senovė

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „senovė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „senovė“.

Radiniai Lietuvos upėse stebina net specialistus: štai kaip atrodo

Gamtos tyrimų centras savo socialiniame tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė intriguojančią žinutę apie ryklius, kurie plaukiojo Lietuvos vandenyse prieš 70–80 milijonų metų, kreidos periode. Dr. R. Mertinienė surinko ryklių dantis Neries ir Šventosios upių atodangose, o šie radiniai dabar sudaro įspūdingą Gamtos tyrimų centro kolekciją – joje sukaupta apie 10 000 ryklių dantų, priklausančių 21 rūšiai, 16 genčių ir 12 šeimų.
2024-10-22

Paaiškino, kodėl sovietinėje patalynėje būdavo skylė: kiti to nežinodavo

Daugelis iš jūsų dar prisimena laikus, kai patalynių užvalkalai turėjo skylę paklodei įdėti. Jis būdavo iš priekinės užvalkalo dalies, per vidurį, o kai kurie iš jūsų tikriausiai vis dar turi tokį patalynės užvalkalą, kuris guli giliai spintoje. Tačiau neretai vis dar kyla klausimas, kodėl tokiuose patalynės užvalkaluose būdavo rombo formos skylė? Pirmasis į galvą ateinantis paaiškinimas – į tokį patalynės užvalkalą lengviau ir greičiau galima sukišti paklodę.
2024-08-31

Rytoj – neeilinė diena Lietuvoje: protėviams ji buvo ypatinga

Rytoj mūsų laukia ypatinga diena – šv. Andriejaus diena arba kitaip pirmoji žiemos diena. Profesorius Libertas Klimka pasakoja, kad  Lapkričio pabaigoje mūsų gamtoje nuotaika jau liūdnoka. Šią dieną baigiasi priešžiemis – laiko tarpas tarp šv. Martyno dienos, lapkričio 11-osios ir šv. Andriejaus, lapkričio 30-osios.
2023-11-29

Aiškėja, kaip galėjo atrodyti daugiau nei prieš 2 000 metų gyvenusi moteris

Saudo Arabijos mokslininkai atskleidė, kaip galėjo atrodyti daugiau nei prieš 2 tūkstančius metų Žemėje gyvenusi moteris. Panaudoję 3D technologiją jie rekonstravo kaukolę, rastą kelių tūkstančių metų senumo kape. Tamsiaplaukė moteris dabartinės Saudo Arabijos teritorijoje galėjo vaikščioti prieš daugiau nei 2 tūkstančius metų. Mokslininkai panaudojo 3D technologiją ir sėkmingai atkūrė visą jos veidą.
2023-02-11

Senovinių „vartų į požemį“ paslaptis – atskleista

Maždaug antrame amžiuje prieš mūsų erą Pergamono karaliai pastatė šiluminę erdvę Hierapolyje, dabartinėje Turkijoje. Dabar ji glūdi griuvėsiuose, bet kai kas joje vis dar vyksta – kai kas žymiai senesnio už tuos, kurie kadaise gyveno virš jos. Prieš septynerius metus ten buvo atrasti „vartai į požemį“ – dar vadinami Plutoniumu. Jie pavadinti romėnų požemio dievo vardu, nes iš jų sklinda neįprastas rūkas, kuris, kaip paaiškėjo, yra mirtinas.
2021-06-23

Vienintelė Lietuvoje kuršių maisto žinovė pasidalijo paslaptimis: gamina pagal tūkstančio metų receptą

Kokius patiekalus valgė ir kaip juos gaminosi pajūrio gyventojų protėviai kuršiai? Patirtimi ir receptais su TV3 žinių žiūrovais dalinasi vienintelė Lietuvoje ir ko gero pasaulyje moteris, kuri ne tik žino kaip kuršiai ruošdavo valgį, bet ir moką jį pagaminti pagal tūkstantmetį skaičiuojančius receptus.  Edita yra vienintelė moteris Lietuvoje ir, ko gero pasaulyje, kurią aplankę žmonės gali paskanauti autentiškų patiekalų, kokius valgė pajūrio gyventojų protėviai kuršiai.
Aktualijos 2021-06-13

Seniausias pasaulio piešinys – pavojuje: dėl mūsų įpročių greitai jo gali nebelikti

Seniausiam pasaulyje piešinui urve Indonezijoje iškilo pavojus – dėl klimato pokyčių jis ėmė sparčiai nykti. Ekspertai tarsi lenktyniauja su laiku ieškodami būdų, kaip išsaugoti neįkainojamus priešistorinius kūrinius. „Paėmėme keletą pigmento mėginių ir išanalizavome juos laboratorijoje. Galiausiai priėjome prie išvados, kad dėl klimato pokyčių greičiau lupasi pati siena“, – sako Indonezijos archeologas Basran Burhan.
2021-06-12

Archeologai: Karklės pakrantė galėjo būti gintaro prekybos keliu, pasiekti net Egiptą

Archeologai pasakoja, kad netoli dabartinės Karklės pakrantės prieš porą tūkstančių metų galėjo driektis prekybos gintaru kelias, kuriuo šis Baltijos auksas pasiekdavo net Egiptą. Tokią hipotezę jie kelia kasinėdami prieš trejus metus aptiktą seniausią vakarų Lietuvoje piliakalnį. Čia archeologai aptiko bronzos amžiaus gyvenvietės liekanas, o jose – gausybę gintaro. Archeologė Miglė rodo bronzos amžiaus grūstuvę.
Aktualijos 2020-07-13

Rastas slaptas praėjimas į rūmus gali atskleisti senovės majų paslaptis

Meksikoje archeologai rado slaptą rūmų praėjimą senovės majų mieste Ušmalyje. Buvusio gubernatoriaus tvirtovė manoma įkurta dar 670 metais. Tyrėjai mano, kad tai padės sužinoti apie senovės majų civilizaciją naujų detalių. Galinga majų imperija savo aukštumas pasiekė klasikiniu laikotarpiu. Tai buvo maždaug tarp 250-950 m. VIII a., kai jų populiacija siekė 15 mln. žmonių. Nepaprasti vaizdai – video siužete.
2019-12-31

Siūlo taikų būdą išlieti blogas emocijas

Užplūdo neigiamos emocijos ir norite nusiraminti? Griebkitės popieriaus lapo, tušinuko ir parašykite laišką. Ir visai gali būti, kad jis nepasieks adresato, o bus sudegintas. Psichologai skelbia, kad toks minčių dėliojimas popieriaus lape ir nuramina, ir atpalaiduoja. Tačiau paštininkai pastebi, kad taip besiraminančių Lietuvoje drastiškai mažėja. Bent jau parašę žmonės laiškų nesiunčia, mat kasmet laiškų sumažėja šešiais procentais. „Pamylėjau tamstą nuo pirmo pasimatymo.
Aktualijos 2019-01-11
REKLAMA
REKLAMA

Atvertas 4000 metų senumo kapas: tai, ką rado viduje – stulbina

Egipte atrastas dar vienas stebuklas. Archeologai atrado 4000 metų ieškotą šventiko kapą. Specialistai tikina, kad šis radinys – vienetinis ir ypatingas. Kaire esančiame piramidžių komplekse rasta kapavietė, kaip tikina archeologai priklauso šventikui Wahtye, mat jo vardas buvo įrėžtas sienose. Šalia jo buvo palaidota ir jo motina, žmona ir keletas kitų giminaičių. Šalia spalvingų ir stulbinančių hieroglifų kapavietėje stovėjo ir faraonų statulos.
2018-12-18

Anūkė pagražino močiutę, tačiau tokios interneto reakcijos nesitikėjo

Kontūravimo technika šiuo metu yra bene populiariausia grožio industrijoje. Daugelis merginų ir net vaikinų yra tiesiog pamišę dėl šios makiažo srovės. Galimybė optiškai susimažinti nosyte ar išryškinti skruostikaulius – žavi kiekvieną. Tuo tarpu socialiniai tinklai virsta puikia terpe, kuri talpina žmonių talentus. Štai profesionali makiažo meistrė Tea Flego savo gerbėjus nustebino netikėtu sprendimu – mergina darbų modeliu pasirinko savo močiutę Livią.
2016-05-09

Tūkstantmečio dvikova: kas kėsinasi į Vilniaus didybę?

„Mes esame ištroškę didybės. Ieškome to, kas galėtų įrodyti kažkokią iš amžių glūdumų iškylančią lietuvių stiprybę ir taip įtvirtinti save dabartyje!“ – sako istorikas Vytautas Volungevičius, tuo pačiu primindamas keistą mūsų visuomenės polinkį į mistifikacijas ir ezoteriką. Gedimino kalno šlaituose pastebimos nuošliaužos, plyšiai ir įgriuvos nėra pats blogiausias dalykas, kurį galima pamatyti užlipus ant kalno.

Kaip gražinosi anksčiau: 10 Holivudo deivių paslapčių

Sutikime, jog svariausius grožio patarimus žeria močiutės. Besiremdamos patirtimi, pagyvenusios moterys gali atskleisti puikių patarimų apie odos, plaukų ar nagų priežiūrą. O šiandien pasidomėkime kaip gražinosi kur kas ankstesnių dešimtmečių grožio etalonai (elle.com).   Marilyn Monroe   Kad atrodytų putlesnės, M. Monroe lūpas visažistai tepdavo 5 skirtingais dažų atspalviais. Tamsesnę raudoną paskirstydavo ties kraštais, o link lūpų vidurio artėdavo vis šviesesni atspalviai.
2015-03-25

18 labai keistų senovinių išradimų

  Pasirodo, kai kuriais atvejais, ankstesni šios žemės gyventojai buvo kur kas sumanesni. Nuo dirbtinių duobučių skruostuose iki mechaninio pelių baidytuvo su katės galva. Ką? Išties, kai kurie iš šių mechanizmų mums šiais laikais tiesiog nepasiekiami (ebaumsworld.
2015-03-18

TOP 20: kaip ligoniai gydėsi gilioje senovėje?

  Ar bijote eiti pas daktarą? O nereikėtų, šiandien mes turime puikias sąlygas, palyginti su ankstesniais žemės gyventojais. Galime tik įsivaizduoti, kokie prietaisai ir kokie gydymo metodai mūsų laukia ateityje. Galbūt kažkada juoksimės iš dabar stomatologo kabinete naudojamų įrankių (ebaumsworld.com).   1. Kaukės, kurias dėvėjo medikai maro metu. 2. Šitaip 1937 m. vaikai buvo ruošiami vakcinai skirtai apsisaugoti nuo poliomielito.
2014-11-25

Keisčiausių mados tendencijų TOP 10

    Madą galima būtų palyginti su bėgtakiu. Kad nepaslystum reikia žengti koja kojon. Vos įsigijęs kažką, kas ant bangos, gali mesti per petį, nes mados vėjai pučia didžiuliu greičiu. Metai iš metų dizaineriai stengiasi atrasti, sukurti kažką nepakartojamo, įdomaus. Šiandien galime tik prisiminti jau praėjusias mados tendencijas ir, galbūt, pasisemti idėjų artėjančiam Helovino varėliui (therichest.
2014-10-23

24 garsiausios priešmirtinės frazės (II)

Tūkstančius kartų nustebinę pasaulį, palengvinę buitį ir būt beiį ramia sąžine anapilin iškeliavę herojai gerbiami iki šiol.Tad nenuostabu, kad net pasitikdami mirtį šie žmonės sugebėjo išlikti orūs, o paskutiniąsias jų ištartas frazes įsiminė milijonai žmonių. Tinklalapis buzzfeed.com išrikiavo 24 pačius garsiausius priešmirtinius pasisakymus.
2014-08-27

24 garsiausios priešmirtinės frazės (I)

Tūkstančius kartų nustebinę pasaulį, palengvinę buitį ir būtį ramia sąžine anąpilin iškeliavę herojai gerbiami iki šiol. Gal ir nenuostabu, kad net pasitikdami mirtį šie žmonės sugebėjo išlikti orūs, o paskutiniąsias jų ištartas frazes įsiminė milijonai pasaulio žmonių. Tinklalapis buzzfeed.com išrikiavo 24 pačius garsiausius priešmirtinius pasisakymus. 1. H.G. Wellsas „Išeik. Man viskas gerai.“ – tokius žodžius tardamas rašytojas H.G. Wellsas (1866 – 1946), sakoma, nė nesuprato, kad miršta.
2014-08-26

10 senovės bausmių, per žiaurių padarytiems nusikaltimams (II)

 Vienas iš būdų spręsti apie civilizaciją – iš jos teisinės sistemos. Pasidomėję senovės įstatymais ir bausmėmis už padarytus nusikaltimus pastebėsime, kad kai kurios bausmės – gerokai per griežtos. Susipažinkite su kai kuriomis iš jų. Tęsinys 5. Drakoniškasis kodeksas Žodis „drakoniškas“ paprastai suprantamas kaip bereikalingai griežtas ar barbariškas. Bet čia gerąja prasme. Pirmuosius rašytinius įstatymus senovės Atėnuose, manoma, bus sukūręs valdovas Drako maždaug 621 m. pr. Kr.
2014-02-08

Patarimai, kaip numalšinti pagirias

Pradėti tokią savotišką organizmo gelbėjimo tradicijų apžvalgą derėtų, aišku, nuo klasikų. Senovės graikai, eidami į puotą, į plaukus įsipindavo ryšulį petražolių. Tai atseit turėjo apsaugoti galvas (ar mintis) nuo per didelio išgerto alkoholio kiekio. Minėtos daržovės, matyt, padėdavo: juk senovės graikai gerdavo tik skiestą vyną, o neskiestu retkarčiais prigirdydavo savo vergus. O jų pažiūrėti atsivesdavo savo vaikus: štai kaip baisu yra pasigerti.
2014-01-01

Ar alus sukūrė civilizaciją?

Kai kurie mokslininkai yra įsitikinę, kad būtent alus, o ne duona, buvo ta pagrindinė priežastis, maždaug prieš 10 tūkst. metų pastūmėjusi žmones link ūkininkavimo – pagrindinio mūsų evoliucijos momento, rašo dailymail.co.uk. Nuo medžioklės ir rinkimo buvo pereinama prie grūdų auginimo ir ilgą laiką buvo manoma, jog grūdai auginami duonai gaminti. Tačiau kaip teigia ekspertai, grūdai buvo naudojami alui gaminti, o šio poveikis žmones paskatino žmones sėsliai kurtis ir užsiimti žemdirbyste.
2013-12-26

Kaip lietuviai vyrai ir moterys praeityje santykius aiškinosi

„Tu ir be tų knygų maža teturi razumo, dar skaitydama to paties nustosi“, – trumpai ir aiškiai sakė vyras savo žmonai Žemaitės apsakyme „Topylis“. Jo žmona nesivėlė į diskusijas apie lygias vyrų ir moterų teises. Kai šiomis savaitėmis itin daug kalbama apie smurtą prieš moteris, nutariau priminti gerbiamiems „Omni Laiko“ skaitytojams keletą lietuvių vyrų ir moterų tarpusavio santykių ypatumų XIX amžiuje. O jie tikrai nebuvo idealūs.
2013-12-09

10 seniausių priešistorinių radinių: nuo marichuanos iki kramtomosios gumos

Archeologai nuolatos pateikia naujų atradimų, kurie paneigia iki tol nusistovėjusį mąstymą apie senovę. Pateikiame jums seniausių dalykų dešimtuką, kuriame rasite nuo seniausio čiužinio iki seniausio sijono.   1. Seniausia paslėpta marihuana (2700 m. senumo) 2008 metais beveik vienas kilogramas marihuanos buvo rasta 2700 metų senumo kape Kinijoje Gobio dykumoje. Ji gavo titulą, kaip seniausia rasta marihuana.
2013-08-04

10 įspūdingų mitologinių dalykų

Galbūt tu kai buvai vaikas garbinai Indianą Jonesą, nusipirkai minkšta fetrinę skrybėlę, kokią nešiojo I. Jonesas, ir tikėjaisi surasti paslaptingų lobių. Mitologija visada žadino mūsų vaizduotę. Mitiniuose pasakojimuose gausu paslaptingų objektų, kurie suteikdavo jų turėtojui ypatingas galias. Todėl nusikelkime į motologijos pasaulį ir pasidairykime tarp 10 mitologinių objektų.
2013-08-03

7 įspūdingos dienos trukmės kelionės, kai esate Romoje

Planuojate kelionę į Romą? Kodėl į viešnagę neįtraukus poros vienos dienos kelionių? Žinoma, pati Roma siūlo didžiulę įvairovę veiklų ir pramogų, tačiau vis tik nereiktų visiškai ignoruoti ir aplink kunkuliuojantį miestą plytinčių gražių regionų, įdomių vietovių ir įspūdingų peizažų. Taigi, „Touropia.com“ siūlo jums pamąstyti apie šias 7 visai netoli Romos esančias ir tikrai dėmesio vertas vietas.
2013-01-12

10 senųjų ir prarastųjų civilizacijų paslapčių

Istorikai ir antropologai stengiasi suprasti žmonijos praeitį. Pažvelgę atgal matome civilizacijų iškilimus ir nuopolius, nuolatinį kūrimo ir naikinimo procesą. Tačiau kai kurios antikinės kultūros mums atrodo neįtikėtinai svetimos – jų egzistavimas apipintas mitais, o miglotos ir nepatikrinamos žinios apie tuomet gyvenusius žmones kelia kur kas daugiau klausimų nei siūlo atsakymų.
2013-01-04

Kubos vandenyse rastas „dingęs miestas“

2000 metais tyrinėtojų komanda, dirbanti šalia Kubos vakarinės pakrantės, aptiko griuvėsius, kurie, kaip manoma, gali būti prieš tūkstančius metų statyto ir vėliau apsemto miesto. Ir nors BBC apie tai informavo, šie tyrimai iki šiol mažai kam žinomi. Kanados kompanija naudojo modernią hidrolokacijos įrangą, kad galėtų rasti ir nufilmuoti akmenines struktūras, esančias apytiksliai 650 metrų gylyje.
2012-10-24

Augaliniai motyvai juvelyrikoje – žavėjo viduramžių ir šiuolaikines damas

Sako, mada keliauja ratu, todėl apsirengusi iš mamos spintos iškapstyta suknele sostinės gatvėje gali sulaukti komplimentų už nuostabų „vintage“ stiliaus rūbą. O kaip su rankdarbiais bei amatais? Nors jau nebeaudžiame margaspalvių juostų ar nebesiauname pilkų veltinių, ne viena rankdarbių rūšis į šiuolaikinių kūrėjų dirbtuves atkeliavo iš senos lietuviškos gryčios. Ar kalvės. „Užmeskime akį“ į Lietuvos juvelyrikos istoriją.
2012-09-15

Į Kauną sukvietė tradicinės „Hanzos“ dienos

Iškilmingu šventės atidarymu Kauno Rotušėje atidarytas tradicinis viduramžių kultūros festivalis „Hanza Kaunas' 2012“. Nors vasaros pradžioje buvo pasigirdę kalbų, kad dėl gerokai apkarpyto finansavimo šįmet šventė neįvyks (praėjusiais metais buvo skirta 1,4 mln. Lt, o šįmet finansavimas smuktelėjo iki 33 tūkst. Lt), visgi Nemuno prieplaukoje savaitgaliui įsikūrė viduramžių miestas su savo šokiais, dainomis, žaidimais ir burtais.
titulinis 2012-09-08

Alytuje bus prisiminti ir pagerbti jotvingiai

Atverti vartus į kiekvieno iš mūsų istoriją ir kiek kitaip pažvelgti į valstybės prieigas gynusią baltų tautą – jotvingius šį savaitgalį pakvies Alytuje rengiamas senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Jotvos vartai“. Šis pirmasis gyvosios istorijos bei archeologijos renginys Pietų Lietuvoje vyks liepos 6–7 dienomis Alytaus piliakalnio papėdėje, nuostabaus grožio Nemuno vingyje.

Kernavė: kur šimtamečiai ąžuolai saugo lobius

Keliu iš dabartinės Lietuvos sostinės į pirmąją – Kernavę – skubėti neverta, nesvarbu, kurį kelio maršrutą – per Sudervę ar per Vievį – pasirinktumėte. Visur jus lydės pušynuose ir ąžuolynuose slypinti istorija ir keletą kilometrų nuo pagrindinio kelio vinguriuojanti Neris. Istorinė sostinė šalia sostinės Pirmojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje glūdi senoji mūsų tautos istorija, tuo tikriausiai nedrįstų abejoti net žymiausi istorikai. Neries slėnyje stūkso ne vienas piliakalnis.
2012-05-06

Apie kontracepcijos priemones – iš istorinės perspektyvos

Šiandien, ko gero, devyni iš dešimties paauglių bei jaunuolių, paklausti galėtų išvardinti tuziną prezervatyvų rūšių bei kontraceptinių tablečių pavadinimų. Tačiau ar bent vienas iš jų galėtų pasakyti, kaip žmonės nuo nepageidaujamo nėštumo saugodavosi prieš kelis šimtus metų? Dar seniau? Meilės dienos proga apie senovėje naudotas kontraceptines priemones ir jų evoliuciją nusprendėme pasiteirauti žinomų žmonių.
2012-02-14

Prezidentė pareiškė užuojautą dėl karaimų bendruomenės vadovo mirties

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl Lietuvos karaimų bendruomenės dvasinio ir pasaulietinio vadovo Marko Lavrinovičiaus mirties. „Trakuose gimęs Markas Lavrinovičius buvo universali asmenybė - dvasinis lyderis, mokslo žmogus ir aktyvus visuomenės veikėjas. Už nuopelnus šaliai jis buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino ordino 2-ojo laipsnio medaliu.

Kloaka leido į orą nuodus

Vakar bendrovės „Toksika“ išplatintame pranešime pasitvirtina niūrios prielaidos, kurias „Šiaulių naujienos“ kėlė ne vienerius metus. Dabar viešai konstatuota, kad Šiaulių pašonėje, Aukštrakiuose, bandomame pavojingų atliekų deginimo įrenginyje susidaro produktai, kurie neatitinka aplinkosaugos reikalavimų. Kokie nuodai galėjo sklisti į aplinką, neskelbiama.

Senųjų klaipėdiečių palaikai turi būti palaidoti

Klaipėdos universiteto archeologinių radinių sandėlyje jau penkerius metus laikomi 182 senųjų klaipėdiečių palaikai, rašo „Vakarų ekspresas“. Klaipėdos miesto evangelikų liuteronų bažnyčios vadovo, kunigo Reicholdo Moro manymu, jų perlaidojimas įstrigo todėl, kad procesą vilkina Klaipėdos miesto savivaldybė. Manoma, kad kartoninėse dėžėse universiteto patalpose dabar ilsisi evangelikų liuteronų bendruomenės atstovai – kunigai su savo šeimos nariais, galbūt ir kokie nors žymesni miestiečiai.

Medicinos atliekos: ekstremalios situacijos Lietuvoje galėjo nebūti? (II d.)

Medicininės atliekos gydymo įstaigose susidaro nuolat. Tinkamai nenukenksmintos, jos gali kelti grėsmę žmonių sveikatai. Didžioji šių atliekų dalis neutralizuojama deginant, kitos neutralizuojamos autoklavuose ar specialiuose mikrobangų įrenginiuose. Taip turėtų būti. Bet taip būna ne visada. O dėl Lietuvoje neseniai kilusios medicininių atliekų krizės kaltos Ūkio ir Aplinkos ministerijos –  šių metų vasarą konstatavo Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Romas Valentukevičius.

Medicinos atliekos: ekstremalios situacijos Lietuvoje galėjo nebūti? (I d.)

„Medicinos įstaigos dirba ir atliekos jose susidaro nuolat, todėl, kai gegužės mėnesį sustojo „Toksika“ ir Lietuvoje nebeliko nė vienos įmonės, kuri naikintų medicinos atliekas, jos pradėjo kauptis“, – „Balsas.lt“ sakė sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis, paprašytas prisiminti, dėl kokių priežasčių vasaros pradžioje mūsų šalyje teko skelbti ekstremalią situaciją.

A. Zolubas: verslas žmonių sveikatos sąskaita

Spauda, radijas, televizija nuolat gyventojams primena buitinių ir pramoninių atliekų utilizavimo problemą: atliekos nebetelpa sąvartynuose, sąvartynai nebetelpa Lietuvoje, ieškoma kelių iš šalies išgabenti ne tik pavojingas branduolinio kuro atliekas, bet ir medicinines bei kitokias atliekas. O atliekų rūšiavimas, perdirbimas bei nekenksmingas utilizavimas per du dešimtmečius nepajudėjo iš vietos. Nevalingai peršasi patikima išvada, kad iš tokios padėties kažkas turi apčiuopiamą naudą.
Lietuva 2011-09-09

Medicininių atliekų bombos pačios ligoninės nenaikins

Iš ekstremalios situacijos dėl susikaupusių medicinos atliekų Lietuvai šiaip ne taip išsikapsčius, valdžia tikisi, jog gydymo įstaigos pačios pradės ieškoti būdų tokias atliekas utilizuoti pas save. Tačiau tai nėra taip lengva, kaip atrodo. Ekstremali situacija šalyje buvo paskelbta, kai medicinos atliekos pradėjo kauptis gydymo įstaigose, sustabdžius jų deginimą statomoje gamykloje Šiauliuose. Jos čia buvo deginamos per bandymus.

Atšaukta ekstremali situacija dėl susikaupusių medicinos atliekų

Vyriausybė atšaukė ekstremalią situaciją dėl šalyje susikaupusių medicinos atliekų didelio kiekio. Tokį sprendimą Vyriausybė priėmė per trečiadienį vykusį posėdį. Pasak Premjero Andriaus Kubiliaus, sprendimas įsigalios nuo pirmadienio. Ekstremali padėtis šalyje buvo paskelbta birželio 8-ąją, kai susikaupė pavojingas medicinos atliekų kiekis.
titulinis 2011-08-17

Muitininkai sulaikė nelegaliai paštu siųstas auksines monetas

Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai Pašto poste sulaikė tris Rusijos penkių rublių nominalo auksines monetas. Tai pirmas kartas šiais metais, kai sulaikomas paštu nelegaliai siųstas auksas. Trečiadienį Pašto poste atlikdami muitinį tikrinimą, pareigūnai atkreipė dėmesį į nedidelę siuntą iš JAV, kurioje, siuntimo dokumentų duomenimis, turėjo būti suvenyrai. Atidarius paketą paaiškėjo, kad nedideliame dokumentams skirtame voke buvo dar vienas vokas.

Skelbiama valstybės lygio ekstremali situacija

Žiniasklaidai prieš kelias dienas pranešus, kad Lietuvoje bręsta ekologinė katastrofa dėl nedeginamų medicinos atliekų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo Vyriausybės nutarimą, kuriuo paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija. Sveikatos priežiūros įstaigose sukaupta 10 tonų medicinos atliekų, pas atliekų surinkėjus sandėliuose - apie 50 tonų. Susikaupusios medicinos atliekos ne tik trikdo sveikatos priežiūros įstaigų darbą, bet ir kelia grėsmę žmonių sveikatai.

Infekcijų bombos kaupiamos sunkvežimiuose

Maišai permirkusios tvarsliavos, naudotų švirkštų, kitokių pavojingų medicininių atliekų iš Respublikinės Šiaulių ligoninės nugabentos prie neveikiančios utilizavimo gamyklos Vilniuje ir paliktos sunkvežimyje. Pavojingų medicininių atliekų šalyje nebėra kur dėti. Prie Šiaulių pastatytas deginimo įrenginys antra savaitė yra išjungtas.

Kiek kultūrai kainavo Egipto revoliucija

Mažai kam žinoma kita Egipto revoliucijos pusė: visame pasaulyje garsiame nacionaliniame Kairo muziejuje įvykdyta beprecedentė vagystė. Prisidengdami visuotine suirute, vagys iš muziejaus išnešė 18 vertingų eksponatų. Apiplėštos buvo ir kitos senienų saugyklos. Pirmasis apie 18 eksponatų praradimą iš Kairo muziejaus prabilo Egipto ministras Zahi Hawassas. Kad trūksta vertybių, paaiškėjo vykdant inventorizaciją.
2011-02-28

Egipte atrasta prieš 3500 metų egzistavusi gyvenvietė

Egiptas paskelbė Chargos dykumų oazėje atradęs prieš daugiau nei prieš 3500 metų gyvavusią pirklių gyvenvietę, kuri yra tūkstantmečiu senesnė už kitas, anksčiau rastas šiame regione. JAV Yale'io universiteto archeologai šios gyvenvietės liekanas aptiko praėjusiais metais, kasinėdami Chargos oazę, esančią Vakarų dykumoje už 500 kilometrų į pietus nuo Kairo.
2010-08-26

Pažadink jo aistrą: prosenelių receptai

Jei pastebėjai, kad tavo vyro aistringumas pradėjo slopti, pasinaudok patarimais, kurie praversdavo dar mūsų prosenelėms. Vakarienei paruošk prieskoniais pagardintą, aštrų patiekalą. Toks maistas sužadina vyro aistrą. Tiesa, prieskonių reikėtų nepadauginti, išimtis - krapai. Tegul šių žolelių ant stalo būna nuolat, nes jos itin teigiamai veikia vyrišką libido. Pernelyg soti vakarienė prieš meilės naktį nerekomenduojama, tačiau puodelis arbatos - puikus pasirinkimas.
2010-04-13

Žmogaus kojos savartyne - žmogžudystė ar medikų atsainumas?

Sužvėrėjusių žmogžudžių darbas ar medikų aplaidumas? Į šį klausimą atsakymo ieško Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai, užvakar ir vakar Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centre Dvarininkų kaime radę dvi žmogaus kojas. Pirmą kartą į sąvartyną jie buvo iškviesti trečiadienį vakare. Čia tarp šiukšlių buvo pastebėta žmogaus dešinės kojos dalis. Neoficialiais duomenimis, šiurpų radinį aptiko šiukšlyne įvairių daiktų čia ieškantys žmonės.

Prieš rinkimus Vilniaus valdžia paankstino vaikų darželio įkurtuves

Šią savaitę sostinėje skambiai atidarytas naujas vaikų darželis-lopšelis „Pilaitukas“. Tačiau realių įkurtuvių vaikams ir jų tėvams teks palaukti dar keletą savaičių. Apie Pilaitės seniūnijoje atidaromą vaikų darželį-lopšelį Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo skelbti praėjusią savaitę. Žiniasklaidos priemonės kasdien iš savivaldybės sulaukdavo po keletą pranešimų spaudai apie šį įvykį. „Pagaliau įgyvendintas projektas, ilgai lauktas Pilaitės seniūnijos jaunų šeimų.
2008-10-09
Į viršų