Ji išsamiai aptaria moterų sveikatos simptomus, kurie gali rodyti rimtus ginekologinius sutrikimus bei situacijas, kai būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Kalbama apie tai, kokiais simptomais pasireiškia ligos, kokios problemos būdingos skirtingo amžiaus moterims ir kokie sprendimai bei gydymo būdai yra taikomi.
Pagrindiniai moterų ginekologinės sveikatos požymiai
Pasak gydytojos, kiekviena moteris turėtų atidžiai sekti savo ginekologinę sveikatą ir atkreipti dėmesį į įvairius simptomus. Vienas iš pagrindinių požymių, kad sveikata gali būti sutrikusi, yra diskomfortas ar skausmas pilvo apačioje bei lytinių organų srityje.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į netipinius mėnesinių ciklo pokyčius: jei ciklas sutrinka, kraujavimai tampa gausūs, ilgesni arba staiga dingsta, tai gali būti ženklas, jog vyksta hormoniniai pakitimai ar net kiaušidžių cistos.
Kiti svarbūs simptomai:
- Diskomfortas lytinių santykių metu;
- Nenormalūs kraujavimai tarp mėnesinių;
- Bendros savijautos pablogėjimas, nuovargis, silpnumas.
Gydytoja akcentuoja, kad šie simptomai gali rodyti ne tik ginekologines, bet ir bendras sveikatos problemas, todėl būtina atlikti išsamius tyrimus, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė.
Skubios pagalbos poreikis
Kai kurios situacijos reikalauja skubios pagalbos, ypač jei moteris jaučia staigų, stiprų pilvo skausmą, kuris nepraeina, o kartu pasireiškia pykinimas, vėmimas, šaltas prakaitas ar bendras silpnumas. Tokie simptomai gali rodyti ūmų pilvo sindromą – būklę, kai būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
„Pilvo apačios skausmas dažnai būna susijęs su kiaušidžių cistų plyšimu, kiaušidžių apsisukimu ar net negimdiniu nėštumu, kuris gali sukelti kraujavimą į pilvo ertmę“, – aiškina dr. Paliulytė. Tokiais atvejais reikia atlikti skubią operaciją, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų ir užtikrintas moters sveikatos saugumas.
Ūmių situacijų ženklai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:
- Staigus, stiprus pilvo apačios skausmas;
- Vėmimas, pykinimas ar šaltas prakaitas;
- Nenuolatinis ir didėjantis kraujavimas;
- Bendras silpnumas ar sąmonės praradimo jausmas.
Mėnesinių ciklo sutrikimai
Mėnesinių ciklo sutrikimai yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi į ginekologus.
„Dauguma moterų, ypač šiandien, seka savo mėnesinių ciklus naudodamos įvairias programėles, todėl gali greitai pastebėti bet kokius pokyčius“, – teigia gydytoja.
Ciklo sutrikimai gali pasireikšti gausiu ar ilgu kraujavimu, nereguliariomis mėnesinėmis, o kartais menstruacijos gali visai dingti.
Ciklo sutrikimų priežastys:
- Hormoniniai pakitimai. Ypač aktualūs reprodukcinio amžiaus moterims, kai hormoninis disbalansas gali lemti nereguliarų ciklą.
- Kiaušidžių cistos. Hormoniniai sutrikimai gali sukelti cistų formavimąsi kiaušidėse, dėl ko keičiasi mėnesinės.
- Gyvenimo būdo pokyčiai. Staigus svorio kritimas, stresas ar intensyvus sportas gali daryti įtaką menstruaciniam ciklui.
- Amžiaus faktorius. Vyresnio amžiaus moterims, artėjant menopauzei, ciklas gali tapti nereguliarus arba visai dingti.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Moteris, kuri reguliariai turi menstruacijas, bet pastebi staigius, neįprastus ciklo pokyčius, turėtų neatidėlioti vizito pas specialistą. Ypatingai svarbu tai daryti, jei mėnesinės dingsta keliems mėnesiams, o vėliau prasideda gausus kraujavimas su stipriais skausmais.
„Tokiais atvejais kraujavimas gali būti pavojingas ir sukelti didelį kraujo netekimą, o kartais reikalingas net chirurginis gydymas“, – aiškina dr. Paliulytė.
Nenormalus kraujavimas taip pat gali atsirasti dėl hormoninių pokyčių ar vaistų vartojimo, tad svarbu laiku kreiptis į gydytoją dėl tyrimų ir konsultacijos.
Diagnozavimas ir gydymas
Ginekologinių susirgimų diagnozė dažnai reikalauja išsamių tyrimų, kad būtų galima tiksliai nustatyti ligos pobūdį. Gydytojai dažnai atlieka mažojo dubens echoskopiją, įvertina gimdą, kiaušides ir gimdos priedus, taip pat apžiūri gimdos kaklelį.
Esant rimtiems atvejams, pavyzdžiui, negimdiniam nėštumui, kai kraujuojama į pilvo ertmę, vienintelis efektyvus sprendimas yra skubi chirurginė operacija. Tokios operacijos metu kraujavimas stabdomas, o pažeisti audiniai pašalinami.
Ginekologinių ligų gydymo metodai:
- Chirurginė intervencija. Gydant sudėtingus atvejus, kai būtina stabdyti kraujavimą ar pašalinti pažeistas audinių struktūras.
- Vaistai. Kai kuriais atvejais hormoniniai sutrikimai gali būti gydomi vaistais, kurie padeda atkurti menstruacinį ciklą.
- Gyvenimo būdo korekcijos. Sumažinus stresą, stabilizuojant kūno svorį ar keičiant mitybą, galima pagerinti ciklą ir bendrą sveikatos būklę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
1. Reiškia per didelis bybys
2. Sutepk subine vazelinu