Atsakymas į klausimą geriau dirbtinė ar tikra eglutė, nėra vienareikšmiškas – štai, ką svarbu žinoti renkantis Kalėdų eglę.
Geriau tikra ar dirbtinė eglė?
Nors dirbtinės eglutės gali tarnauti daugelį metų, jei yra gerai prižiūrimos, jos turi ir savo trūkumų. Didžioji dalis dirbtinių eglučių gaminamos iš plastiko ir metalo, todėl jų gamyba reikalauja didelių išteklių, rašo onetreeplanted.org.
Be to, plastikinės dalys sukelia ilgalaikį poveikį aplinkai, nes jų suirimui reikia tūkstančių metų, taip didinamas vandenynų ir gamtos teršimas. Dirbtinės eglutės dažnai gaminamos ir siunčiamos iš Kinijos, o tai palieka didelį anglies pėdsaką.
Norint, kad dirbtinė eglutė atsipirktų, ją reikėtų naudoti bent 10 metų. Tačiau realybėje mažai tikėtina, kad ji išliks pakankamai graži ir funkcionali tiek metų, todėl jos žala aplinkai bus daug didesnė.
Priešingai nei galbūt galvojate, tikros Kalėdų eglutės yra ekologiškesnės ir tvaresnės. Nors kasmet nukirsti eglutę gali atrodyti netvaru, dauguma kalėdinių eglučių ūkių yra tvarūs, nes kasmet palieka tam tikras teritorijas, kuriose galima kirsti medžius, o kitus plotus saugo ir leidžia medeliams augti.
Vidutinio dydžio eglutei užaugti užtrunka apie 7 metus, o per šį laikotarpį medžiai sugeria anglies dvideginį ir sunaudoja gerokai mažiau išteklių nei dirbtinių eglučių gamybos procesas.
Įprasta praktika, kad už kiekvieną nupjautą eglutę pasodinami 1–3 nauji medeliai. Tokiu būdu užtikrinama nuolatinė eglučių tiekimo grandinė, kartu sukuriant buveines laukinei gamtai ir tausojant žemę.
Be to, daugelis eglučių auginama vietose, kurios kitaip būtų netinkamos žemės ūkiui. Tvarūs Kalėdų eglučių ūkiai yra etiškas ir tvarus pasirinkimas, teikiantis naudą ne tik aplinkai, bet ir žmonėms.
Be to, gyvi medžiai yra visiškai biologiškai suyrantys ir gali būti perdirbami, naudojami mulčiui, kompostuojami, paverčiami mediena arba panaudojami kitiems tikslams.
Kaip išsirinkti tvaresnę Kalėdų eglę?
Renkantis tarp tikros ir dirbtinės eglutės, reikėtų atsižvelgti į poveikį aplinkai bei naudojimo trukmę.
Gyva kirsta eglutė paprastai ekologiškesnis pasirinkimas, nes ji auga kelerius metus, sugeria CO2 ir suteikia prieglobstį gyvūnams.
Po naudojimo, tinkamai kompostuojant arba deginant eglutę, jos žala sumažėja. Tikros eglutės iš vietinių ūkių yra atsakingai auginamos ir gali būti perdirbtos po švenčių.
Dirbtinė eglutė pagaminta iš plastiko ir metalų, jos anglies pėdsakas yra apie 40 kg – daugiau nei 10 kartų didesnis nei tikros eglutės.
Norint kompensuoti šį poveikį, dirbtinę eglutę reikia naudoti mažiausiai 10 metų. Vis dėlto dirbtinės eglutės nėra perdirbamos, tad jos dažnai atsiduria sąvartynuose
Jei planuojate ilgalaikį naudojimą (bent dešimtmetį), dirbtinė eglutė gali tapti tvariu pasirinkimu. Priešingu atveju, tikra eglutė, ypač iš atsakingo ūkio, dažnai yra draugiškesnė gamtai.