Pasak „Eurovaistinės“ farmacijos specialistės Elvyros Ramaškienės, šių dviejų vaistų skirtumai slypi jų veikimo principuose.
„Paracetamolis – tai skausmą malšinantis ir temperatūrą mažinantis vaistas. Juo galima malšinti silpno ir vidutinio stiprumo skausmą, pavyzdžiui, galvos, dantų, gerklės, raumenų ar mėnesinių.
Bet svarbu žinoti, kad šis vaistas mažina tik ligos simptomus, tai yra, skausmą ar karščiavimą, tačiau juos sukėlusių priežasčių neveikia“, – teigia specialistė.
Tuo metu ibuprofenas taip pat mažina skausmą ir temperatūrą, tačiau taip pat ir kovoja su uždegimais. Todėl pasirinkimas, kurį vaistą vartoti, priklauso nuo konkrečios situacijos.
Ar galima juos vartoti kartu?
E. Ramaškienė pabrėžia, kad šių vaistų vartojimas kartu nėra paprastas sprendimas ir reikalauja specialisto konsultacijos.
„Jeigu norite vartoti paracetamolį ir ibuprofeną kartu, prieš tai būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Jie pagal individualų jūsų nusiskundimą ir ligos istoriją galės patarti, kokiomis dozėmis ir intervalais šiuos vaistus galima vartoti“, – pataria ji.
Tinkamai suderinti dozes ir intervalus yra būtina siekiant išvengti galimų šalutinių poveikių, apie kuriuos specialistė taip pat įspėja. Kaip teigia E. Ramaškienė, per didelės šių vaistų dozės gali sukelti įvairių sveikatos problemų.
„Vartojant ibuprofeną ir paracetamolį per didelėmis dozėmis gali atsirasti virškinimo sutrikimai, skrandžio skausmai, pykinimas ir rėmuo.
Ilgą laiką piktnaudžiaujant šiais vaistais galimi kepenų, skrandžio ir inkstų funkcijos pažeidimai, taip pat gali sutrikti kraujo krešėjimo funkcija“, – aiškina vaistininkė.
Kas turėtų būti ypač atsargus?
Pasak specialistės, yra tam tikros žmonių grupės, kurioms šie vaistai gali būti itin pavojingi. „Nepriklausomai nuo amžiaus kategorijos ar kitų veiksnių kaip nėštumas ar ligos, prieš pradedant vartoti ibuprofeną ir paracetamolį būtina pasitarti su vaistininku arba gydytoju.
Tai ypatingai svarbu nėščiosioms, vaikams ir asmenims su sveikatos problemomis, tokiomis kaip kepenų ir inkstų ligos, skrandžio opos, kraujo krešėjimo sutrikimai bei kitos lėtinės ligos“, – tikina E. Ramaškienė.
Specialistė taip pat pasakoja, kaip atpažinti signalus, rodančius, kad vaistų vartojimą reikia nutraukti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
„Pajutus net iš pirmo žvilgsnio menkiausius simptomus būtina kreiptis į gydytoją. Į gydytoją patariama kreiptis, jeigu atsirado šalutiniai poveikiai, tokie kaip pilvo skausmas, bėrimas, kvėpavimo sutrikimai, juodos spalvos išmatos.
Ogi perdozavimą gali išduoti tokie požymiai kaip pykinimas, vėmimas ir sąmonės praradimas. Tokiu atveju būtina kviesti skubiąją medikų pagalbą“, – įspėja ji.
Vaistininkė priduria, kad ypač svarbu būti dėmesingiems, kai kalba eina apie kraujospūdį reguliuojančius vaistus, antibiotikus ar kitus dažnai vartojamus medikamentus.
Dažniausios klaidos vartojant šiuos preparatus
E. Ramaškienė sako, kad pacientai dažnai daro klaidų vartodami šiuos vaistus. „Dažniausia klaida – suvartojamas per didelis šių vaistų kiekis. Pavyzdžiui, susirgę peršalimu žmonės ne visuomet paskaito vaistinių preparatų sudėtis arba nesikonsultuoja su vaistininku.
Tokiu atveju jie suvartoja ne tik tabletę ibuprofeno ar paracetamolio, bet ir papildomai kitus vaistinius preparatus, kurių sudėtyje taip pat galima rasti šių veikliųjų medžiagų.
Taip pat daugelis nesulaukia, kol vaistas suveiks ir suvartoja papildomą dozę per trumpą laiką. Tarp vaisto vartojimo turėtų būti bent 4-6 valandos pertraukos“, – perspėja specialistė.
Vaistų laikymas taip pat svarbus siekiant užtikrinti jų saugumą. „Vaistus laikykite ne aukštesnėje nei kambario temperatūroje, tamsioje ir vaikams nepasiekiamoje vietoje“, – pataria E. Ramaškienė.
Galiausiai specialistė primena, kad yra ir alternatyvų šiems vaistams. „Alternatyvų vaistams nuo skausmo ar karščiavimo yra, tačiau dėl jų vartojimo patariama konkrečiu atveju pirmiau pasikonsultuoti su savo gydytoju“, – sako ji.
Ibuprofenas ir paracetamolis gali būti veiksminga priemonė kovojant su skausmu ar karščiavimu, tačiau jų vartojimas reikalauja atsakomybės ir supratimo. Konsultacija su specialistu – būtina siekiant išvengti klaidų ir užtikrinti savo sveikatą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!