• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Giuliano Stroe – nepaprastas septynmetis. Kitaip, nei jo amžiaus vaikai, daugiausia žaidimams skirto laiko jis praleidžia savo šeimos sporto salėje Rumunijoje, kilnodamas svorius ir moduliuodamas savo beplaukį, raumeningą kūną. Viename treniruotės vaizdo įraše, neseniai įdėtame į „YouTube“ – vaiko įrašai peržiūrėti daugiau, nei 13 mln. kartų – Giuliano iškelia dukart už jį patį sunkesnę štangą, palanksto savo bicepsus ir suriaumoja į kamerą tarsi angeliška Hulko Hogano versija.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak msnbc.msn.com, septynmečiui priklauso net tu Gineso rekordai: pirmasis – už greičiausiai rankomis nueitus 10 metrų, tarp kojų suspaudus medicininį kamuolį ir antrasis – už atsispaudimų ore skaičių: pastarieji panašūs į paprastus atsispaudimus, tačiau skiriasi tuo, jog juos darant, kojomis negalima paliesti grindų. Stroe padarė 20 ir nė nesušilo.

REKLAMA

Iulian Stroe tvirtina, kad jo sūnus tapo apsėstas jėgos treniruotėmis dar būdamas 2 metų amžiaus – jei ne anksčiau. „Jis traukdavo į salę kartu su manimi vos gimęs,“ – pernai metais leidiniui „Austrian Times“ sakė jaunojo kultūristo tėtis. Tačiau sunkiai dirbti – apsimoka: Iulian neseniai išdavė, jog Tokijo „Fuji“ televizijos tinklas sumokėjo jam 1000 eurų už 30 sekundžių trukmės filmuką, kuriame matosi sportuojantis sūnus. Be to, jis atsisakė duoti interviu žurnalui „Bloomberg Businessweek“, teigdamas, jog šiuo metu jis sutinka kalbėtis tik su televizijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Stroe šeima visame pasaulyje yra laikomi vaikų kultūrizmo simboliu ir turėti galimybę šitaip ištreniruoti vaiką iki šiol buvo tik iniciatyvių trenerių bei tostesterono prisipumpavusių tėvų svajonė. Tačiau, remiantis firmos „IBISWorld“ atliktu tyrimu, sporto ir sveikatos klubai tampa vis labiau ir labiau populiaresni tarp ikimokyklinukų. „Jaunėlių narystė fitneso klubams tapo vienu greičiausiai augančiu pajamų šaltiniu, – teigia vyresnysis „IBIS“ analitikas Tayloras Hamiltonas. – Todėl nemaža dalis klubų atkreipė dėmesį į šią sferą“. Per paskutinius penkerius metus vaikų ir paauglių, besilankančių sporto klubuose, skaičius kasmet padidėdavo po 2,9 proc., o nuo 2005 m. 6–11 m. vaikų padaugėjo kone dvigubai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeffas Martinas, programų jaunimui sveikatos klube „CrossFit Brand X“ Ramonoje (Kalifornija) sudarymo vadovas, tvirtina, kad jo verslas per pastaruosius trejus metus padidėjo dvigubai, o didžioji dalis jo klientų yra nepilnamečiai. „Į mūsų sporto klubą užsuka net ir 2,5 arba 3 metų vaikai,“ – sako jis.

REKLAMA

Tuo tarpu Brianas K. Maloney, fitneso ir lavinimo sveikatingumo centro „Visions“ Niujorke direktorius, įsitikinęs, kad jo sporto klubas traukia minias vaikų daugiausia dėl to, jog jiems ten lankytis niekas nedraudžia. „Kitaip, nei daugumoje sveikatingumo bei privačių sporto klubų, kurių treniruoklių salėse neleidžiama lankytis jaunesniems, nei 16 m. žmonėms, mūsų klube sportuoti gali visi, kadangi apdrausti yra ir jaunesni nariai,“ – teigia Maloney, už jaunėlių užsiėmimus imantis mažiausiai 70 dolerių (172 Lt). „Dirbame žmonėms, turintiems pinigų,“ – priduria jis.

REKLAMA

Tiems, kurie trokšta patekti į mažųjų raumenų kalnų gretas, gali atsivesti savo atžalas į nacionalinius kultūrizmo renginius, kurių pikas – būtent vasarą. Tarp pačių prestižiškiausių renginių yra JAV paauglių svorio kilnojimo varžybos, vykstančios paskutinį vasaros mėnesį; Geležinio berniuko svorio kilnojimo, traukimo ir stūmimo čempionatas, vykstantis Niujorke, ir GNC paauglių bei meistrų nacionalinės varžybos, šio mėnesio pabaigoje vyksiančios Pitsburge. 2009-aisiais, Geležinio berniuko svorių kilnojimo varžybose, teisėjus bei minią kaip reikiant nustebino dvylikametis Joel Delgado, „išrovęs“ 109 kg. Pastarojo treneris Jay „Big Red“ Cholewa pasižymėjo talentingų nė paauglystės nesulaukusių sunkumų kilnotojų ugdymu, todėl kylančią žvaigždę pastebėjo iškart. „Šio vaiko pasiekimas – tai nemažas žygdarbis,“ – didžiuodamasis sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, kad ir kaip bebūtų – dalyvavimas tokiose varžybose nėra pigus. Pavyzdžiui, šių metų spalį vyksiantis jaunimo natūralaus kultūrizmo ir fitneso čempionatas JAV ima 147 Lt nario mokestį ir papildomus 12 Lt už registraciją. Taip pat yra privaloma atlikti tyrimus dėl neleistinų vaistų vartojimo, kurie atsieina nuo 123 Lt iki 172 Lt, bei sumokėti 61 Lt už paskutinių anketų užpildymą, likus dviem savaitėms iki varžybų pradžios. O jeigu pastarųjų dalyvis pageidauja gauti DVD įrašą, kuriame būtų jo pasirodymas, tai kainuoja papildomus 194 Lt. Tuo tarpu palaikyti savo vaikų ateinantys tėvai už geriausias vietas salėje primoka dar po 111 Lt.

REKLAMA

Apdovanojimai, skirti svorio kilnotojams ir jų šeimos nariams, nėra aiškūs. Pavyzdžiui, „The Redbook CrossFit Games“ – pasaulinių fitneso varžybų, šio mėnesio pabaigoje vyksiančių Kalifornijoje – prizas, skirtas nugalėtojui suaugusiųjų varžybose, siekia 615 tūkst. litų, tuo tarpu laimėtojai paaugliai negauna nieko. Taip pat yra didžiojoje jaunimo kultūrizmo renginių dalyje, kurie siūlo nepiniginius prizus. „CrossFit“ vadovas Martinas teigia, jog piniginiai atlygiai nesiūlomi sąmoningai todėl, kad „ būtų išvengta bet kokio konflikto su galimybe gauti stipendiją“. Paprašytas išsamiau paaiškinti, kaipgi piniginis prizas trukdytų studento stipendijos perspekektyvoms, Martinas tepasakė: „Nesu tikras“.

REKLAMA

Visgi, didžiausią susirūpinimą kelia etikos klausimas. Kokio amžiaus vaikas turėtų įsitraukti į sunkų jėgos treniravimo režimą? Pasak Andre Farnellio, „North Brunswick“ sporto aprangos įmonės Niu Džersyje prezidento, atsakymas į šį klausimą esti paprastas - labai jaunas. „Kai kurie naujagimiai, vos palikę gimdą, jau būna tam pasirengę,“ – teigia Farnellis ir priduria, jog net 25 proc. jo klientų yra vaikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įmonės prezidentas įstikinęs, kad viskas priklauso nuo kinestetikos jausmo, kurį jis apibūdina kaip „mokėjimą mintimis kontroliuoti savo raumenis“. Kai kurie vaikai šį pojūtį turi vos gimę, pabrėžia jis. „Kad tokie septynmečiai, kaip Giuliano Stroe, geba smarkiai pranokti kitus, nieko be galo neįtikėtino.“

REKLAMA

Kalbant apie vaikų kultūrizmą, kyla ir mažiau filosofiniai klausimai. Neseniai atliktas vaikų ligoninės Ohajuje tyrimas atskleidė, kad net 47 proc. traumas, susijusias su svorių kilnojimais bei treniruotėmis, patiria 13–24 m. žmonės. Tuo tarpu dvylikamečiai bei dar jaunesni subjektai kentėjo nuo didžiausio plėštinių žaizdų ir lūžių skaičiaus. Be to, pastariesiems grėsė ir didesnė susižalojimų tikimybė dėl ant kūno užkritusios treniravimosi įrangos. Nepaisant to, jaunuolių kultūrizmo treneriai išvystė nemažai strategijų, kad tik būtų galima apeiti šią baugią tikrovę. Štai Martinas teigia, jog dirbdamas su ypatingai jaunu klientu, jis tampa kūrybingas. „Trimečiui berniukui nepaliepsi padaryti trijų serijų po dešimt mostų rankomis su svoriais, -- sako treneris. -- Reikia kalbėti kitaip, pavyzdžiui: „Klausyk, gal pereikim laipynėmis?“

REKLAMA

Tuo tarpu Maloney pabrėžia, kad daugumos nelaimingų atsitikimų sporto salėje galima išvengti, jei tik suaugusieji pakankamai prižiūri vaikus. Štai jo pačio penkiametis sūnus mėgaujasi sportuodamas su jėgos stiprinimo įrenginiais ir, stebimas tėčio, neretai pademonstruoja sporto klubo klientams, kaip reikia naudotis vienokiais ar kitokiais treniruokliais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sunkiausių problemų sukėlėjai yra patys tėčiai. „Nieko gera auklėti vaiką taip, kad šis būtų apsėstas noru turėti tobulą kūną, – įsitikinusi Dahlia Keen, psichologė iš Beverli Hilso. – Kuomet persistengiama ir maži berniukai ima atrodyti it miniatiūrinės raumeningų suaugusiųjų kopijos, pasėkmės gali būti skaudžios. Kultūzimas – ne juokas.“

Tuo tarpu Mike'as Burgeneris, „Mike's Gym“ Kalifornijoje savininkas, visą tai kuo puikiausiai žino. Vyras keturias savo atžalas supažindino su svorių kilnojimu dar nė nesulaukusius paauglystės, o jiems augant, jis vis labiau ir labiau įsitraukė į šią veiklą, vieną iš sūnų – Casey – paruošdamas dalyvauti 2008 m. vasaros olimpinėms žaidynėms. Nepaisant to, žvelgdamas į praeitį, vyras teigia buvęs galbūt per daug  reiklus, nepilnametį Casey neretai spausdamas žymiai daugiau, nei kitus, jau suaugusius, klientus. Tačiau, kad ir kaip bebūtų, treneris įsitikinęs, kad svorių kilnojimas vaikams – privalumas, suteikiantis jiems „jėgos pojūtį ir pasitikėjimą savimi“ po to, kai ant jų eilinįkart išsilieja valdingi tėvai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų