„Žinoma, mokytoja įsiuto dar labiau, kai bandžiau įtikinti, kad tai ne mano darbas, - šiandien prisimena Kim Noble (51m.). – Ir, iš tiesų, man atrodė, kad tai padariau ne aš, o kažkas kitas.“
Tuo metu Kim dar nežinojo, kad jai bus diagnozuotas antisocialinis asmenybės sindromas ir, kad per ateinančius kelis dešimtmečius jos „personažai“ keisis vienas po kito be jokio įspėjimo. Pats pastoviausias Kim charakteris – Patricija, ir, pasak moters, Kim jau neegzistuoja.
Kim Noble (nuotr. Gamintojo)
„Daugelis žmonių dar vis kreipiasi į mane Kim Noble, ir aš atsišaukiu, tačiau tiesa yra ta, kad mano protą sudaro daugybė fragmentų, susidedančių iš skirtingų alter ego (t.y. „antrasis aš“), kurie perima sąmonės kontrolę į savo rankas.
Šiandien pasitaiko daugiau nei 20 alter ego, kurie gali apsireikšti bet kuriuo paros metu. Vienu metu Kim yra Patricija, kitą kartą ji desperatiškai meilės beieškanti Abi. Dar kitu momentu auginanti dukrą mama Bonny , arba pamaldi katalikė Salome. Dar ji būna mažu berniuku, vardu Diabalus, kuris rašo tik lotyniškai arba 20-mečiu Ken, kuris nuolat jaučiasi prislėgtas.
Kim ligos atvejį tyrė daugybė specialistų ir ekspertų, ir jie patikino, kad tai nėra moters išsigalvoti vaidmenys ar fantazija, o būtent antisocialinis asmenybės sutrikimas, kurį sunku kontroliuoti sąmoningai.
Patricijos vaidmeny Kim gyvena jau daugiau nei šešerius metus. Ji yra namų šeimininkė, rūpinasi keturiolikmete dukra Aimee, ir stengiasi kurti normalų vienišos mamos ir dukros gyvenimą. Bet Kim personažai, kurių ji negali kontroliuoti pati, geriausiu atveju, pasikeičia tris ar keturis kartus per dieną.
„Kai taip nutinka, regis, kad kažkoks kitas asmuo įsikūnija į mane. Veidas ima trūkčioti, ir, pavyzdžiui, racionalioji Patricija užleidžia vietą išdykusiai Judy, - sako Kim. – Pastarasis personažas nuolat būna suglumęs dėl savo senamadiškų drabužių, kuriuos nori nedelsiant pasikeisti.“
„Kai kada rytais persirengiu penkis kartus, - aiškina Patricija. – Man jau tapo normalu, kad nuolat grįžtu namo su pilnu maišu reikmenų (kurių man net nereikia), iš bakalėjos parduotuvės, įsigyju drabužių, kurie visiškai neatitinka mano skonio arba turiu atsiimti picą, kurios regis neužsakinėjau.“
„Kai grįžtu į savo pastovią asmenybę, jaučiuosi lyg pabudus iš pietų miego. Tereikia kelių sekundžių apsidairyti ir susivokti kur esu ir ką veikiu, - tikina moteris. – Dažnai atsigulusi ant sofos, atsitokėju prekybos centre arba vairuoju automobilį man nežinoma kryptimi.“ Prisimindama atvejį mokykloje, Patricija tikina, kad joje buvo įsikūnijusi išdykusi Judy, kuri ir sutepė jos drabužius.
Daugelis ekspertų tiki, kad šis sutrikimas yra susijęs su sunkiomis vaikystės traumomis ar skausmingais gyvenimo patyrimais. Tačiau Kim neturi jokių savo vaikystės prisiminimų arba jai per sunku tai suvokti.
Pasak ekspertų, moteris ankstyvoje vaikystėje išgyveno didelę traumą. Šiandien Kim Noble lanko intensyvius terapijos kursus, kurių metu ji supažindinama su savo praeitimi ir skatinama gyventi normalų – vieno asmens – gyvenimą.
Bet Kim vis tiek save laiko Patricija bei sėkminga menininke, kuri kaupia visų savo personažų piešinius. Jos dukra Aimee jau susigyveno su mamos liga ir jos personažų kaitą priima kaip visiškai normalų dalyką. Ji netgi turi savo mėgstamiausius.
Kim Noble su dukra (nuotr. Gamintojo)
Kim Noble, gimusios pietų Londone, vaikystė buvo paini ir sudėtinga, būdama maža ji negalėjo suvokti, kas dedasi nuolat besikeičiant jos asmenybėms. Ir regis mergaitės tėvai James ir Dorothy Noble mažai dėmesio skyrė šiai ligai diagnozuoti ir gydyti. Bet kai jos personažai priėjo kritinę ribą, kaip antai nusižudyti siekianti Rebecca arba anoreksija serganti Sonia, tėvai ją nuvedė pas psichiatrą.
Kim pradėjo vartoti stiprius vaistus, kurie paprastai skiriami psichiškai nesveikiems žmonėms, ir gulėjo protiškai atsilikusių žmonių skyriuje. Išėjus iš ligoninės, per artimiausius kelerius metus ji buvo „valdoma“ trijų pagrindinių personažų – maištaujančios jaunos moters Hayley, mamos Bonny ir Patricijos.
Kai kurie žmonės gali ginčytis ir sakyti, kad šie charakteriai vienas su kitu visiškai nesusiję, tačiau Londono klinikos psichoterapeutas Graeme Galton, tiki, kad Kim atvejis gali būti išimtis, ir, kad minėtieji personažai rutuliojosi vienas po kito greta su pokyčiais, vykstančiais Kim gyvenime.
Noble asmeninis gyvenimas tapo dar sudėtingesnis kai ji tapo nėščia. Ji tiki, kad kūdikio tėvas - Patricijos buvęs vaikinas, tačiau tokio reiškinio kaip nėštumas ir gimdymas ji nepamena. Ką tik gimusia Aimee rūpinosi gydytojai ir psichoterapeutai iki tol, kol Kim bus pasiruošusi auginti dukrą viena pati. Vėliau pasirodė Bonny asmenybė, kuri augino dukrą kol ji buvo maža. Galiausiai dominuojantis personažas tapo Patricija.
Moteris sau pasižadėjo, kad terapijos metu kaip įmanoma daugiau stengsis sužinoti apie savo gyvenimą, ji ėmė narplioti praeities įvykius kaip dėlionės detales.
Prie Kim Noble gydymo labai daug prisidėjo ir jos dukra Aimee, supratusi, kad piešimas mamai teikia pasitenkinimą ir nusiraminimą. Dažnai Kim atsikėlusi ryte randa po naują šedevrą, nors neatsimena, kad kada nors būtų jį tapiusi. Pasak gydytojų, kūryba atitraukia kai kuriuos Kim personažus nuo minčių apie savižudybę.
Šiandien Kim darbai puikuojasi Hampstead'o piešinių parodoje ir tai yra didelis pasiekimas asmenybės sutrikimą turinčiai moteriai.
„Matydama, kad daugelis mano darbų kabo parodoje, jaučiuosi įvertinta. Kiekviename iš jų, galiu įžvelgti vis kitą savo asmenybės pusę. Manau tai vienas geriausių integracijos būdų, kokį galėjau gauti iš šios visuomenės“, - džiaugiasi Kim Noble.