• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Termometro stulpeliui kylant į viršų, aktyviai judėti ir ieškoti maisto pradeda erkės. Nuo ankstyvo pavasario ir vėlyvo rudens tęsiasi aktyviausias erkių gyvavimo laikotarpis, kurio metu jos dauginasi ir ieško maisto. Įsisiurbimo rizika auga, kai stovyklaujama gamtoje, laikas leidžiamas miškuose ir parkuose, vaikštoma po pievą. Ypač dažnas atvejis, kai „pasigaunama“ erkių – kontaktuojant su naminiais gyvūnais, kurie leidžiami į lauką.

Termometro stulpeliui kylant į viršų, aktyviai judėti ir ieškoti maisto pradeda erkės. Nuo ankstyvo pavasario ir vėlyvo rudens tęsiasi aktyviausias erkių gyvavimo laikotarpis, kurio metu jos dauginasi ir ieško maisto. Įsisiurbimo rizika auga, kai stovyklaujama gamtoje, laikas leidžiamas miškuose ir parkuose, vaikštoma po pievą. Ypač dažnas atvejis, kai „pasigaunama“ erkių – kontaktuojant su naminiais gyvūnais, kurie leidžiami į lauką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent jie neretai parsineša erkių namo, kurios nepastebimai užropoja ant kilimų ir baldų, o vėliau įsisiurbia į žmogaus odą. Jos mažos, todėl sunkiai pastebimos, o kartais net pats įkandimo faktas nėra užfiksuojamas – pasisotinusios krauju erkės pačios pasišalina. Ir, jei buvo užsikrėtusios, įkandimo vietoje atsiradusius požymius žmogus gali pastebėti tik po kelių dienų.

REKLAMA

Lietuvoje kasmet užfiksuojama apie 3 tūkst. žmonių, susirgusių po erkių įkandimų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje kasmet nuo erkių įkandimų suserga apie 3 tūkst. žmonių. Nuo 2017 m. skelbiamas žemėlapis, kuriame pažymėti užkrėstų erkių židiniai, dengia visą Lietuvą. Nors užkrėstų erkių paplitimas nėra vienodas, vis dėlto Lietuvoje nėra „švarių“ regionų, todėl imtis prevencinių priemonių nuo erkių įkandimų tenka visiems, nepriklausomai nuo geografinio regiono.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai pasitaikančios erkių įkandimų sukeliamos ligos Lietuvoje – tai erkinis encefalitas ir Laimo liga. Abu susirgimai gali sukelti sunkių sveikatos sutrikimų.

„Tavo klinikos“ šeimos gydytoja Eglė Masiulytė pasakoja, kad erkės Lietuvoje platina dvi pagrindines ligas: Laimo ligą arba boreliozę, sukeliamą borelijomis užsikrėtusių erkių, ir erkinį encefalitą, kai įsisiurbusi erkė būna užsikrėtusi erkinio encefalito virusu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant netinkamai paruoštą pieną bei jo produktus. Nuo Laimo ligos specifinės profilaktikos nėra, todėl turime būti budrūs ir laikytis esminių patarimų: naudoti repelentus, apžiūrėti savo kūną pabuvus gamtoje, – aiškina šeimos gydytoja. – Nuo erkinio encefalito efektyviai saugo vakcina, sukurianti ilgalaikį imunitetą. Po 3 metų skiepijimą patariama kartoti.“

REKLAMA

Gyd. E. Masiulytė pataria, kad radus įsisiurbusią erkę prasminga pasitarti su savo gydytoju dėl tolesnių veiksmų. Esant įtarimų, kad galėjo įsisiurbti erkė, visada patariama atlikti specifinius imunologinius tyrimus ir skubiai imtis veiksmų užkirsti kelią ligos progresavimui.

„Erkių platinamų ligų pavojus yra didžiulis, nes pirmųjų susirgimo stadijų galima ir nepastebėti, o, atsiradus vėlyviesiems simptomams ir ligai perėjus į kitas fazes, gydymas dažniausiai būna ilgas ir nemalonus, taip pat nepigus. Boreliozei pasiekus vėlyvąją stadiją simptomai gali varginti visą likusį gyvenimą – deja, gydymui ši liga pasiduoda sunkiai, – teigia šeimos gydytoja. – Taip pat savo pacientus labai skatinu skiepytis nuo erkinio encefalito.“

REKLAMA

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad erkių pernešamų ligų simptomatika yra labai plati, ji apima daugybines organizmo sistemas: pradedant oda, baigiant periferine bei centrine nervų sistema, judėjimo atramos aparatu, širdies bei kraujagyslių sistema. Kartais sutrinka ir psichinė sveikata, nukenčia darbingumas, ypač pablogėja bendra gyvenimo kokybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip sumažinti erkių įkandimų sukeltų ligų nuostolius

Draudimo portalo „Draudimas.lt“ aptarnavimo grupės vadovė Donata Norkuvienė teigia, kad yra keletas būdų, padedančių sumažinti riziką susirgti po erkės įkandimo ir sušvelninti patirtą žalą, jei vis dėlto ligos nepavyktų išvengti.

REKLAMA

Portalo draudimas.lt siūlomas draudimas nuo erkių įkandimų sukeliamų ligų padeda sušvelninti finansinę gydymosi naštą. Per keletą minučių internetu nuo šios rizikos galima apdrausti visą šeimą. Turėdami šį draudimą, kuris metams, nepriklausomai nuo draudėjo amžiaus, kainuoja tik 12 Eur, gausite 400 Eur draudimo išmoką susirgę erkiniu encefalitu arba 1000 Eur, jei būtų diagnozuota Laimo liga.

REKLAMA

„Tokių sumų dažniausiai pakanka kompensuoti vaistams išleistus pinigus, taip pat – sušvelninti pajamų praradimus, jei prireiktų nedarbingumo pažymos“, – aiškina D. Norkuvienė.

Dažniausiai draudžiasi 31–60 m. gyventojai, aktyviausiai – moterys

Draudimu nuo erkių sukeliamų ligų svarbiausia pasirūpinti gyvenantiems nuosavuose namuose, vykstantiems į sodybas ir sodo sklypus, medžiotojams, žvejams, iškylautojams, dirbantiems ūkiuose ir miškuose, leidžiantiems laiką gamtoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalo draudimas.lt statistika rodo, kad aktyviausiai nuo erkių sukeliamų ligų draudžiasi Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono gyventojai – 2022 m. duomenimis, jie sudarė 48 proc. visų besidraudžiančių nuo šios rizikos. Dar 17 proc. apdraustųjų – tai Kauno gyventojai, o apsidraudusiųjų skaičiai kituose miestuose ir rajonuose kur kas mažesni, nors rizika susirgti yra vienoda.

REKLAMA

Pastebėta, kad dažniau draudimu nuo erkių sukeliamų ligų rūpinasi moterys – jos sudaro 52 proc. visų apsidraudusiųjų. Dauguma gyventojų skuba šį draudimą įsigyti dar pavasario pradžioje, kai atšilę orai vilioja ilgiau būti gamtoje ne tik žmones, bet ir suaktyvina išalkusias erkes. Aktyviausiai draudžiasi 31–60 m. žmonės.

„Būtina žinoti, kad draudimo apsauga nuo erkių sukeliamų ligų galioja tik tais atvejais, jei ligos simptomai pasireiškė po 30 dienų nuo draudimo sutarties sudarymo datos, todėl norint turėti galiojančią apsaugą per patį erkių aktyvumo piką ir jaustis bent finansiškai saugiau ligos atveju, svarbu laiku pasirūpinti draudimu“, – sako portalo „Draudimas.lt“ aptarnavimo grupės vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų