Daugiausiai vitamino B12 yra gyvūninės kilmės produktuose, pavyzdžiui, mėsoje, sūryje ir kiaušiniuose. Vitaminas organizme atlieka keletą funkcijų: padeda kurti DNR ir gamintis raudoniesiems kraujo kūneliams.
Negaunant pakankamai vitamino B12, organizmas negali gaminti sveikų raudonųjų kraujo kūnelių, kurie reikalingi deguonies pernešimui po visą kūną, todėl nenuostabu, kad dažniausiai pasireiškiantys B12 trūkumo požymiai yra nuovargis ir silpnumas.
Jautė nuovargį ir silpnumą
Šiuos požymius jautė ir viena pacientė, kuriai 27-erių buvo diagnozuotas šio vitamino trūkumas. Simptomus ji jautė penkerius metus, o išgirdusi tikrąją diagnozę, ji nesulaikė ašarų, nes pagaliau baigėsi tiek laiko trukusi nežinomybė, rašo express.co.uk.
B12deficiency.info pateiktame atvejo tyrime pasakojama apie Holly, kuriai jau 46 metai. Ji su vitamino B12 trūkumu gyveno daugiau nei 20 metų.
Diagnozė parodė, kad dėl perniciozinės anemijos jai trūksta ir B12, ir folatų (B9). Sergant šia liga, imuninė sistema atakuoja skrandžio ląsteles, gaminančias vidinius B12 faktorius, todėl organizmas negali įsisavinti vitamino B12.
Tačiau tuo metu Holly nebuvo paskirtos reikiamos vitaminų injekcijos ir per dvejus metus jos būklė pablogėjo. B12deficiency.info aiškina: „Ji buvo prikaustyta prie lovos, ją nuolat pykino, kankino stiprūs galvos skausmai, apetito praradimas, didžiulis išsekimas.
Ji miegojo vidutiniškai 20-22 valandas per parą. Ją taip pat kamavo stiprūs nuotaikų svyravimai, trumpalaikės atminties sutrikimai, ji negalėjo rišliai kalbėti.“
Iš visų jėgų bandydama pasveikti, Holly kreipėsi pagalbos į natūropatą – žmogų, kuris dirba su alternatyviais gydymo būdais, skatinančiais gerą savijautą.
Dvi savaites ji laikėsi griežtos dietos ir vartojo apie 60 įvairiausių vitaminų per dieną, todėl jos būklė kiek pasitaisė. Po šešių mėnesių ji sumažino vitaminų kiekį iki šešių tablečių per dieną ir kas mėnesį gaudavo vitamino B12 injekcijas.
Stiprūs kasdieniniai skausmai
Beveik ketverius metus ji nejautė jokių simptomų, bet vieną dieną pajuto skausmą ir uždegimą visame kūne.
Atvejo tyrime pasakojama: „Stiprūs kasdieniai galvos skausmai, veido skausmas ir tirpimas, pusiausvyros praradimas, spengimas ausyse ir nugaros skausmai privertė gydytojus suklusti.
Po to sekė nesėkminga fizioterapija, paskirti skausmą malšinantys vaistai ir penkerius metus trukusi brangiai kainuojanti akupunktūra. Galiausiai medikai nustatė, kad Holly uždegimą sukėlė per mažas vitamino B12 kiekis.
Jai pavyko įtikinti savo šeimos gydytoją, kad leistų jai pačiai kontroliuoti savo gydymą, ir buvo išmokyta savarankiškai susileisti vitaminus. Galiausiai ji išsivadavo iš uždegimo ir skausmų.“
Praėjus metams, dabar ji tris kartus per savaitę pati sau susileidžia vitamino B12 injekciją ir kasdien vartoja B komplekso, folatų ir vitamino D derinį.
„Holly pagerėjimas buvo labai ryškus, dabar ji gyvena normalų gyvenimą, nuolat didina fizinį krūvį ir dabar gali padaryti tiek, kiek padarydavo prieš 20 metų“, – rašoma tyrimo išvadose.
Per 20 metų ji patyrė šiuos vitamino B12 trūkumo simptomus:
Dilbių ir plaštakų dilgčiojimas;
Didžiulis nuovargis;
Nemiga;
Apetito praradimas;
Liežuvio patinimas;
Nerišli kalba;
Trumpalaikės atminties praradimas;
Stiprūs nuotaikų svyravimai;
Alpimas;
Pykinimas;
Galvos skausmas;
Veido skausmas ir tirpimas;
Padidėjęs jautrumas garsams;
Spengimas ausyse;
Nugaros skausmas;
Rankų tirpimas;
Noras valgyti ne maisto produktus, pavyzdžiui, popierių;
Nemalonus pėdų kvapas.