rašyba
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „rašyba“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „rašyba“.
Kalbos komisija neketina plėsti moterų pavardžių rašybos, bet neuždaro durų svarstymams
Valstybinė lietuvių kabos komisija (VLKK) sako neketinanti plėsti moterų pavardžių rašybos būdų ir įteisinti moteriškos pavardės su galūne -a rašybos, bet neuždaro durų svarstymams, jei atsirastų daugiau kultūrinių argumentų.
„VLKK neuždaro durų šio pasiūlymo svarstymui, jei rastųsi daugiau kultūrinių argumentų, būtų atlikta išsami poreikio analizė. Jei ir būtų imtasi plėsti pavardžių rašybos sistemą, ji būtų apibrėžta tam tikromis taisyklėmis.
Turkijos prašymu JAV pakeitė jos pavadinimo rašybą: nuo šiol rašys „Turkiye“
Valstybės departamentas ketvirtadienį pranešė, kad po kelis mėnesius trukusių dvejonių patenkino Turkijos prašymą ir patvirtino NATO sąjungininkės pageidaujamą šalies pavadinimo rašybą – „Turkiye“.
Departamentas nurodė, kad naujuose oficialiuose dokumentuose vietoj „Turkey“ būtų rašoma „Turkiye“, tačiau tarimas nesikeis, sakė pareigūnai.
Naujas Kalbos įstatymo projektas – be asmenvardžių ir su liberaliau rašomais pavadinimais
Grupė parlamentarų parengė naują Valstybinės kalbos įstatymo projektą, kurį numatoma priimti kaip konstitucinį įstatymą.
Pasak vienos iš projekto autorių Seimo narės Dalios Asanavičiūtės, didelių naujovių projekte nenumatyta, jis pritaikytas šio laiko realijoms.
„Manau, kad svarbu tiesiog bendrines nuostatas dėl kalbos vartojimo apibrėžti ir tą padaryti nauju konstituciniu įstatymu“, – BNS sakė parlamentarė.
Seimas atemtė projektą dėl originalios pavardžių rašybos asmens dokumentuose
Seimas ketvirtadienį po pateikimo atmetė opozicinių socialdemokratų įstatymo projektą dėl originalios pavardžių rašybos asmens dokumentuose, naudojant ir nelietuviškus lotyniško pagrindo rašmenis.
Kaip pranešė Lietuvos socialdemokratų partija, už šį projektą balsavo 43 Seimo nariai, prieš buvo 41, o 26 parlamentarai susilaikė.
„Gaila, kad Seimas nesiima spręsti įsisenėjusių problemų, su kuriomis susiduria tūkstančiai žmonių.
Nepasislėpsite: jūsų rašysena atskleidžia visas jūsų charakterio savybes
Turbūt nerasite dviejų žmonių, kurių rašysena būtų vienoda. Kiekvieno žmogaus rašysena yra individuali ir atskleidžia žmogaus charakterio savybes. Palinkusios raidės Jei jūsų raidės šiek tiek palinkusios į dešinę, tai rodo, kad žmogus geranoriškai nusiteikęs kitų atžvilgiu. Jis moka valdyti savo emocijas ir nuolat nori bendrauti. Į kairę palinkusios raidės rodo, kad žmogaus intelektas bei protas valdomas emocijų.
Dėl pavardžių rašybos mūšis dar nebaigtas
Dėl įstatymų projektų, kuriais siūloma įteisinti originalią pavardžių rašybą dokumentuose, bus užsakyti ekspertų vertinimai. „Grupė Seimo narių kreipėsi dėl ekspertinio vertinimo, surinkta daugiau kaip trečdalis Seimo narių parašų, ir valdyba turi prievolę užsakyti ekspertinį vertinimą.
Antanas Smetona apie diskusijas dėl pavardžių rašybos: čia yra teisinė „abrakadabra“
Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) pirmadienį apsvarsčiusi alternatyvius įstatymų projektus dėl nelietuviškų raidžių rašybos asmens dokumentuose siūlo originalią pavardžių rašybą leisti pagrindiniame puslapyje.
Kalbos komisija siūlo originalią pavardžių rašybą leisti pagrindiniame puslapyje
Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) pirmadienį apsvarsčiusi alternatyvius įstatymų projektus dėl nelietuviškų raidžių rašybos asmens dokumentuose siūlo originalią pavardžių rašybą leisti pagrindiniame puslapyje.
Prezidentė: yra atvejis, kai pritarsiu nelietuviškų raidžių rašybai pase
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad pritartų siūlymams leisti asmens dokumentų pagrindiniame puslapyje pavardę rašyti nelietuviškais lotyniškos abėcėlės rašmenimis, jeigu tam pritartų Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK). „Bet kuris įstatymas, kuris apie tai kalbės ir mėgins spręsti rašybą visų tautybių žmonių Lietuvoje esančių, ir lietuvių tame tarpe, turi būti pasitikslintas lietuvių kalbos komisijos išvadomis ir tokiu atveju, jeigu lietuvių kalbos komisija pritars, aš taip pat prita...
Lenkija nebesidomi lenkiškų pavardžių rašyba Lietuvoje?
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog Lenkijos Senato vadovas Stanislavas Karčevskis (Stanislaw Karczewski) nesidomėjo nelietuviškų pavardžių rašybos Lietuvos piliečių pasuose klausimu. „Labai mandagiai neužsiminė nieko konkretaus. Man buvo labai patogus pokalbis, kadangi aš neturėjau nieko konkretaus įsipareigoti. Net spaudos konferencijoje buvo suteikta galimybė užduoti klausimus.
REKLAMA
REKLAMA
A.Mickevičiaus proprovaikaitė teisme užsitikrino teisę rašyti pavardę su „w“ pase
Teismas įpareigojo Vilniaus policijos Migracijos valdybą išduoti naują pasą poeto Adomo Mickevičiaus proprovaikaitei Alexia'ai Gorecki-Mickiewicz (Aleksijai Gorecki-Mickevič) su originalia vardo ir pavardės rašyba.
Kovos dėl „w“ lietuvės pavardėje: konservatoriai nustebę, savivaldybė neprieštarauja
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis europarlamentaras Gabrielius Landsbergis teigia esąs nustebintas Vilniaus teismo sprendimo dėl „w“ rašymo lietuvės pavardėje, nes nesuprantąs, kokiu teisės aktu vadovavosi teismas. „Yra nustebimas, kokiu įstatymu, kokiu teisės aktu rėmėsi teismas. Jeigu teismas rėmėsi kokiu nors tarptautiniu sprendimu, tai kam mes ginčijamės dėl to įstatymo Seime?“ - penktadienių Žinių radijui sakė politikas.
Kalbos komisija: originali pavardžių rašyba užsieniečių sutuoktiniams, bet ne Lietuvos lenkams
Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) Lietuvos Respublikos Seimo prašymu pateikė išvadas dėl Lietuvos Respublikos vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymų projektų Nr. XIIP-1653 ir Nr. XIIP-1675. Komisijos nuomone, būtina aiškiai atskirti Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių rašymą asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose (toliau – asmens dokumentai) ir užsienio valstybių piliečių asmenvardžių rašymą kituose dokumentuose.
Originali asmenvardžių rašyba – visų Lietuvos piliečių problema
Teisė į originalią asmenvardžių rašybą yra viena pagrindinių kiekvieno piliečio teisių. Galimybe tinkamai naudotis žmogaus teisėmis ir užtikrinti jų gerbimą turėtų pasirūpinti kiekviena valstybė. Europos žmogaus teisių fondas (EFHR) primena, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) savo nutarimuose pabrėžė, kad asmenvardžių rašybos reguliavimas yra kiekvienos Europos Sąjungos valstybės sritis ir tai yra tiesiogiai susiję su kultūra, kalbos istorija bei tapatybės pojūčiu.
Kalbininkas K. Garšva: abėcėlėje atsirastų net 150 naujų raidžių
Seime registruotas Tautinių mažumų įstatymas iškraipo Lietuvos vietovardžius, gatvių pavadinimus ir skatina įvesti dvi "regionines" kalbas, o asmenvardžių įstatymu siekiama Lietuvoje įteisinti svetimą abėcėlę. Dėl iš to kylančių pavojų visuomeninės organizacijos gegužės 6 d., antradienį, 12 val. prie LR Seimo organizuoja įspėjamąjį mitingą „Už mūsų kalbą, tautą ir valstybę“. Mitingo išvakarėse spaudos konferencijoje dalyvavę politikai ir visuomenininkai pabrėžė kylančių grėsmių svarbą.
Seimo teisininkai: svarstant siūlymą dėl pavardžių rašybos būtina kalbininkų išvada
Pradėdamas svarstyti projektą dėl pavardžių originalios rašybos asmens dokumentuose Seimas turi gauti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išvadą, pažymi Seimo teisininkai. Socialdemokratų Irenos Šiaulienės ir Gedimino Kirkilo įregistruotą projektą įvertinęs Seimo kanceliarijos Teisės departamento pažymi, kad oficiali VLKK pozicija būtina projekto svarstymo ir priėmimo stadijose, pateikimo stadijai tokios išvados nereikalaujama.
Kaip dokumentuose rašysime vardus ir pavardes?
Ketvirtadienį Konstituciniame Teisme (KT) rengiamas viešas posėdis dėl asmenvardžių rašybos dokumentuose. Į KT kreipėsi teisingumo ministras Juozas Bernatonis, prašydamas išaiškinti kai kurias Konstitucinio Teismo 1999 metų spalio 21 dienos nutarimo nuostatas, susijusias su asmens vardo ir pavardės rašymu Lietuvos piliečio pase.
Profesorė: vaikams gramatikos ir rašybos žinios greitai bus nereikalingos
Kai kurių įgūdžių vaikams greitai nebeprireiks. Pavyzdžiui, rašymo ranka ir mokymosi daugybos lentelės greitai gal ir nebereikės mokytis, rašo yahoo.com. Sparčiai vystantis moderniosioms technologijoms, tokie įgūdžiai bus beprasmiai. Profesorė Sugata Mitra iš Niukaslio universiteto dar pridėjo, kad greitai vaikams nebereikės rašybos ir gramatikos žinių. Ji teigė, kad tradicinės kalbos taisyklės išeina iš mados. Vaikams nebereikės švaistyti laiko tokių dalykų mokymuisi.
J. Bernatonis paprašė Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl asmenvardžių rašybos
Teisingumo ministras Juozas Bernatonis kreipėsi į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti kai kurias Konstitucinio Teismo nutarimo nuostatas dėl asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose. Šiuo metu asmenvardžių rašybą asmens dokumentuose reguliuoja 1991 m. sausio 31 d. Aukščiausiosios Tarybos nutarimas „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“, o asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose apskritai nereglamentuoja joks teisės aktas.
Lenkijos politikas: LLRA rinkėjų mobilizacija nebūtų tokia stipri, jei būtų išspręstas pavardžių rašybos klausimas
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos rinkėjų susitelkimas nebūtų toks stiprus, jei Lietuvoje būtų išspręstas nelietuviškų pavardžių rašybos klausimas, teigia Lenkijos europarlamentaras Pawelas Zalewskis (Pavelas Zalevskis). Tokią nuomonę, Lenkijos liberaliai politinei jėgai - "Piliečių platformai" - atstovaujantios politikas išsakė ketvirtadienį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute vykusioje diskusijoje.
Diktantą paštu atsiuntė per 100 gyventojų
Vasario 23-ąją ne tik Lietuvoje gyvenantys, bet ir užsienio lietuviai jau šeštą kartą rašė Nacionalinį diktantą. Paštu diktantą atsiuntė per šimtas tautiečių.
„Daugiausia laiškų su Nacionalinio diktanto tekstu sulaukėme iš didžiųjų šalies miestų – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, tačiau savo lietuvių kalbos žinias tikrino ir Prienų, Kupiškio gyventojai.
V. Landsbergis: su dvikalbiais vietovardžiais gali ateiti ir kirilica
Pasak europarlamentaro prof. V. Landsbergio, Lietuvoje įteisinti rašmenys iš kitos valstybės gali būti pirmoji kregždė ir kitiems pareikalauti, kad nebūtų diskriminacijos. V. Landsbergis siūlo neįtvirtinti dvikalbių vietovardžių rašybos lietuvių ir lenkų kalbomis dalyje Lietuvos. "Ta erdvė, kurioje atsirastų dvikalbiai vietovardžiai, tikriausiai "visai atsitiktinai" sutaps su buvusia planuota teritorine autonomija, turės savo matomą ženklą, kur čia jau kažkas kita.
Lenkiškiems asmenvardžiams ir vietovardžiams priešinasi rėksnių grupelė?
Lietuvių priešinimasis asmens dokumentuose vartoti nelietuviškus rašmenis tėra mitas, kurį palaiko politiniai rėksniai, teigia politikos apžvalgininkas Virginijus Savukynas. Tačiau kitas politikos apžvalgininkas – Rimvydas Valatka mano, kad šios kadencijos valdžia, kaip ir buvusi centro dešinės koalicija, veikiausiai pristigs politinės valios išspręsti lenkiškų asmenvardžių ir vietovardžių rašybos problemas.
Dėl vienos raidės – tūkstantinės išlaidos
Penki šimtai litų – maždaug po tiek teko išleisti 37 Šiaulių rajono švietimo įstaigoms dėl neapgalvoto sprendimo. Švietimo ir mokslo ministerijos nurodymu žodį „rajono“ mokyklos, darželiai, neformaliojo ugdymo įstaigos privalo pakeisti į „r.“ Lėšų pertekliumi rajono švietimo įstaigos tikrai negali pasigirti, tačiau jų vadovai buvo priversti gaišti laiką ir leisti lėšas, kad perregistruotų įstatus, pakeistų antspaudus, mokyklų iškabas, bankų rekvizitus, blankus ir kt.
Piketuotojai prie URM: „ne“ dvigubiems gatvių pavadinimams ir nelietuviškoms raidėms
Trečiadienio rytą prie užsienio reikalų ministerijos piketą surengė Lietuvos Laisvės kovotojų sąjungos (LLKS) aktyvistai. LLKS valdybos pirmininko Jono Buroko teigimu, ateiti čia su vėliavomis ir plakatais būrelį vyresnio amžiaus žmonių paskatino artėjantys užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus ir Premjero Algirdo Butkevičiaus vizitai į Lenkiją. Anot jo, piketuotojai reikalauja, kad nebūtų daromi kompromisai, pažeidžiantys mūsų šalies Konstitucijąir kitus teisės aktus.
Mokykla ieško redaktoriaus ... mokytojų ataskaitoms
iena vidurinė mokykla Didžiojoje Britanijoje ieško kalbos redaktoriaus, kuris turėtų redaguoti ... mokytojų ataskaitas, skelbia šalies spauda. Nortgeito (Northgate) vidurinė mokykla Ipsvičo (Ipswich), Safolko (Suffolk) grafystėje, tokį darbo skelbimą įkėlė į savo interneto svetainę. Redaktorius turės „taisyti rašybos klaidas, taisyti skyrybos klaidas ar padėti trūkstamus skyrybos ženklus, taisyti didžiųjų raidžių vartojimo klaidas ir taisyti gramatikos klaidas.
A. Kubilius: Lietuvos lenkų ateičiai svarbi ne „W“ raidė
Tautinių mažumų integracijai ypač svarbi jų socialinės ir ekonominės raidos perspektyva, su kuria raidė „W“ tiesiogiai niekaip nesusijusi. Tokia nuomonė išsakyta šiandien įvykusiame ministro pirmininko A. Kubiliaus susitikime su Lietuvos laisvosios rinkos instituto direktoriumi Žilvinu Šilėnu.
Instituto direktorius Vyriausybės vadovui pristatė praėjusiais metais atlikto tyrimo „Lietuvos savivaldybių indeksas 2011“ rezultatus.
A. Kubilius: Lenkijai spausti Lietuvą neproduktyvu, geriau tartis
Premjeras Andrius Kubilius sako, kad bendros Lietuvos ir Lenkijos darbo grupės dėl tautinių mažumų problemų sprendimo ekspertai pirmiausia turi labai gerai išsiaiškinti situaciją, o tuomet gali paaiškėti, kad nėra daug dėl ko ginčytis ir dėl ko nusileidinėti.
„Kartais man atrodo, kad tam tikros emocijos, pareiškimai, demaršai yra daromi vien tam, kad demaršai būtų daromi, o ne todėl, kad realiai pasižiūrėtume, kaip bus įgyvendinamas įstatymas.
Lietuvos teismas stojo prieš raides W ir Ł
Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas atmetė pareiškėjų Malgožatos Runevič–Vardyn ir Łukasz Paweł Wardyn prašymą išrašyti naują gimimo bei santuokos liudijimus lenkiškomis raidėmis.
Lituanistai: žmonės nebemoka nei taisyklingai rašyti, nei kalbėti
Žmonės nebemoka taisyklingai reikšti minčių nei raštu, nei žodžiu, tvirtina lietuvių kalbos specialistai. „Manau, galima konstatuoti – Lietuvoje raštingumo lygis yra gerokai smuktelėjęs“, – sako Lietuvių kalbos instituto direktorė. Ji taip pat pastebi, kad dalis vaikų neberašo nosinių raidžių. Tokioms mintims antrina mokytoja iš Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos sakydama, kad turime informuotus naujos kartos beraščius.
Siūloma nedelsiant svarstyti Vardų ir pavardžių rašymo įstatymą
Seimas raginamas nedelsiant svarstyti ir priimti Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymą.
Tokį įsipareigojimą siūloma parlamentarams prisiimti rezoliucijos projekte „Dėl Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimo dėl vardų ir pavardžių rašymo civilinės būklės aktuose“.
Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotame rezoliucijos projekte siūloma Lietuvos Vyriausybei parengti poįstatyminius aktus, kad būtų nedelsiant realizuoti Lietuvos Konstitucinio Teismo ir Europos Sąjungos Teisingumo...
Lietuva dėl pavardžių rašybos turės aiškintis ES Teisingumo Teismui
Lietuvos teisės aktuose numatytas reguliavimas, kai Lietuvos piliečio vardas ir pavardė dokumentuose rašomi tik nacionaliniais rašmenimis, o užsienio piliečio, sudariusio santuoką su lietuviu – be diakritinių ženklų, neatitinka proporcingumo kriterijaus, rašoma ES Teisingumo Teismo generalinio advokato išvadoje.