Galiausiai antrojo tipo diabetas jai buvo diagnozuotas tik po skubios medikų pagalbos.
Atskleidė, kokie buvo pirmieji simptomai
„Prieš daugelį metų man prasidėjo pėdų kaitimas – naktimis iškišdavau koją iš lovos, nes pėdos tiesiog degė. Po kurio laiko atsirado ir kūno niežulys, kuris prasidėdavo nuo kojų, ypač sušilus, o jei nespėdavau atsivėsinti, išplisdavo po visą kūną“, – pirmuosius simptomus prisimena Zita.
Vėliau moteris pastebėjo, kad pradėjo itin dažnai šlapintis – naktimis kas valandą atsibusdavo nueiti į tualetą.
„Niekur negalėjau išvažiuoti, nes tiesiog bijojau, kad nerasiu, kur nubėgti“, – prisimena ji.
Galiausiai prasidėjo stiprus troškulys ir burnos džiūvimas. Darbe Zita negalėjo apsieiti be vandens butelio, nes kitaip negalėdavo dirbti.
„Galų gale mane išvežė greitoji su 30 mmol/l gliukozės kiekiu kraujyje. Tik tada man nustatė diabetą. Kai pradėjau vartoti vaistus, daug kas susitvarkė – tiek dažnas šlapinimasis, tiek niežuliai“, – pasakoja ji.
Moteris sako, kad jai pasisekė – liga nepažeidė akių dugno, o tyrimai parodė, kad kasa vis dar gamina šiek tiek insulino. Dėl to jai nereikia insulino injekcijų, pakanka tablečių.
Dar viena ryški ligos pasekmė – staigus svorio kritimas. Dėl diabeto Zita neteko net 23 kilogramų.
„Iš pradžių nesupratau, nes tuo metu gėriau tabletes svoriui mažinti, tačiau vėliau paaiškėjo, kad kilogramai krito būtent dėl ligos.
Tai vyko labai greitai – oda tiesiog kabėjo visur. Nors nesu liekna, dėl svorio kritimo jaučiausi labai laiminga“, – atvirauja moteris.
Sunkumai išgirdus diagnozę
Endokrinologė Zitai paskyrė vaistus, o šiuo metu netgi sumažino jų dozę – vietoj dviejų tablečių dabar geria tik vieną.
Vis dėlto išgirdus diagnozę iš pradžių buvo daugiau baimės nei reikėjo.
„Nežinojau, ką valgyti ir kaip tai daryti. Vėliau apsipratau ir supratau, kad mano mityba cukraus kiekiui kraujyje turi mažiau įtakos, nei maniau.
Kavą vis dar saldinu, nors tik nedaug – be cukraus nepripratau. Valgau viską, kartais net suvalgau saldainį, bet saldumynų niekada pernelyg nemėgau“, – pasakoja ji.
Paklausta apie sunkumus sergant antrojo tipo diabetu, moteris atskleidžia, kad tam tikri vaistai daugeliui sukelia virškinimo problemų.
„Gyvenu eilinį gyvenimą. Jei ne stuburo skausmai, sakyčiau, kad jaučiuosi visiškai sveika. Tačiau turiu draugę, kuri taip pat serga diabetu – jai daug sunkiau nei man. Galbūt tai susiję su tuo, kad mano kasa vis dar gamina bent šiek tiek insulino“, – svarsto Zita.
Šiuo metu ji cukraus kiekio kraujyje beveik nebetikrina – nebent tada, kai pajunta, kad kažkas negerai.
„Pradžioje cukraus kiekis kraujyje stipriai krisdavo. Tai labai nemalonus jausmas – svaigsta galva, o jei ilgiau laukiu, galiu net prarasti orientaciją. Kai man pakeitė vaistus, situacija pagerėjo.
Tačiau dar prieš trejus metus, kai dirbau, vos nueidavau nuo autobuso iki darbo – cukraus kritimai būdavo tokie stiprūs“, – prisimena ji.
Cukrinio diabeto simptomai
Cukrinis diabetas – su aukštu gliukozės (cukraus) kiekiu kraujyje susijusi lėtinė liga, paliečianti vis daugiau planetos gyventojų. Nors yra išskiriami du pagrindiniai diabeto tipai, didžioji visuomenės dalis serga 2 tipo cukrinio diabetu.
VUL Santaros klinikų Endokrinologijos centro vadovė gydytoja endokrinologė doc. Žydrūnė Visockienė anksčiau pasakojo, jog yra keli klasikiniai simptomai, kurie turėtų priversti sunerimti ir kreiptis į šeimos gydytoją. Tai yra padidėjęs troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, bendras silpnumas, svorio mažėjimas.
„Bet 2 tipo diabetas yra klastinga liga – ne visada šie simptomai yra išreikšti, ne visada žmonės supranta, kad jie yra svarbūs. Ši liga yra besimptominė, dėl to pusė pacientų ir nežino, kad serga. Tad labai svarbu prisiminti, kad 2 tipo cukrinio diabeto diagnostikoje svarbi profilaktika.
Tai reiškia, kad pacientai arba žmonės, kurie lankosi pas šeimos gydytojus, turi būti reguliariai tiriami dėl gliukozės kiekio kraujyje net nesant klinikinių cukrinio diabeto simptomų. Čia jau yra šeimos gydytojo prerogatyva tuos pacientus atrinkti ir ištirti“, – klinikų nuotolinės konferencijos metu anksčiau pabrėžė gydytoja.
Jos aiškinimu, riziką susirgti 2 tipo cukriniu diabetu labiausiai didina padidėjęs kūno svoris. Tad nutukimu sergantys žmonės turi didžiausią riziką susirgti ir 2 tipo cukriniu diabetu.
„Taip pat labai svarbu, kokią situaciją turime šeimoje – jei yra šeiminė diabeto anamnezė, tai taip pat yra rizika 2 tipo cukriniam diabetui. Jei moterys yra gimdžiusios didelio svorio naujagimius, jei moterims buvo ar yra diagnozuota policistinių kiaušidžių liga – visos šios būklės taip pat didina rizika.
Kalbant dar plačiau, kardiovaskulinė ligos, arterinė hipertenzija, dislipidemija arba padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje taip pat yra rizikos veiksniai, nes šios visos ligos susieina į vieną patogenezę, tad sergant viena jų didesnė rizika atsirasti ir kitai ligai“, – kalbėjo Ž. Visockienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!