• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maisto papildai tampa neatsiejama daugelio kasdienybės dalimi, tačiau ne visi jie yra saugūs sveikatai. Mitybos specialistė įspėja, kad kai kurie populiarūs papildai gali ne tik neatnešti laukiamos naudos, bet ir rimtai pakenkti kepenims. Ką svarbu žinoti apie papildų sudėtį, kaip atpažinti riziką ir kokios alternatyvos yra saugesnės?

Maisto papildai tampa neatsiejama daugelio kasdienybės dalimi, tačiau ne visi jie yra saugūs sveikatai. Mitybos specialistė įspėja, kad kai kurie populiarūs papildai gali ne tik neatnešti laukiamos naudos, bet ir rimtai pakenkti kepenims. Ką svarbu žinoti apie papildų sudėtį, kaip atpažinti riziką ir kokios alternatyvos yra saugesnės?

REKLAMA

Įsivaizduokite scenarijų: moteris žvalgosi internete, socialiniuose tinkluose ar parduotuvių lentynose, ieškodama priemonės, kuri padėtų pagerinti odos būklę, plaukų augimą ar bendrai sveikatą. Ji mato gražiai supakuotus papildus, pažadus apie greitus rezultatus ir nedvejodama juos įsigyja. Tačiau ar ji pasidomi, kas slypi tose tabletėse?

„Ko tik neprisiperka moterys, įvairiausius papildus, kurie turėtų pagerinti kolageno įsisavinimą, elastingą odą, stiprius sąnarius, o kur dar sporto industrija – reklamos skamba taip, jog atrodytų, kad be papildų kūnas tiesiog sugrius. Tai labai kviesčiau tokias moteris tikrai atidžiau pasižiūrėti į papildų sudėtį“, – sako mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, ne visi papildai yra tokie naudingi, kaip skelbiama reklamose. Kai kurie jų gali sukelti šalutinius poveikius, o per didelės dozės gali tapti rimta našta kepenims.

REKLAMA

Šį vaistą vadina kepenų žudiku

Mūsų kepenys atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų: padeda pašalinti toksinus, dalyvauja maisto medžiagų apykaitoje, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Tačiau būtent jos dažnai nukenčia nuo perteklinio papildų vartojimo. Iš pradžių žmogus gali nieko nejausti – kepenų ligos dažnai vystosi tyliai ir be jaučiamų simptomų.

„Kai jau yra gydoma kepenų liga, yra skiriami tam tikri preparatai, kurie padeda kepenims atsigauti ir pagerinti jų veiklą, tokie kaip vitaminas E ar margalapis margainis. 

REKLAMA
REKLAMA

Margainyje yra veiklioji medžiaga silimarinas, kuris apsaugo kepenis nuo kenksmingų medžiagų poveikio (pvz.: alkoholio, vaistų), neutralizuoja laisvuosius radikalus, padeda atkurti pažeistus audinius, slopina uždegiminius procesus bei  gali pagerinti tulžies nutekėjimą

Gali būti atvejais dar skiriami ir fosfolipidai, kurie padeda išvengti per didelio riebalų kaupimosi kepenyse, todėl sumažėja jų suriebėjimo rizika“, – aiškina G. Jonaitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistės, vienas didžiausių kepenų priešų – dažnas ir ilgalaikis paracetamolio vartojimas: „Yra tam tikra grupė vaistų, kurie kenkia kepenų darbui, jeigu mes juos pastoviai vartojame.

O ką dažniausiai vartojame? Vaistus nuo skausmo ar temperatūros, ar nuo lengvo peršalimo. Dažniausiai yra čiumpama paracetamolio tabletė ir būtent jų perdozavimas, ir jeigu dar su alkoholiu, neigiamai veikia kepenų darbą.“

REKLAMA

Paracetamolio tablečių perdozavimas, kuris galima sukelti rimtą riziką, G. Jonaitytės teigimu, yra maždaug nuo 4 g ir daugiau per parą: 

„Kai geriama įvairius karštus gėrimus nuo peršalimo, juose dažniausiai yra paracetamolio, tad svarbu jų nepadauginti ir negerti tiek, kiek paprastos vaistinės arbatos, nes „paracetamolinės arbatos“ yra vaistai, kurių perdozavimas gali turėti tiesioginę įtaką sklandžiam kepenų darbui.“

REKLAMA

Pasak ekspertės, yra pastebima, kad paracetamolį mėgsta geriantys alkoholį:

„Kai ryte jiems labai skauda galvą, bloga savijauta ir dažnu atveju žmonės net nepasidomi tikruoju vaisto poveikiu. Galva galbūt ir praeina tam tikru laikotarpiu, bet žmogus net nesusimąsto, kas organizme darosi toliau, kur paracetamolis metabolizuojasi.

O būtent paracetamolis yra išskaidomas kepenyse ir jeigu mes dar ir persivalgome, pavartojame alkoholio, organizme nuolat atsiranda perteklinių angliavandenių, o viso šito pasekmė ir gali būti kepenų suriebėjimas, o ilgainiui  cirozė“, – perspėja G. Jonaitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai gali atsitikti ir su populiariais augaliniais prieskoniais. „Su ciberžolės vartojimu reikėtų būti atsargiems, nes ji gali išprovokuoti tulžies nutekėjimą ar stiprinti / silpninti vaistų, metabolizuojamų kepenyse poveikį

Saugiau rinktis mums žinomus virtuvės prieskonius, tą patį rozmariną, jis yra žinomas kaip priešuždegimiškai veikiantis prieskonis. Taip pat gvazdikėliai, karis, citrusiniai vaisiai, krapai, kmynai ir panašiai“, – pataria mitybos specialistė.

REKLAMA

Pirmieji kepenų ligų signalai, kada derėtų sunerimti ir kaip joms padėti?

Mūsų organizmas dažnai siunčia signalus, kurie iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nereikšmingi. Lėtinis nuovargis, besikartojantys raumenų skausmai, nepaaiškinami odos bėrimai – tai gali būti ženklai, kad kepenys gali būti perkrautos.

„Kartais žmogus netgi sieja savo sveikatos problemas su geležies trūkumu, hemoglobino sumažėjimu, nors tai gali būti kepenų funkcijos silpnėjimo požymis. Būna tarsi toks besitęsiantis nuovargis, raumenų skausmas, odoje atsiranda pabėrimai, kur žmonės sako „niekas man neįkando, bet man nuolat atsiranda bėrimai ir labai niežti“, pagalvoja, kad čia gal kažkokia alergija ir nepagalvoja visai apie kepenis“, – įspėja G. Jonaitytė.

REKLAMA

Specialistės teigimu, „geltoni požymiai“ yra kepenų spalva, vadinasi, kai pats akies baltymas, oda pagelsta, ATP, AST kepenų rodikliai taip pat pradeda kisti į blogąją pusę, lėtinis nuovargis, tamsus šlapimas, pilvo skausmas, pūtimas. 

Vienas svarbiausių dalykų, kas gali prevenciškai padėti kepenims – subalansuota mityba (nepervalgyti), atsargus papildų, vaistų, metabolizuojamų kepenyse vartojimas, alkoholio vengimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kepenims patinka saikingos maisto porcijos, reguliari mityba, daug daržovių. Labai naudingos yra tamsiai žalios lapinės daržovės, kurias reikėtų nusiplauti su karštesniu vandeniu ir, aišku, pavasarį visos kiaulpienės, visos tos lauko žolės, česnakai, svogūnai, miško uogos, ypač mėlynės ir spanguolės. Taip pat puikiai tinka alyvuogių aliejus ir riebi žuvis ir prieskoniai: raudonėlis, šalavijas, gvazdikėliai“, – dalijasi specialistė.

Pasak ekspertės, prieš pasiduodant rinkodaros triukams ir kraunantis papildus į pirkinių krepšelį, verta paklausti savęs: ar tai tikrai reikalinga? Galbūt geriausia dovana kepenims – ne dar viena tabletė, o subalansuotas ir sveikas gyvenimo būdas.

Nemeluok, samagonas naudingas
Nemeluok, samagonas naudingas
Žąsine tu pats esi kaka. Geras samagonas yra sveika ir naudinga. Samagonu užpylus kai kurias vaistažoles ar šaknis gaunamas geras organizmui naudingas žolelių antpilas, kuris saikingai naudojant yra žymiai geresnis vaistas negu perkami cheminiai vaistinėse. Jei nepiknaudžiausi ir kiekvieną dieną išgersi gero samagono 50 gr, nieko dėl to nenutiks.
Visi vaistai kenkia
Geltensnapes vaistininkės (joms iki vaistininkiu kaip iki mėnulio) turėtu mažiau reklamuoti papildus ,kurių sudėties niekas Lietuvoj netikrina,o farmacininkai uždirba milijonus .šitos jaunos farmacininkės yra pušu pūšės jos parduoda ką joms įsako
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų