Šiandien „Karštai su tv3.lt“ laidoje apsilankęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, buvęs Sveikatos ministras Aurelius Veryga ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys svarstė, kas turėtų būti padaryta, kad ši komunikacijos krizė Lietuvoje būtų išspręsta ir žmonės atgautų pasitikėjimą skiepais?
L. Slušnys laidoje teigė, kad valdžia nėra kalta dėl to, kad nusprendė skiepytis per vėlai, nes visi laikėsi aiškios pozicijos – skiepą pirmiausia suteikti tiems, kam jo reikia labiausiai.
„Mūsų vadovai, visgi, už kai kuriuos Lietuvos gyventojus yra gerokai jaunesni, tad galime palaukti. Dėl to, kas įvyko vėliau – pasistumdymai, kad prezidentas kartais konkuruoja su Sveikatos ministru, ir kiti dalykai, kartais atrodo kaip asmeniniai dalykai – tos upės neužtvenksi. Kiekvienas mes gyvename demokratiškoje šalyje, kur kiekvienas gali pasisakyti savo nuožiūra“, – teigė L. Slušnys.
Anot Sveikatos reikalų komiteto nario, jis ir pats skiepytis nusprendė tik tada, kai bent po pirmąjį skiepą gavo vyresni jo šeimos nariai.
„Šioje vietoje, kai sako, kai vyksta komunikacinė krizė, mes jau tikrai turime imtis tos lyderystės, todėl aš sakau, kad aš sutinku – sutinku skiepytis ta vakcina, kurią paduos. Jeigu reikia – „Astra Zeneca“, jeigu reikia – prašom su kita. Puikiai suprantu, kad jei dirba universitetai, dirba didžiulės pajėgos mokslininkų ir galingos laboratorijos tą vakciną patvirtina, įtraukdamos šimtus tūkstančius žmonių ir atlikdamos tyrimus, kodėl aš negaliu skiepytis? Aš neturiu tokios paranojos“, – sako jis.
Tuo tarpu Veryga įsitikinęs, kad antivakseriams įtikinti reikėtų ypatingų pavydžių, nes mokslininkai jų įtikinti negalėtų.
„Žinote, kur yra paradoksas? Mokslininkais tiki žmonės, kurie ir šiaip skiepijasi, tai tų žmonių, kurie ir taip jų klausosi, įtikinėti nebereikia. O tie, kurie nesiskiepija, mokslininkais netiki ir jų nesiklauso. Turbūt daug efektyviau būtų, kad vietos politikai arba merai – tie, kurie tikrai nori, įtikintų mūsų kolegą Petrą Gražulį pasiskiepyti, ir jei jis tą padarytų viešai. Mes galime kaip norime iš kai kurių žmonių šypsotis, bet yra žmonių grupė, kuriems jie yra autoritetai, kurie jais pasitiki“, – sako jis.
A. Veryga laidoje teigė pastebėjęs, kad kai kas jau ima kartotis taip, tarsi būtų sistema: „Yra dar vienas labai svarbus niuansas – iš esmės daug dalykų susigadinome patys. Pasakysiu 3 momentus, kuriuos matau. Man atrodo, kad tai darosi tam tikra sisteminė problema.“
Anot jo, šeštos vakcinos klausimas buvo tik pirmasis niuansas. Tai – „Pfizer“, kurią išpylėme ir ministras nesiryžo imtis sprendimo, laukė, kol bus kažkokia oficiali išvada. Antras momentas buvo absoliučiai klaidinga informacija, paskleista apie „Astra Zeneca“, kad yra klausimas dėl jos saugumo, nors buvo klausimas dėl jos efektyvumo tam tikrai grupei. Tai nebuvo tuo metu išsklaidyta.
Ir trečias momentas, kada išvis buvo sustabdyta vakcinacija ir buvo sakoma, kad taip bus saugiau, žmonės supras, kad jais rūpinamasi. Tai yra trečias kartas ir aš to nebelaikyčiau atsitiktinumais. Manyčiau, kad problema tikrai yra ministro komandoje, arba pasitikėjime. Nežinau, kas tai per bėda, bet tai jau dabar sistematiškai griauna tam tikrus dalykus“, – sakė jis.
Tuo tarpu L. Slušnys tikina, kad tai, kas vyksta dabar, jam primena prekės ženklų karus. Kaip pavyzdį jis pateikė 2014 metais taip ir neįvykusį, bet milijardus turėjusį atsieiti sandorį, kai „Pfizer“ bandė nusipirkti „Astra Zeneca“. Seimo narys laidoje klausė – kas galėtų pasakyti, kad dabar situacija nėra panaši?
„Kai kalbama apie tokio lygio įvėlimą į prekės ženklų karą, Lietuva tikrai turėtų išleisti vien tik komunikacijai milijardą ar net du, kad mes nors kiek galėtume atstatyti pusiausvyrą. Šalia viso šito neabejotinai dar bando sukiršinti ir Rusijos pusė. Jie eina ne į prekinių ženklų konfliktą – jie daugiau keliauja į vakcinavimą, karantino neigimą“, – savo poziciją išsakė jis.
Dar daugiau diskusijų – šiandien, 19.30 val. laidoje „Karštai su tv3.lt“ per TV3! Laidą taip pat galite stebėti internete – tv3.lt ir per TV3 Play