„Kokliušas, kaip infekcija, ji mėgsta sezoninius pakilimus laiko prasme, kas 3, 5, 7 metai infekcija vis duoda suprasti, kad ji yra. Tam įtakos, aišku, turėjo ir skiepijimo apimtys. Dešimtmetį skiepijimo apimtys nuo visų infekcijų, nuo kurių yra skiepijami vaikai, mažėja“, – pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Tarkime, skiepijimo apimtims sumažėjus 1 proc., nepaskiepyta lieka apie 2 tūkst. vaikų vienoje amžiaus grupėje.
Ir tai jau turi poveikio: jei dabar kokliušu susirgo daugiau nei 350 žmonių, ikipandeminiais metais sergančiųjų buvo vidutiniškai apie 50-60. Deja, Lietuvoje vaikai yra ir mirę nuo šios infekcijos 2012 ir 2015 metais.
Grįžta pamirštos ligos – ruoškitės, rudenį bus tik blogiau
„Per kosulio priepuolį gali sustoti kvėpavimo centras, tiesiog vaikas gali mirti nuo to, kad jis nebegali įkvėpti oro, todėl yra labai pavojinga kūdikiams, vaikams, nes yra buvę atvejų, kaip viena iš komplikacijų, kai netgi nuo to kosulio gali lūžti kūdikiams šonkauliai“, – sakė D. Razmuvienė.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad tokie stiprūs kosulio priepuoliai gali tęstis iki minutės.
Kitos galimos kokliušo komplikacijos yra ir plaučių uždegimai, ir smegenų dangalo uždegimai, vadinamieji meningitai, o šiais metais kokliušas buvo tiek sudėtingas, kad 54 vaikai atsidūrė ligoninėje.
Kita infekcija, šįkart, virusina – tymais – jau serga 26 žmonės, kurių tik 8 yra vaikai.
O vėjaraupiai, kuriais labai paprasta užsikrėsi, gali baigtis ir odos persodinimo operacijomis vaikams ar itin skausmingais juostinės pūslelinės atvejais suaugusiems.
Nuo kokių infekcijų turėtume saugoti vaikų, o ir pasiskiepyti patys, kviečiame sužinoti žiūrint tv3.lt „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.