erkinis encefalitas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „erkinis encefalitas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „erkinis encefalitas“.
Siaubinga liga Viktorijos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: „Tikiuosi, kad bent akimirką susimąstysite“
Staiga užklupus erkiniam encefalitui Viktorija Kalvelytė net nenutuokė, ką jai teks patirti. Ši liga, kuriai specifinių vaistų nėra, moterį užklupo netikėtai. Pasak moters, tai buvo viena blogiausių patirčių jos gyvenime, o pasiskiepijusi nuo erkinio encefalito ji nebuvo. Nuo ligos atsiradimo iki pasekmių sveikatai moteris pasidalino savo istorija.
„Erkinis encefalitas. Dėl to buvau dingusi iš visur. Tokią diagnozę išgirdau rugsėjo viduryje.
Pribloškė šiemet iki aukštumų šovęs sergamumas klastinga infekcija: paaiškino, kas nutiko
Sveikatos specialistai skaičiuoja rekordinius sergamumo Laimo liga skaičius – dar nesibaigus metams susirgimai viršija visų laikų rekordus. Nors keičiantis klimatui išties stebimas augantis erkių platinamų ligų mastas, medikai ramina, kad šiųmetė statistika yra kiek iškreipta.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, per šių metų 11 mėnesių užfiksuota net 15,4 tūkst. Laimo ligos atvejų.
Lietuvoje išplitęs virusas šiemet pareikalavo rekordiškai daug gyvybių: siūlo nemokamą paslaugą apsaugai
Lietuvoje kaip reikiant išplito klastinga liga – erkinis encefalitas, nuo kurios neapsaugotas nė vienas. Negana to, specifinių vaistų nuo šio viruso nėra, o trečdaliui persirgusiųjų gali grėsti neįgalumas. Nemokamai pradėjus skiepyti 50–55 metų asmenis tuo jau pasinaudojo virš 10 tūkst., tačiau ekspertai konstatuoja, kad to nepakanka.
Šiemet jau dabar fiksuota daugiau susirgimų erkiniu encefalitu nei pernai.
Pacientams šį rudenį – ne viena nauja nemokama sveikatos paslauga: štai kas gali pasinaudoti
Šį rudenį įsigaliojo ne viena naujovė pacientams. Prieinamais tapo daugiau vaistų ir medicinos priemonių, praplėstos nemokamai skiepijamų žmonių grupės. Taip pat žadama, kad atsivers daugiau galimybių atlikti reikiamus tyrimus pas šeimos gydytojus.
Portalas tv3.lt primena, apie kokias naujoves šį rudenį svarbu žinoti pacientams.
Nuo rugsėjo 1 d. – nauja sveikatos paslauga: štai kam priklausys nemokamai
Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti 50–55 metų (imtinai) amžiaus gyventojai galės nemokamai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Valstybinė ligonių kasa dar šių metų pavasarį įsigijo 72 600 „Pfizer“ gaminamos vakcinos dozių, o šis pirkimas Privalomojo sveikatos draudimo fondui kainavo beveik 860 tūkst. eurų.
„Kadangi nemažai ligos atvejų baigiasi darbingumo praradimu, pirmiausia siekiama apsaugoti darbingo amžiaus žmones.
Naujovė nuo rudens: dalis gyventojų nemokamai gaus brangų skiepą
Nuo rugsėjo 1-osios visi 50–55 metų amžiaus gyventojai nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai, primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Tokio amžiaus asmenų grupė skiepijimui nuo erkinio encefalito pasirinkta neatsitiktinai – Europoje didžioji dalis sunkių erkinio encefalito atvejų ir ilgalaikių liekamųjų reiškinių išsivysto 50 metų amžiaus ir vyresnių asmenų grupėje, o Lietuvoje vidutinis sunkiai sergančiųjų amžius yra 55 metai.
Skelbia apie nemokamą medicinos paslaugą: štai, kam priklauso
UAB Ignalinos sveikatos centras kviečia 50–55 metų amžiaus asmenis nemokamai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.
Jei esate pasiskiepiję pagal pirminę schemą ir jums yra laikas revakcinacijai, ir priklausote 50–55m. amžiaus grupei, revakcinaciją atliksime nemokamai.
Kviečia pasiskiepyti nemokamai
„Erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, kuri pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus. Inkubacinis periodas trunka 2–33 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų.
Įspėja plūstančius į miškus: pastebėję šiuos ženklus – reaguokite nedelsiant
„Rūpinamės sveikata“ pasidalino informacija apie tai, kokie yra erkinio encefalito ir Laimo ligos požymiai bei kaip teisingai ištraukti įsisiurbusią erkę. Tai aktuali informacija grybautojams bei tiems, kurie savo laisvą laiką mėgsta leisti gamtoje.
Erkinio encefalito požymiai pasireiškia vidutiniškai per 7 dienas nuo erkės įkandimo, nors pasitaiko ir besimptomių infekcijos atvejų.
Pokyčiai nuo rugsėjo 1 dienos: klastingam virusui guldant lietuvius – nauja nemokama paslauga
Sergamumas erkiniu encefalitu per liepos mėnesį Lietuvoje išaugo net 60 proc. Skaičiai gali atrodyti įspūdingai, tačiau specialistai konstatuoja, kad tai – tik pradžia. „Visada tokiu metu padidėja sergamumas ir kitą mėnesį atvejų bus gal dar daugiau“, – sako entomologė Milda Žygutienė. Be to, kas kelerius metus pastebimas natūralus infekcinių ligų „bangavimas“, kuris lemia didesnius užsikrėtimų skaičius.
Įspėja dėl išaugusio sergamumo šiuo virusu: „Vis dar nesiskiepija didelė dalis Lietuvos žmonių“
Šiais metais Lietuvoje išaugo erkiniu encefalitu sergančių asmenų skaičius. Vien birželį fiksuoti 125 ligos atvejai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu, sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistė Milda Žygutienė.
„Jeigu žiūrėtume visų metų dinamiką, didžiausias sergamumas visada yra registruojamas nuo birželio iki spalio mėnesio – beveik 80 proc. visų atvejų.
REKLAMA
REKLAMA
Lietuvoje daugėja sergančiųjų šiuo virusu: išvardijo simptomus – įsidėmėkite
Vasarai įpusėjus Lietuvoje daugėja sergančių erkiniu encefalitu. Vien šį birželį užfiksuoti 125 atvejai – net dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu laiku. Nuo erkinio encefalito šį birželį jau mirė du žmonės, o iš viso šiais metais – 5 žmonės.
Gydytojai specialistai pabrėžia ir tai, kad didžioji dalis ligoninėse šiuo metu gydomų pacientų – nepasiskiepiję. Pasak medikų, encefalitas pažeidžia galvos smegenis ir periferinius nervus, o pradžioje simptomai dažnai primena gripą.
Klastingasis virusas toliau šienauja gyvybes: per birželį pražudė dar du lietuvius
Nuo erkinio encefalito šiemet jau mirė 5 žmonės, 2 iš jų – birželio mėnesį. Iš viso per šį mėnesį fiksuoti 125 susirgusieji, 59 iš jų gydyti ligoninėje. Specialistai įspėja, kad erkių platinamomis ligomis užsikrėsti įmanoma nuo namų ir visai nenutolus – su šiuo pavojingu gyviu galima susidurti tiesiog kieme ar parke.
Naujausiais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, klastingasis erkinio encefalito virusas per birželį pražudė dar du lietuvius.
Erkių puškimas chemija sovietmečiu – tik legenda: specialistai perspėja gyventojus „neužkibti“ ant tokių skelbimų
Kaip ir kasmet šiltuoju sezonu erkės gąsdina gyventojus – dalis dėl šių mažų voragyvių net išvis vengia kelti koją į miškus ar net miesto parkus. Neretai pasigirsta ir raginimų „kažką daryti“, suvok, naikinti erkes purškiant chemikalais. Net atsiranda tokią paslaugą siūlančių asmenų. Specialistai gi atkerta, kad tokia praktika Lietuvoje niekada netaikyta, juo labiau iš to būtų daugiau žalos nei naudos.
Įsibėgėjus šiltajam metų laikui sergamumas erkių ligomis šoko į viršų.
Tai žino ne visi: sunkia liga galima užsikrėsti ir geriant pieną
Vasariški orai tik ir traukia pabūti gamtoje, tačiau sveikatos specialistai įspėja saugotis vos pastebimų, bet labai pavojingų padarų – erkių. Kraujo ištroškę gyviai platina ne tik klastingą Laimo ligą – Lietuvoje kaip niekur kitur išplitęs erkinis encefalitas. Tačiau retas žino, kad juo užsikrėsti galima ir vartojant nepasterizuotą užkrėstų gyvulių pieną ir jo produktus.
Šiemet – jau net trys mirtys nuo erkinio encefalito, užsikrėtusiųjų Laimo liga – virš 1 tūkst.
Nuo erkinio encefalito šiemet jau mirė 3 žmonės, 2 iš jų – gegužės mėnesį. Iš viso per šį mėnesį liga nustatyta arti 80-ies žmonių, didžioji dalis gydyta ligoninėje. Tuo metu kitu erkių platinamu susirgimu – Laimo liga – susirgo virš 1 tūkst. gyventojų, tačiau hospitalizuota buvo tik 11.
Tokius naujausius duomenis pateikia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Specialistai konstatuoja, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis tik įsibėgėja.
Lietuvoje – grėsmingiausia situacija iš visų Europos šalių: pavojingas gyvis sėja net mirtį
Pagal sergamumo erkiniu encefalitu rodiklį Lietuva jau ne vienerius metus lyderiauja Europoje. Per pastaruosius 30 metų erkinio encefalito atvejų skaičius visuose endeminiuose Europos regionuose išaugo beveik 400 proc. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, kasmet vidutiniškai šia erkių platinama liga suserga apie 400–500 šalies gyventojų.
Paklausta, kodėl gi erkės taip myli Lietuvą, NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr.
Ką daryti įsisiurbus erkei: kaip tinkamai ištraukti ir kada kreiptis į gydytojus?
Artėjant vasarai vis daugiau laiko leidžiame lauke. Tačiau pievose, parkuose ir miškuose laukia ne tik pramogos, bet ir erkės bei jų platinamos ligos. Norint išvengti erkės įsisiurbimo, apsauga reikėtų pasirūpinti dar prieš išeinant iš namų, o jei erkė vis tik įsisiurbė – kuo greičiau, ir, svarbiausia, taisyklingai ją pašalinti. Kaip tą padaryti, pataria ekspertai.
Unikauskas patarė, kaip teisingai ištraukti įsisiurbusią erkę: įsidėmėkite
Atšilus orams vis daugiau laiko praleidžiame lauke, kur tyko pavojingas ligas pernešančios erkės. Jeigu pastebėjote įsisiurbusią erkę – nepanikuokite. A. Unikauskas patarė, kaip ją teisingai ištraukti.
Amelija iš Vilniaus klausia: „Kaip teisingai ištraukti erkę? Ją reikia sukti prieš ar pagal laikrodžio rodyklę? Prieš tai ją tepti aliejumi ar spiritu?“
A. Unikauskas sako, kad erkę geriausia traukti plonu pincetu, kad ją galėtumėte suimti kuo arčiau odos.
Erkinis encefalitas ar Laimo liga? Unikauskas atskleidė, kaip atskirti
TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ Alvydas Unikauskas prakalbo daugeliui aktualia tema – kaip atskirti erkinį encefalitą nuo Laimo ligos.
Profesorius A. Unikauskas pasakoja, kad Laimo liga ir erkinis encefalitas – visiškai skirtingos ligos.
„Laimo ligą sukelia bakterija, todėl jos gydymas vyksta skiriant antibiotikus. Tipiniai Laimo ligos simptomai yra karščiavimas, raumenų, sąnarių ir galvos skausmas, odos paraudimas (eritema), padidėję limfmazgiai ir bendras silpnumas.
Unikauskas atsakė į dažniausius klausimus apie erkes: kai kurie faktai nustebins
Iš pirmo žvilgsnio erkė gali pasirodyti kaip mažytis, nekaltas padarėlis. Vis dėlto, realybė visai kitokia. Įsisiurbus erkei galima užsikrėsti dviem itin pavojingomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga. TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė ir „Antėja“ gydytoja Eglė Marciuškienė atsakė į dažniausius laidos žiūrovų klausimus apie erkes ir jų sukeliamas ligas.
Nuo rudens – pokyčiai: dalį žmonių nuo Lietuvoje išplitusios ligos skiepys nemokamai
Lietuva – sergamumo erkiniu encefalitu endeminė zona, todėl gyventojai reguliariai raginami pasiskiepyti nuo šios invalidizuoti galinčios ligos. Gera žinia – dalis gyventojų nuo rugsėjo pirmos tą galės padaryti nemokamai.
Valstybinė ligonių kasa (VLK) ką tik pranešė įsigijusi 72 600 dozių „Pfizer“ vakcinos nuo erkinio encefalito. Pirkinys Privalomojo sveikatos draudimo fondui kainavo beveik 860 tūkst. eurų.
Lietuvoje – didžiausias sergamumas erkiniu encefalitu pasaulyje: įspėja apie naują erkių rūšį
Mokslininkai praneša, kad uodų pernešamos ligos – maliarija ir dengės karštligė – sparčiai plinta visame pasaulyje. Jos plinta ir kai kuriose Pietų bei Vakarų Europos šalyse – Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir kt. Prognozuojama, kad dėl klimato kaitos šios ligos pasieks dar daugiau kol kas jų nepaveiktų teritorijų.
Naujas nemokamas skiepas – nuo rugsėjo 1 d.: vakcina jau pasiekė Lietuvą
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) įsigijo 72 600 dozių Pfizer vakcinos nuo erkinio encefalito. Pirkinys Privalomojo sveikatos draudimo fondui kainavo beveik 860 tūkst. eurų. Nuo rugsėjo 1-osios šia vakcina nemokamai bus pradėti skiepyti visi 50–55 metų gyventojai.
„Tokia amžiaus žmonių grupė skiepijimui nuo erkinio encefalito pasirinkta neatsitiktinai.
Rudenį dalis gyventojų nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai
Nuo rugsėjo 1-osios 50–55 metų sulaukę asmenys galės nemokamai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
„Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami. Džiugu, kad yra priimtas sprendimas nuo rugsėjo 1 d. paskiepyti 50–55 m. amžiaus asmenis nemokamai. Beje, sergančiųjų šios amžiaus grupės asmenų registruojama daugiausiai, todėl tokios galimybės pasiskiepyti, tikimės, nepraleis šios amžiaus grupės gyventojai“, – sako NVSC atstovė.
Erkės gali perduoti net 20 susirgimų: gydytoja patarė, kaip reikia teisingai pašalinti nuo odos
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
Profesorius Čaplinskas įspėja dėl itin plintančios ligos Lietuvoje: apsisaugokite laiku
Erkinis encefalitas – viena sunkiausių virusinių infekcinių ligų, pažeidžianti galvos ir nugaros smegenų dangalus ar periferinius nervus. Šią ligą sukelia erkinio encefalito virusas, kurio paplitimas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje.
Tai reiškia, kad kiekvienam gyventojui gresia nemaža rizika susirgti šia infekcija ir patirti liekamuosius reiškinius, kurie ne tik neigiamai paveikia gyvenimo kokybę ar darbingumą, bet gali net sukelti neįgalumą.
Saugių vietų Lietuvoje nėra: medikai perspėja – prasidėjo šių klastingų infekcijų sezonas
Nors paprastai erkių sukeliamų ligų pikas fiksuojamas vasarą ir rudenį, specialistai įspėja, kad saugotis būtina jau dabar. Medikai primena, kad erkių aktyvumas netrukus pasieks patį piką, o nepasirūpinus apsauga pasekmės gali būti labai skaudžios.
Kaip konstatavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė, erkės pavojingos nuo tada, kai tampa aktyvios.
Gyventojų dėmesiui – šiemet laukia du nauji nemokami skiepai
Lietuvos gyventojams – gera žinia: plečiamos nemokamai skiepijamos žmonių grupės. Šių metų naujiena – nuo rugsėjo 1 d. nemokamai nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti 50–55 m. amžiaus žmonės. Taip pat nemokamai nuo gripo bus skiepijami vaikai 2–7 metų amžiaus vaikai.
Šylant orams – profesorės įspėjimas: ir trumpas pabuvimas gamtoje gali baigtis liūdnai
Šylant orams atgyja ir pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės, kurios mūsų šalyje yra itin paplitusios. Lietuvoje žmonės dažniausiai serga dviem erkių pernešamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo borelioze. Šios ligos kartais vis dar yra painiojamos nežinant esminių skirtumų. Visgi keli šių ligų profilaktikos žingsniai gali būti lemiami siekiant išvengti susirgimų.
Su gamta bunda ir klastinga liga: atsakė į 8 dažniausius klausimus apie erkinį encefalitą
Lauko termometro stulpeliui kylant vis aukščiau, būtina atkreipti dėmesį į kartu su pavasarėjančiais orais atkeliaujančias grėsmes. Viena jų – erkių platinama erkinio encefalito infekcija. Nors, regis, apie erkinį encefalitą ir šios ligos keliamus pavojus yra girdėję bene visi, kasmet vis tiek užfiksuojama daugybė užsikrėtimo atvejų.
Tai rodo, kad informacijos apie ligos sudėtingumą ir veiksmingiausius apsisaugojimo būdus visuomenei vis dar trūksta.
Atšilus orams skubiai įspėja lietuvius: tą turėtų padaryti kiekvienas, nes po to gali būti vėlu
Pavasarį bunda ne tik gamta, bet ir kraujo ištroškusios erkės. Specialistai įspėja, kad ne tik mėgaujantis gamta, bet tiesiog lankantis miesto parke jau metas įprasti saugotis šių kraujasiurbių. Gydytojai primena, kad apsisaugoti nuo vienos erkių platinamos ligos – erkinio encefalito – dar nevėlu. Gera žinia – nuo rudens dalis gyventojų galės pasiskiepyti išvis nemokamai.
Lietuvoje plinta mirtina liga: ragina apsisaugoti laiku
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras teigia, kad sparčiai besikeičiant klimato sąlygoms, kai šaltuoju metų laikotarpiu temperatūra pasiekia 4 laipsnius šilumos ir daugiau, iš žiemos miego pabunda ir pavojingas ligas platinantys voragyviai – erkės.
Įspėja lietuvius nedelsti: dabar pats metas apsisaugoti nuo šalyje išplitusios ligos
Apie vieną iš sunkiausių virusinių infekcinių ligų – erkinį encefalitą – visuomenėje kalbama dažnai ir daug, o poreikis tai daryti neblėsta, kadangi sergamumas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje.
Pavojus užsikrėsti šia liga išlieka beveik visus metus, o didžiausią piką sergamumas pasiekia, kai šiltuoju metų laiku žmonės renkasi laisvalaikį leisti gamtoje, kur gausu ligą platinančių erkių.
2024 metais – nauja galimybė nemokamai pasiskiepyti nuo dviejų ligų
Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams. Tarp naujovių – nemokami skiepai nuo erkinio encefalito 50–55 m. amžiaus gyventojams ir gripo skiepai 2–7 m. vaikams.
Ragina apsisaugoti laiku: pavojingos ligos sezonas – jau ant nosies
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad Lietuva yra endeminė erkių platinamų ligų šalis, t. y. užsikrėsti erkių platinamomis ligomis galima visur, tiek kaimo, tiek miesto vietovėse. Todėl norėdami pasirūpinti efektyviausia apsauga nuo sunkios erkių platinamos ligos – erkinio encefalito – svarbu pasiskiepyti.
Ilgai laukta žinia: skiepai nuo erkinio encefalito daliai žmonių taps nemokami
Pagal susirgimų erkiniu encefalitu mastą Lietuva jau ne vienus metus pirmauja Europoje. Vis tik nors skiepai nuo šios infekcijos gydytojų yra primygtinai rekomenduojami, valstybės nėra kompensuojami. Gera žinia kitiems metams – dalis žmonių nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti nemokamai.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų.
Perskaičius apie „The Roop“ vokalisto Valiukevičiaus ligą perspėja visus: „Nejuokaukite“
„Vaidotui Valiukevičiui viešai paskelbus apie jam diagnozuotą Laimo ligą noriu kreiptis į visus ir perspėti atidžiau rūpintis savo sveikata, nes toks mažas gyvis, kaip erkė, gali palikti pasekmes visam gyvenimui“, – rašo naujienų portalui tv3.lt laišką atsiuntusi skaitytoja Eglė iš Šiaulių.
Paskutiniu metu vis daugiau garsių, žinomų žmonių kalba apie jiems diagnozuotą Laimo ligą, jau net nesuskaičiuosiu, kiek sergančių yra mano aplinkoje.
Susirgęs sunkia liga Paulius perspėja visus: „Keistas jausmas, atrodo, kad permušinėja širdį“
Lietuvoje smarkiai išaugo sergamumas erkių platinama Laimo liga – per pusmetį užsikrėtė pusantro karto daugiau žmonių nei tuo pačiu metu pernai. Visai neseniai Nidoje atostogaujančiam vilniečiui įsisiurbė erkė, tačiau Laimo ligos simptomai pasireiškė greičiau ir stipriau nei įprastai: ūmus sąnarių laužymas, temperatūra ir net širdies virpuliai.
Lietuviai šia infekcija serga dažniausiai Europoje: įsiminkite, kaip apsisaugoti
Nors rudens sezonui įsibėgėjant orai atvėso, tai mūsų nesustabdo leisti laiko gamtoje – vykstame į mišką uogauti ar grybauti, o šaltesnis oras yra tinkamas ir ilgesniems pasivaikščiojimams gamtoje. Bet svarbu atkreipti dėmesį, kad gamtoje tyko ne vienas pavojus. Vienas iš jų yra erkės ir jų platinamos ligos – jos išlieka aktyvios net kai paros vidutinė temperatūra siekia 5–7 laipsnius šilumos, o paprastai tai tęsiasi iki lapkričio mėnesio.
Rokiškietė Virga pasidalino purškalo nuo erkių receptu: sako, kad veikia
Kone visų lietuvių didžiausias siaubas – erkės. Jų galima pasigauti ne tik vykstant į mišką uogauti, grybauti ar šiaip pasivaikščioti gryname ore, bet ir mieste, kur aukštesnės pievos. Rokiškyje gyvenanti Virga pasakoja atradusi būdą, kuris padeda apsaugoti save nuo erkių įkandimų. Savo pasigamintu purškalu moteris purškiasi kiekvieną kartą eidama į mišką uogauti.
Rokiškietė Virga pasakoja, kad purškalą nuo erkių ji gaminasi jau daugybę metų.
Kai maža žaizdelė atneša didelę nelaimę: įspėja dėl klastingojo encefalito – pasireiškia ir po mėnesio ištraukus erkę
Didžiųjų miestų ligoninėms stebint sergamumo erkiniu encefalitu piką medikai primena, kaip atpažinti šią ligą. Šis erkių platinamas susirgimas klastingas tuo, kad gali pasireikšti ne iš karto. Be to, ligai būdingos dvi fazės, antroji kurių gali baigtis ir liūdnomis pasekmėmis.
Lietuva yra paskelbta endemine erkinio encefalito šalimi, todėl net išsiruošus pasivaikščioti po parką viduryje miesto gyventojai raginami būti atidūs.
Vilnietis pasakoja apie Laimo ligos simptomus: „Tirpimas sąnariuose, skausmas, galbūt nuovargis“
Šiemet, palyginus su pernai, 1,5 karto padaugėjus sergančiųjų Laimo liga bei pagausėjus užsikrėtusių erkiniu encefalitu, specialistai ragina valdžią nesėdėti rankų sudėjus – pavojus tyko tūkstančių žmonių.
Savivaldybės, kaip aiškina ekspertai, turėtų pjauti žolę gyventojų lankomose vietose, o sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys – imti ir pagaliau kompensuoti skiepus nuo erkinio encefalito, kaip tai daro, pavyzdžiui, Austrija ar kaimyninė Latvija.
Vilnietė apie Laimo ligą žino daugiau, nei norėtų: šeimos nariai jau sirgo ne kartą
Lietuvoje smarkiai išaugo sergamumas erkių platinama Laimo liga – per pusmetį užsikrėtė pusantro karto daugiau žmonių nei tuo pačiu metu pernai. Specialistai primena – liga klastinga, simptomų iš pradžių galima ir nepastebėti, tad grįžus iš lauko būtina gerai apsižiūrėti kūną.
Naujienų portalo tv3.lt žurnalistė Erika Fuks apie Laimo ligą žino daugiau, nei pačiai norėtųsi. Erkių sukeliama infekcija sirgo ir pati Erika, o pradinukę dukrą Laimo liga užklupo jau antrą kartą.
Šios ligos paplitimas Lietuvoje – ypač didelis: ištraukus erkę pasireikšti gali net po mėnesio
Vasarai persiritus į antrąją pusę orai mus lepina vis dažniau ir daugelis stengiasi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, gryname ore. Fizinė veikla parkuose, piknikai pievose bei pasivaikščiojimai miške – puikus būdas pailsėti ir atsipalaiduoti, visgi, nepamirškite, jog šiose vietose jūsų gali tykoti erkės, nešiojančios itin pavojingą infekcinę ligą – erkinį encefalitą.
Skelbia apie erkių aktyvumo piką: pasakė, ką daryti, jei įsisiurbė erkė ir kada reikia kreiptis į medikus
„Regis, turime erkių aktyvumo piką, todėl svarbu atminti visus būdus, kaip nuo jų geriausiai apsisaugoti“, – pranešė LSMU Kauno ligoninė. Bet jei nutiko taip, kad vasaros dieną leidžiant gamtoje, parke, darže jums įsisiurbė erkė, medikai primena, kad derėtų nepanikuoti ir žinoti, jog tai nebūtinai reiškia, kad gavote ligos užkratą. Erkė galėjo būti ir neužkrėsta.
Medikai perspėja dėl šalyje plintančio viruso: gresia sąmonės sutrikimai ir net paralyžius
Vasara dar tik įpusėjo, tačiau specialistai jau skaičiuoja daugiau susirgimų erkių platinamomis ligomis. Kai kurių didžiųjų gydymo įstaigų medikai pastebi, kad susirgimų erkiniu encefalitu ne tik daugiau, bet jie ir sunkesni. Kiti gi tvirtina, kad srautai niekuo neišskirtiniai.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį stebima daugiau erkinio encefalito atvejų, o sergamumas Laimo liga išaugo net daugiau nei pusantro karto.
Medikai įspėja saugotis klastingos infekcijos: per parą į Klaipėdos ligoninę pateko 4 pacientai
Klaipėdos universiteto ligoninėje daugėja erkiniu encefalitu sergančių pacientų. Per pastarąją parą į Infekcinių ligų kliniką hospitalizuoti keturi asmenys, kuriems diagnozuota ši erkių platinama liga. Medikai primena, kad erkinis encefalitas – klastinga liga, galinti turėti rimtų komplikacijų. Specialistai ragina būti budriems ir vakcinuotis.
Erkių sezonas greitai pasieks piką: ar žinote, kur Lietuvoje jos aktyviausios?
Pasitikome pavasarį ir pagaliau atsisveikinome su ryškiais temperatūrų pokyčiais lauke. Visgi šį džiaugsmą lydi ir kitos naujienos – gerėjant orams erkės tampa vis aktyvesnės.
Palygino Laimo ligą ir erkinį encefalitą: perspėja dėl tarp lietuvių paplitusio mito
Atšilus orams ir šalies gyventojams daugiau laiko ėmus leisti gamtoje, netyla kalbos apie erkių platinamas ligas – Laimo ligą ir erkinį encefalitą. Dažnai dėl savo simptomatikos ir liekamųjų reiškinių erkinis encefalitas išskiriamas kaip didesnę grėsmę sveikatai kelianti infekcija, tačiau sveikatos priežiūros specialistų teigimu, nederėtų nuvertinti ir Laimo ligos keliamo pavojaus.
Svarbu žinoti: vaistininkė patarė, kaip teisingai ištraukti erkę
Erkę galima pasigauti ne tik miškuose, bet ir mieste. Suaktyvėjus erkių sezonui, vaistininkė Elvyra Ramaškienė pasakoja, jog iš pacientų tenka išgirsti nuogąstavimų, jog jie pavėlavo pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Visgi, ji sako, pasiskiepyti dar tikrai ne vėlu bei įvardija per kiek laiko šiandien pasiskiepijęs žmogus gali įgyti imunitetą.