žaliojo tilto skulptūros
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „žaliojo tilto skulptūros“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „žaliojo tilto skulptūros“.
Ne tik Žaliasis tiltas – sovietinės skulptūros dar pasitinka Vilniaus oro uoste
Sovietinės skulptūros nuo Vilniaus Žaliojo tilto nuimtos dar 2015-ųjų liepą, tačiau tai nebuvo vienintelis sovietmetį menantis kūrinys sostinėje – analogiškas skulptūras vis dar galima išvysti Vilniaus oro uosto pastato fasade. Pats oro uostas skulptūrų likimu rūpintis negali, o Kultūros paveldo departamentas jas laiko kultūros paveldu. Akylesni vilniečiai ir sostinės svečiai gali pastebėti, kad sovietinės skulptūros įmontuotos tiesiai virš įėjimo į Vilniaus oro uostą.
R. Šimašius sieks perduoti Žaliojo tilto skulptūras Dailės muziejui
Vilniaus meras Remigijus Šimašius sieks, jog taryba dar kartą svarstytų galimybę perduoti sovietines Žaliojo tilto skulptūras Lietuvos dailės muziejui, kuris, savo ruožtu, skolintų jas Grūto parkui. Sostinės taryba kovo pradžioje, antru balsavimu tik vieno balso persvara atmetė tokį administracijos parengtą siūlymą. Tuomet valdančiųjų socialdemokratų vadovas vicemeras Gintautas Paluckas tikino, kad administracijai bus pavesta rengti konkursą skulptūrų nuomai.
Žaliojo tilto skulptūrų klausimas įstrigo Vilniaus savivaldybėje
Vilniaus savivaldybė artimiausiu metu nežada svarstyti sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų perdavimo kitoms įstaigoms, jos liks saugomos savivaldybės aikštelėje, sako savivaldybės atstovai. Vilniaus meras Remigijus Šimašius metų pradžioje, po susitikimo su kultūros ministre Liana Ruokyte – Jonsson žadėjo, jog savivaldybė jau pavasarį apsispręs, ar perduoti skulptūras Lietuvos dailės muziejui, ar skelbti atvirą konkursą jų eksponavimui, tačiau iki šiol dėl to nesiimta jokių veiksmų.
Komiška situacija: beglobės Vilniaus Žaliojo tilto skulptūros it kamuolys šokinėja institucijų rankose
Jau seniai Vilniaus Žaliojo tilto skulptūras pakeitė pražydusios gėlės, tačiau pačių skulptūrų likimas neišsprendžiamas jau pusantrų metų. Skulptūras laikinai priglaudė Vilniaus savivaldybės įmonė „Grinda“, o sprendimą, kur padėti sovietmečio liejinius ir koks tolimesnis jų likimas, kaip kamuolį mušinėjasi Vilniaus savivaldybė ir Lietuvos Kultūros ministerija.
Svarstoma, kam perduoti Žaliojo tilto skulptūras
Vilniuje ant Žaliojo tilto stovėjusias sovietines skulptūras svarstoma perduoti Lietuvos dailės muziejui. Šis savo ruožtu galėtų jas atiduoti eksponuoti Druskininkų Grūto parkui, sako kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson. Tuo metu Vilniaus savivaldybė, anot mero Remigijaus Šimašiaus, svarstys ir dar vieną galimą variantą – skelbti atvirą konkursą dėl šiuo metu Nekilnojamųjų kultūros vertybių sąraše saugomų skulptūrų eksponavimo.
Ministras: siūlymas mainyti sovietines skulptūras į Lietuvos vertybes Rusijoje – skubotas
Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pasiūlymas mainyti Žaliojo tilto skulptūras į Rusijoje esančius Lietuvos paveldo objektus yra skubotas, tačiau įmanomas, sako kultūros ministras Šarūnas Birutis. „Skubotas, pirmo impulso pasiūlymas, bet tai nėra neįmanoma. Galime fantazuoti - kažkas iš fantazijų srities kartais išsipildo“, - BNS trečiadienį sakė Š.Birutis. Jo teigimu, su rusais vertinant toje šalyje esančias Lietuvos kultūros vertybes gali kilti ginčų.
Rusija puolė gelbėti Žaliojo tilto skulptūras – prašo Vilniaus jas perduoti Sovetskui
Rusijos Karaliaučiaus srities Sovetsko miesto valdžia oficialiai kreipėsi į Vilniaus vadovus prašydama perduoti jai nuo Žaliojo tilto nuimtas sovietines skulptūras. Sovetskas prisiimtų „visas skulptūrų pervežimo į Karaliaučių išlaidas“, rašoma šios savivaldybės interneto svetainėje. Laišką pasirašė miesto meras Nikolajus Voiščevas.
G. Nausėda apie Žaliojo tilto „baibokus“: būtų keista, jeigu išprievartauta mergina nešiotų „prisiminimui“ prievartautojo pakabuką
Vilniuje šiomis dienomis vienas po kito lėtai dingsta keturi socializmo simboliai – Žaliojo tilto skulptūros, liaudiškai pramintos „baibokais“. Vos pirmai skulptūrai palikus savo piedestalą, kaipmat toje vietoje ėmė rastis puokštės gėlių. Taip sovietinio šleifo negalintys atsikratyti vilniečiai gedi daugiau kaip 60 metų Vilniaus centre stūksojusių socializmo simbolių.
Žaliojo tilto skulptūrų nuėmimas tęsiasi
Vilniuje nuo Žaliojo tilto pirmadienį nukeliamos prieštaringai vertinamos sovietinės Žaliojo tilto skulptūros. Sekmadienį atlikus pasiruošimo darbus, naktį į pirmadienį nukeltos dvi iš keturių skulptūrų grupių, vaizduojančios sovietinius karius ir darbininkus. Likusios skulptūros bus nukeltos antradienio naktį. Meras Remigijus Šimašius sakė, kad skulptūrų kol kas restauruoti neketinama. Dėl jų likimo ir dėl to, kaip toliau turėtų atrodyti Žaliasis tiltas, bus sprendžiama rudenį.
Po vidurnakčio nuo Žaliojo tilto nukeltos raudonarmiečių skulptūros
Pirmadienį po vidurnakčio darbininkai Vilniaus centre nuo Žaliojo tilto nukėlė pirmąsias skulptūras. Sekmadienį raudonosios armijos kariškių ir darbininkų skulptūras jie įtvirtino rėmuose. Sovietinius paminklus nutarta nukelti naktį, kad nebūtų trukdoma transportui. Prie tilto atvažiavo vienas galingas keltuvas ir antras mažesnis. Pirmiausiai nuspręsta nukelti kariškius. Raudonarmiečių skulptūra, kaip ir kitos ant Žaliojo tilto, yra dviejų dalių. Jos buvo nukeltos atskirai.
REKLAMA
REKLAMA
Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimas: vieni ploja iš džiaugsmo, kiti sovietmečio paminklų gaili
Darbininkai jau ruošiasi istoriniam Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimui – baiminamasi, kad šios nepradėtų trupėti. Per patį parengiamųjų darbų įkarštį čia būriuojasi ir gyventojai. Vieni ploja iš džiaugsmo sakydami, kad skulptūroms jau seniai metas keliauti į „Grūto“ parką, kiti – sovietmečio paminklų gaili – esą tai istorijos reliktas. Tačiau užvis labiausiai skulptūrų nukėlimu ėmė piktintis įkaušę vyriškiai, nešini alaus bambaliais.
Nukeliamos vilniečius erzinančios Žaliojo tilto skulptūros
Šįryt ant Vilniaus Žaliojo tilto pradėti parengiamieji darbai avarinės būklės skulptūroms nukelti – virinami specialūs plieniniai rėmai, kad skulptūras galima būtų nukelti saugiai ir jų nepažeidus.
Prezidentė siūlo nepolitizuoti klausimo dėl Žaliojo tilto skulptūrų
Prezidentė siūlo nepolitizuoti klausimo dėl Vilniuje stovinčių sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų, tačiau ragina kreipti dėmesį į tai, kad skulptūros kelia grėsmę žmonėms. „Aš norėčiau nepolitizuoti šito klausimo. Išties kalbame apie avarinę šių skulptūrų situaciją, kuri yra pavojinga praeiviams. (...) Manau, kad tuo keliu reikėtų veikti, būtent per jų grėsmę žmonėms.
Vilniaus valdžia nori papildomos ekspertizės dėl Žaliojo tilto skulptūrų būklės
Vilniaus valdžia nori dar vienos ekspertizės dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų, prieš spręsdama, ar jas nukelti nuo tilto, sako sostinės meras Remigijus Šimašius. „Mes puikiai suvokiame, tai matosi ir plika akimi, kad saugumo problema yra. Kadangi prieš penkerius metus buvo konstatuota saugumo problema ir po to iš dalies buvo patvarkytos tos skulptūros, mes paprašysime, kad būtų atlikta papildoma analizė.
„Balvoniados“ esmė – balsuojame ir primirštame
Tomas Čyvas Sovietinę okupaciją šlovinančios skulptūros ant Vilniaus Žaliojo tilto stovi todėl, kad nėra pakankamai jomis nepatenkintų vilniečių, kurie jas nuverstų, kaip vokiečiai nuvertė Berlyno sieną. Mano nuomone, jas seniai reikėjo išvežti, bet nesunkiai paaiškinsiu, kodėl taip nebus. Kai buvo paskelbta, kad šitų bjaurybių likimą spręs didelių ir gudrių ekspertų kompanija, tapo aišku, kad viskas baigsis būtent taip, kaip ir baigėsi.
VRK pirmininkas: vilniečių referendumas dėl Žaliojo tilto skulptūrų – įmanomas
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas pritartų vilniečių referendumo dėl Žaliojo tilto skulptūrų idėjai. Anot VRK vadovo, toks referendumas įmanomas tiek teisiškai, tiek technologiškai.
„Vertinčiau tikrai teigiamai. Yra nemažai valstybių (Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), Šveicarija), kur tokie referendumai yra rengiami. Pagal mūsų įstatymus tai turėtų būti gyventojų apklausa pagal vietos savivaldą“, – dėsto Z. Vaigauskas.
Dėl Žaliojo tilto skulptūrų – referendumas?
Dėl Žaliojo tilto skulptūrų likimo Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas siūlo surengti vilniečių referendumą. „Reikia išimti šį klausimą iš rinkimų kampanijos ir paskelbti mieste normalų referendumą, tegu piliečiai nusprendžia. Ne politikai tarp partijų turi rietis – nuimti ar nenuimti, tegu piliečiai sprendžia. Padaryti vilniečių mini referendumą“, – trečiadienį Žinių radijui sakė parlamentaras. Anot jo, tai yra savivaldos klausimas. „Čia yra savivalda.
Paveldosaugininkai neapsisprendžia dėl Vilniaus Žaliojo tilto skulptūrų
Kultūros paveldo departamente (KPD) antradienį posėdžiavusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba pavedė Kultūros paveldo centro specialistams įvertinti sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų menines savybes. Taip sprendimas dėl Žaliojo tilto skulptūrų išbraukimo iš Kultūros vertybių registro nukeltas bent iki kito tarybos posėdžio.
Parlamento gynėjas Žaliojo tilto skulptūras „papuošė“ grandinėmis
Viena iš Žaliojo tilto skulptūrų ketvirtadienį „pasipuošė“ grandinėmis. Pasak akcijos sumanytojo – vieno iš Aukščiausiosios Tarybos (Parlamento rūmų) gynėjų 1991-ųjų sausį, savanorio Gasparo Genzbigelio, taip jis dar kartą norėjo atkreipti dėmesį, kad sovietinio okupacinio režimo simboliais laikomos skulptūros turėtų būti nukeltos nuo tilto. „Kartą pastebėjau, kad po Žaliuoju tiltu pakabinta trijų grandžių grandinė, ir kilo mintis tai padaryti ir ant statulų.
Kultūros paveldo departamentas siūlo pataisas dėl Žaliojo tilto skulptūrų
Kultūros paveldo komisija siūlo nustatyti, kad paminklai, pažymėti okupacine simbolika, nebūtų laikomi vertingais, o tai gali sudaryti prielaidas nukelti prieštaringai vertinamas Žaliojo tilto skulptūras, kurioms šiuo metu yra suteiktas valstybės saugumo paveldo statusas, antradienį pranešė LNK televizija. „Siūlome, kad tokie paminklai, kurie yra pažymėti okupacine simbolika arba fašistine simbolika, jie negali būti laikomi vertingais.
Ar turi likti Žaliojo tilto skulptūros?
Žinių radijas Visuomenėje vėl užvirė emocijos ir aštri diskusija, renkami parašai, rašomos peticijos dėl Žaliojo tilto skulptūrų ateities. Istorikas Alvydas Nikžentaitis „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ teigė į skulptūras žiūrintis, kaip į istorijos ženklą, kuris primena labai skaudų laikotarpį, tremtis ir naują okupaciją: „Jeigu vadovaučiausi jausmais, sakyčiau, kad skulptūras reikėtų nugriauti.
Ar „sovietiniai monstrai“ turėtų dingti nuo Žaliojo tilto?
Jau artimiausiu metu visas Lietuvos valdžios institucijas bei Vilniaus miesto savivaldybę turėtų pasiekti rezoliucija, kuria reikalaujama atsisakyti sostinės Žaliojo tilto skulptūrų. Pasak rezoliucijos autorių, bandymai saugoti vadinamąjį sovietinį paveldą yra įžeidžiantys ir niekuo nepagrįsti veiksmai. Meno „šedevrai“ Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos (LKKSS) atstovas Kasparas Genzbigelis tvirtina, kad nebegalima toleruoti tokių dalykų, kurie vyksta šiandien.
„Žaliojo tilto" niokotojai lieka nesugaunami
Balsas.lt skaitytojas pranešė, jog „Žaliojo tilto" skulptūros vėl aplietos dažais.
Skaitytojas pranešė, jog skulptūros suniokotos savaitgalį.
Vandalų išpuolis (R. Kondratjevo nuotr.)
Tai – nebe pirmas vandalų išpuolis prieš bronzines sovietmečio eros skulptūras. Savivaldybės komunalininkai jau skaičiuoja, kiek kainuos nuvalyti dažus.Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos poskyrio viršininkas Gintaras Tamošiūnas portalui balsas.
Vilniaus valdžiai Žaliojo tilto skulptūros nerūpi (apklausa)
Dažai, svastikos ir rūdys - pagrindinės Žaliojo tilto skulptūrų „puošmenos". Tačiau Vilniaus valdžia neskuba tvarkyti vis prastesnės būklės paminklų, rašo „Vilniaus diena".
Viena iš skulptūrų prieš tris savaites apipilta raudonais dažais. Vandalai po kurio laiko nuo skulptūros postamento nulupo lentelę, kurioje rašoma, jog skulptūra - saugomas paveldo objektas. Tris savaites dažus plovė tik lietus, už skulptūras atsakinga sostinės savivaldybė priemonių nesiėmė.