• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penki šimtai litų – maždaug po tiek teko išleisti 37 Šiaulių rajono švietimo įstaigoms dėl neapgalvoto sprendimo.

Penki šimtai litų – maždaug po tiek teko išleisti 37 Šiaulių rajono švietimo įstaigoms dėl neapgalvoto sprendimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministerijos nurodymu žodį „rajono“ mokyklos, darželiai, neformaliojo ugdymo įstaigos privalo pakeisti į „r.“ Lėšų pertekliumi rajono švietimo įstaigos tikrai negali pasigirti, tačiau jų vadovai buvo priversti gaišti laiką ir leisti lėšas, kad perregistruotų įstatus, pakeistų antspaudus, mokyklų iškabas, bankų rekvizitus, blankus ir kt. Ministerija rajono savivaldybės prašymui palikti galioti ir senąją tvarką buvo kurčia.

REKLAMA

Pakeitimas – nelogiškas ir nebūtinas

2011-ųjų vasarą Švietimo ir mokslo ministerija išleido įsakymą, kuriuo pakeitė mokyklų pavadinimų sudarymo ir rašymo taisykles. Taisyklės numato, kad rašant šalies rajono mokyklų pavadinimus žodis „rajonas“ turi būti trumpinamas „r.“

Pakeisti vieną raidelę, atrodo, nesunku, bet suskaičiavus, kad iš rajono savivaldybės biudžeto vienai mokyklai teks atseikėti maždaug 500 litų, sunerimta ir imtasi veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai vasarį Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas raštu kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrą, prašydamas pakeisti įsakymo atitinkamus punktus ir leisti bendrojo ugdymo ir neformaliojo švietimo mokykloms pavadinime nurodyti pasirinktinai sutrumpintą ar nesutrumpintą žodį „rajono“. Juk esmė nuo to nesikeičia – ir vaikai mokosi taip pat, ir mokytojai taip pat dirba, ir pastatai lieka kokie buvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keičiant įstaigos pavadinimą į vienos raidės trumpinį, kyla nemažai keblumų: mokyklai tampa būtina pakeisti nuostatus ir juos vėl įregistruoti valstybės įmonėje „Registrų centras“, gauti naują Juridinių asmenų registro išrašą. Tenka keisti antspaudus ir spaudus, mokyklos iškabą, banko rekvizitus, dokumentų blankus, informaciją viešoje elektroninėje erdvėje (internetinės svetainės, Švietimo ir mokslo institucijų registre ir pan.) ir t. t.

REKLAMA

Švietimo ministrui nusiųstame rašte K. Lukšas išdėstė, kad tokiems darbams atlikti reikia ne tik laiko, bet ir finansinių išteklių. „Nuostatų pakeitimo registravimas, Juridinių asmenų registro išrašas, antspaudų, spaudų, mokyklos iškabos ir t. t. pakeitimas vienai įstaigai kainuotų apie 1000 Lt. Įvertinus tai, kad mokykloms skiriamų lėšų naudojimas yra griežtai reglamentuotas ir ne visada pakankamas, toks priverstinis mokyklų pavadinimų unifikavimas, manytume, nėra logiškas ir būtinas“, – teigė Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius.

REKLAMA

Švietimo ministerija pavadinimus „daro“

Gana greitai – kovo pradžioje – K. Lukšas sulaukė tuomečio švietimo viceministro Vaido Bacio pasirašyto atsakymo. Viceministras paaiškino, kad Švietimo įstaigų pavadinimų darymo ir rašymo taisyklės, patvirtintos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, nurodo, kad visų šalies rajono mokyklų pavadinimų pavyzdžiai dar 1996 metais turėjo būti rašomi santrumpa „r.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tenka pripažinti, kad nemaža dalis mokyklų, rašydama pavadinimus, tvirtindama mokyklų nuostatus, nesilaikė 1996 metais priimto Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimo reikalavimų. Mokyklų pavadinimų sudarymo ir rašymo taisyklės yra suderintos su Valstybine lietuvių kalbos komisija ir tęsia pavadinimų darymo tradiciją“, – aiškino viceministras.

REKLAMA

V. Bacys atkreipė K. Lukšo dėmesį į tai, kad žodis „rajonas“ yra praradęs pagrindinę savo reikšmę „nedidelis administracinis vienetas“. Lietuvos Respublikos teritorijos administracinis vienetas, remiantis įstatymu, yra savivaldybė. „Manytume, kad kai steigiamos, reorganizuojamos, pertvarkomos mokyklos ar jų vidaus struktūra, reikėtų sudaryti ir užrašyti mokyklų pavadinimus taip, kad jie atitiktų taisyklių reikalavimus“, – nurodė viceministras.

REKLAMA

Lėšų biudžete nebuvo numatyta

Sulaukus tokio paaiškinimo, Šiaulių rajono mokykloms neliko nieko kito, tik keisti pavadinimus. Kiekviena nuostatus pakeitusi ir juos registravusi įstaiga įmonei „Registrų centras“ sumokėjo 140 Lt. Antspaudų pakeitimas kainavo nuo 45 iki 150 Lt, mokyklos iškabos – 120 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių buvo skaičiuota, kad kiekvienai įstaigai pavadinimo keitimas ir su tuo susijusios išlaidos sieks tūkstantį litų. Surengus viešųjų pirkimų apklausas paaiškėjo, kad kiekviena įstaiga turės apie 500 Lt išlaidų.

Pernai Šiaulių rajono savivaldybės biudžete lėšos švietimo įstaigų pavadinimams keisti nebuvo numatytos. Įstaigos lėšų turėjo skirti iš savo skurdžių rezervų fondų. Tai reiškia, kad iš viso įstaigos dėl vienos raidės paklojo iš viso per 18 tūkst. litų.

REKLAMA

Ministerija mato, ką nori matyti

Šiauliai plius“ pasiteiravo Švietimo ir mokslo ministerijos, kaip ji vertina faktą, kad švietimo įstaigos turėjo leisti tūkstančius litų tam, kad būtų pakeista vos viena raidė. Aiškėja, kad ministerijos atstovai absoliučiai nežino, kaip rašomi jos valdomų mokyklų pavadinimai.

REKLAMA

Anot Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijų skyriaus atsiųsto paaiškinimo, „nei Šiaulių, nei kitų rajonų savivaldybių mokyklų pavadinimuose pora dešimtmečių nerašoma santrumpa „raj.“

„Šiauliai plius“ žiniomis, Šiaulių rajono mokyklos naudojo ir žodį „rajono“ ir trumpinį „raj.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ministerijos klerkai mato tą, ką nori matyti. „Mokyklų, esančių ne rajonų savivaldybių centruose, pavadinimai buvo rašomi su žodžiu „rajono“ arba su santrumpa „r.“, nors Švietimo įstaigų pavadinimų darymo ir rašymo taisyklėse, patvirtintose 1996 m., buvo pateikti mokyklų pavadinimų pavyzdžiai tik su žodžio „rajonas“ santrumpa „r.“ – rašoma atsakyme.

Pabrėžiama, kad dalis mokyklų, rašydamos pavadinimus, nesilaikė 1996 m. priimto Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimo reikalavimų ir mokyklų pavadinimus sudarė savaip.

Komunikacijos skyriaus specialistai teigia, kad Švietimo ir mokslo ministerija nereikalavo iš karto keisti mokyklų pavadinimų, nes jų pakeitimas išties yra susijęs su finansinėmis išlaidomis. Švietimo ir mokslo ministerija rekomendavo steigiant, reorganizuojant, pertvarkant mokyklas, be abejonės, tvirtinant naujus mokyklų nuostatus, sudaryti ir užrašyti mokyklų pavadinimus taip, kad jie atitiktų mokyklų pavadinimų sudarymo ir rašymo taisyklių reikalavimus.

„Didžiumai Šiaulių rajono savivaldybės mokyklų 2012 m. buvo patvirtinti nauji mokyklų nuostatai, o mokyklų pavadinimai sudaryti pagal taisyklių reikalavimus. Tik trys iš 23 Šiaulių rajono savivaldybei priklausančių bendrojo ugdymo mokyklų dirba pagal senus mokyklų nuostatus, todėl jų pavadinimai užrašyti netaisyklingai“, – teigė ministerijos atstovai.

REKLAMA

Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė informavo, kad pernai pavadinimus palaipsniui privalėjo pakeisti 37 rajono švietimo įstaigos. Kiek Lietuvos švietimo įstaigų patirs nenumatytų išlaidų dėl keičiamo pavadinimo, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai nenurodė.

Oksana LAURUTYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų