Gegužės 1-oji

Gegužės 1-oji

 

 

Tarptautinė darbo diena, yra nedarbo diena, skirta pagerbti darbininkų teises ir jų indėlį į visuomenę. Ši diena švenčiama daugelyje šalių, įskaitant Lietuvą, ir simbolizuoja solidarumą tarp darbuotojų bei jų kovą už geresnes darbo sąlygas, teises ir socialinį teisingumą.

Gegužės 1-oji Lietuvoje pažymima įvairiais renginiais, mitingais, eitynėmis ir kitomis akcijomis, kuriomis siekiama atkreipti dėmesį į darbo žmonių problemas bei jų teises. Ši diena taip pat suteikia progą darbuotojams atsipalaiduoti, praleisti laiką su šeima ir draugais bei apmąstyti darbo reikšmę savo gyvenime.

Darbuotojai šaukiasi pagalbos: skundžiasi vergiškomis sąlygomis, nori trumpesnės darbo savaitės

Meilės, duonos ir stogo virš galvos – tokie šūksniai kasmetinėje Tarptautinės darbo dienos eisenoje aidėjo centrinėse Vilniaus gatvėse. Daugiau nei 100 žmonių reikalavo didesnių atlyginimų, trumpesnės darbo savaitės, o kairiųjų aljansas nori ir bazinių pajamų kiekvienam šalies gyventojui. Be to, socialinės apsaugos ir darbo ministrė besikėsinantiems Gegužės 1-ąją išbraukti iš švenčių sąrašo moralizavo rodant nepagarbą darbuotojams. Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.

TV3 Žinios. Trumpo tonas dėl Rusijos griežtėja; Gegužės 1-osios eitynės; Kariuomenėje bręsta istorinis pirkinys

Po du mėnesius trukusių įtemptų derybų JAV ir Ukraina pagaliau pasirašė naudingujų iškasenų ir retųjų mineralų susitarimą. Jo nauda Ukrainai – politinė, o Amerikai – ekonominė. Ekspertai pastebi, kad Kyjivui pavyko išsiderėti palankesnes susitarimo sąlygas, o ir amerikiečių tonas Rusijos atžvilgiu tapo gerokai griežtesnis.  Tuo metu Lietuvoje minint Tarptautinę darbo dieną Vilniaus centre surengtos profesinių sąjungų eitynės.

Per gegužės 1-osios demonstracijas policija Stambule suėmė 400 žmonių

Ketvirtadienį Stambule policija suėmė daugiau nei 400 žmonių, dalis didžiausio Turkijos miesto buvo paralyžiuota, siekiant užkirsti kelią gegužės 1-osios demonstracijoms, pranešė teisininkų grupė.  Trečiadienį miesto valdžia didmiestyje uždarė metro, autobusų ir keltų paslaugas ir suėmė 100 žmonių, tariamai planavusių protestuoti miesto centrinėje Taksimo aikštėje, kurioje demonstracijos uždraustos nuo 2013 metų.
2025-05-01

Daugiau nei 100 žmonių profsąjungų eitynėse Vilniuje mini Tarptautinę darbo dieną

Minint Tarptautinę darbo dieną, ketvirtadienį, daugiau nei 100 žmonių dalyvavo profsąjungų eitynėse Vilniuje. Kaip skelbia eitynių organizatoriai Gegužės 1-osios profesinė sąjunga (G1PS) ir „Kairiųjų aljansas“, šių metų eitynių šūkis – „Už demokratiją darbe ir pasaulyje!“. G1PS pirmininkas Tomas Marcinkevičius-Baronas teigė, kad šiomis eitynėmis jie kviečia žmones susimąstyti apie demokratijos kilmę ir kaip ją sustiprinti.

Šalies vadovai sveikina Lietuvos darbuotojus: vertinkime jų svarbą ir išlikime vieningi

Šalies vadovai sveikina Tarptautinės dienos proga ir kviečia įvertinti darbo svarbą bei išlikti vieningiems, kuriant Lietuvą, kurioje kiekvieno žmogaus darbas yra atlyginamas teisingai. „Sveikinu kiekvieną Lietuvos darbuotoją, nesvarbu, kurioje šalies vietoje dirbate (...). Jūsų kasdienis darbas yra ne tik mūsų ekonomikos variklis, bet ir tvirčiausias pagrindas stipriai ir vieningai valstybei“, – rašoma prezidento Gitano Nausėdos sveikinime ketvirtadienį.

Keliasdešimties automobilių kolona Vilniaus gatvėse paminėjo gegužės 1-ąją

Minint Tarptautinę darbo dieną, vidurdienį į Vilniaus gatves išvažiavo daugiau nei dvidešimties automobilių kolona. Šia profesinės sąjungos „Solidarumas“ organizuojama akcija reikalaujama teisingų atlyginimų dirbantiesiems, dvigubo apmokėjimo už viršvalandžius, saugių darbo sąlygų užtikrinimo bei viešojo sektoriaus stiprinimo. Dvidešimt keturių automobilių kolona vidurdienį pajudėjo nuo profsąjungos būstinės ir patraukė Seimo link. Transporto priemones puošė „Solidarumo“ ir Lietuvos vėliavos.

Sovietinė Gegužės 1-osios šventė – tikina, kad lietuviai jos nesupranta

Tarptautinę darbo dieną – Gegužės 1-ąją – daliai visuomenei yra tik papildoma išeiginė, kitiems ši šventė kelia pasipiktinimą, nes siejasi su sovietiniais lozungais ir propaganda. Tačiau šios šventės atsiradimo istoriją mažai kas žino, o jos svarbos nesuvokimas gali net nulemti mažesnius atlyginimus.  Nors nemaža dalis visuomenės šią šventę asocijuoja su sovietmečiu, Tarptautinės darbo dienos tradicija siekia ankstesnius laikus nei susikūrė Sovietų Sąjunga.

Naujas siūlymas Seime dėl laisvadienių: ilsėtumės kitaip

Artėjant Vėlinėms – naujas siūlymas Seime. Konservatorius Mykolas Majauskas kviečia panaikinti lapkričio 2-ąją ir gegužės 1-ąją kaip šventes, bet už tai dviem dienomis pailginti atostogas. Darbdaviams tokie mainai patinka. Tačiau profsąjungoms švenčių ir atostogų dar per maža. Jos reikalauja palikti įteisintas šventes, ir ilginti atostogas. Bendrovės „Telia” skyriuje pasikeisdami žmonės dirba ištisą parą.

Įvykus darbo šventei Vytautas Landsbergis siuntė palinkėjimą

Trečiadienį Lietuvoje buvo minima Tarptautinė darbo diena, kai įvairių profesijų atstovai Vilniuje susirinko į eiseną su reikalavimais valdžiai. Susirinkusieji sakė, kad yra nepatenkinti nei alga, nei turimomis teisėmis darbe. Profsąjungų atstovai, nužygiavę nuo Seimo prie Vyriausybės, valdžiai išvardijo penkis reikalavimus. Tiesa, klausytis šių reikalavimų iš valdžios renginyje nebuvo kam.

Gegužės 1-osios reidas: apsaugininkas ir darbininkas prie vairo girti

Tarptautinės darbininkų dienos rytą Vilniaus policija sučiupo du girtus vairuotojus, net septyni važiavo neturėdami vairuotojo pažymėjimo. Naktį darbe gėrusiam apsaugininkui galima sakyti ir „žiauriai“ pasisekė – jis išvengė baudžiamosios bylos, nors įpūtė kiek daugiau nei 1,5 prom. Darbas žmogų puošia, tačiau darbe nereikia „puoštis“. Deja, Dunojaus gatvėje rytą sustabdytas apsaugininkas, darbe laiką leido praskaidrindamas niūrų budėjimą taurele. Vyriškis sakė važiuojantis po darbo namo.
Aktualijos 2017-05-01
REKLAMA
REKLAMA

G. Gruzdienė: dabar siūlomos Darbo kodekso pataisos – politinė dviveidystė

„Pagrindinė problema – darbo užmokestis, darbo užmokesčio politikos Lietuvoje nebuvimas“, – sako Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovė mūsų šalies Trišalėje taryboje ir Maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė. Taip Tarptautinės darbo dienos proga ji atsakė portalo balsas.lt žurnalistams, kurie teiravosi, kas profesinėms sąjungoms labiausiai neduoda ramybės pastaruoju metu.

Gegužės 1-oji – dviguba šventė

Šiandien švenčiame Tarptautinę darbo dieną. Pirmaisiais nepriklausomybės metais šventės buvo atsisakyta dėl sovietmečio šleifo, tačiau po kelerių metų gegužės 1-oji vėl paskelbta ne darbo diena. Taip pat minime ir 10 metų įstojimo į ES sukaktį. Siekis – 8 darbo valandos Tarptautinės darbininkų dienos ištakų sovietmečio istorijoje ieškoti nereikėtų. Šventės istorija siekia senesnius laikus – 1886 m. Tų metų gegužės 1 d. JAV šiaurėje esančioje Čikagoje kilo darbuotojų maištas.
Lietuva 2014-05-01

Gegužės 1-oji Maskvoje 1951, 1976 ir 2012 metais: ar yra skirtumas?

Gegužės 1-osios demonstracija, kurią Maskvoje surengė „Vieningoji Rusija“ ir profsąjungos, oficialiais duomenimis, surinko 150 tūkst. žmonių. Ji stipriai nustebino daugelį užsienio stebėtojų. Šį karta Maskva šventė Gegužės 1-ąją taip, lyg šiuo metu būtų 1951-ieji, konstatuoja „The New York Times“. Tačiau buvusiems Sovietų sąjungos piliečiams ši šventė labiau priminė 1970-uosius arba  1980-ųjų pradžią – sąstingio epochą.
2012-05-02

Lietuvos įstojimo į ES datą prisimena ne visi (APKLAUSA)

Gegužės 1-oji svarbi dvejopai. Tai sena istorinė šventė – Tarptautinė darbo diena, kuri minima nuo XIX a. pabaigos. Bet tai ir naujausių laikų Lietuvos istorija – 2004 m. gegužės 1-ąją mūsų šalis tapo Europos Sąjungos (ES) nare. Praeivė: prisimenu, kaip balsavau už ES Su kuo jums asocijuojasi gegužės 1-ji? Ir kas – dirbančiųjų šventė ar mūsų šalies įstojimas į ES – jums svarbiau? – Balsas.lt klausė praeivių sostinės gatvėse. „Tai dirbančių žmonių diena. Bet kaip ji atsirado – nežinau.

Vilniečiai apie gegužės 1-ąją: tarptautinė „darbo – nedarbo“ diena (APKLAUSA)

Vėliavos, plakatai, demonstracijos. Tokią sovietinių laikų gegužės 1-ąją prisimena vyresniosios karos žmonės. Bet ar žinome, kokios šios šventės – Tarptautinės darbo dienos – tradicijos? Kaip ji atsirado? Apie tai Balsas.lt šventės išvakarėse teiravosi praeivių Vilniaus gatvėse. Dalyvauti demonstracijoje – privaloma Vyresniosios kartos atstovai prisiminė, kad gegužės 1-oji būdavo nedarbo diena, tačiau ką panorėjęs veikti negalėjai. „Nedirbdavome, šventė buvo.
Į viršų