paimtas vien todėl, kad „tinka Kalėdoms“, džiugesio jis nesukels. Tokios dovanos yra banalios ir nuvalkiotos, todėl geriau jų vengti.
Dovanos, kurios gali įžeisti žmogų
Pasak O. Plakienės, renkant dovanas per Kalėdas svarbu apgalvoti, kaip jos bus priimtos, kad būtų išvengta neigiamų emocijų ar įžeidimo. Viena iš pagrindinių taisyklių yra neapeliuoti į žmogaus trūkumus ar jautrias vietas.
Jei žmogus, kuriam skirta dovana, turi tam tikrų silpnybių ar kompleksų, dovana, kuri pabrėžia šiuos aspektus, gali sukelti ne tik diskomfortą, bet ir įžeisti.
„Pavyzdžiui, jei žinote, kad žmogus mano, jog turi problemų su aktyvumu ir svoriu ir dovanojate sporto klubo abonementą, net jei jūsų ketinimai yra geri, tokia dovana gali atrodyti kaip kritika ar spaudimas. Gavėjas gali suprasti tai kaip žinią: „Aš žinau, kas tau geriau“ ir jaustis pažemintas“, – pavyzdį pateikia O. Plakienė.
Kitas svarbus aspektas, pasak specialistės, dovanos, kurios prieštarauja gavėjo įsitikinimams ir vertybėms. Jei dovana rodo, kad jūs nepažįstate žmogaus arba nekreipiate dėmesio į jo vertybes, tai sukelia nepasitenkinimą.
Pavyzdžiui, padovanoti vegetarui kalėdinį kumpį ar žmogui, kuris nevartoja alkoholio, geriausią kalėdinį vyną gali reikšti, kad jūs nesuprantate jo gyvenimo būdo. Tokios dovanos, nors ir vertingos, gali sukelti priešingą reakciją, nes jos akivaizdžiai rodo nesupratimą ar abejingumą.
„Dar viena kategoriją dovanų, kurių nereikėtų dovanoti, yra dovanos, susijusios su sveikatos ar psichologiniais aspektais, kurie žmogui yra jautrūs.
Jei žmogus bijo aukščio ir jūs padovanojate skrydį balionu, nors tai ir atrodo įdomi bei prabangi dovana, ji gali sukelti stiprų stresą ar net paniką. Tokios dovanos verčia gavėją jaustis nejaukiai ir primena jo baimes ar silpnybes“, – įspėja Odeta.
Galiausiai, reikia vengti pernelyg asmeniškų ar vulgarių dovanų, kurios gali priversti žmogų raudonuoti ar jaustis nejaukiai. Net jei jums tai atrodo juokinga ar priimtina, reikia pasverti, ar tokia dovana neperžengs gavėjo komforto ribų.
Jei kyla abejonių dėl dovanos pobūdžio, geriau rinktis neutralesnę dovaną, kad išvengtumėte galimos įžeidžiančios situacijos.
„Taigi, prieš renkant dovaną svarbu gerai pagalvoti, kaip ji bus priimta ir kokią žinutę ji perduos. Rinkitės dovanas, kurios ne tik džiugina, bet ir gerbia gavėjo asmenybę, vertybes bei jausmus“, – apibendrina dovanų meistrė.