VšĮ „Vilniaus festivaliai“ generalinis direktorius Remigijus Merkelys antrino, kad modernaus šokio vystymasis Lietuvoje akivaizdus, o šiuolaikinis šokis neaplenks ir šios įstaigos rengiamų muzikos festivalių - Vilniaus festivalio ir „Gaidos“. „Tai rodo, kad šiuolaikinis šokis yra vienas iš Lietuvos festivalių prioritetų, šio meno dėka galime konkuruoti Baltijos regione, o kūrybinga modernaus šokio situacija leidžia tikėtis vertingų meno projektų“, - sakė R. Merkelys.
Plačioje festivalio užsienio programoje - 12 spektaklių, daugiausia - iš germaniškų kraštų, o svarbiausiu akcentu šįmet turėtų tapti Vokietijos šiuolaikinio šokio kūrėjų darbų pristatymas. Berlyne gyvenanti šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė sako, kad Vokietija yra viena iš bazinių šiuolaikinio šokio šalių šalia Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos. Lietuvos žiūrovams bus bandoma pristatyti Vokietijoje gimstančias naujas šokio madas ir kryptis, tarp jų - konceptualusis šokis, dar retas Lietuvoje. Be būrio Vokietijos modernaus šokio kūrėjų, bus galima pamatyti ir filmus apie vokiečių šokio ikonas Piną Bauš (Bausch), Sašą Valc (Sasha Walz), Vokietijoje kuriantį Viljamą Forsaitą (William Forsythe), kuriam pasikviesti į Vilnių, pasak rengėjų, prireiktų viso festivalio biudžeto.
Tarp festivalio užsienio svečių bus ir ilgai laukta norvegų choreografė Ina Kristel Johanesen (Christel Johannessen) su šokio spektakliu „(ne)įmanoma“, į Vilnių sugrįžtantis danų choreografas Palė Granhojus (Palle Granhoj), pristatantis du spektaklius-portretus. Vėl bus progos pamatyti naujausius mūsų kaimynų iš Latvijos ir Estijos choreografinius darbus.
Lietuviškoje programoje - 7 spektakliai, tarp jų dvi premjeros. Kauno šokio teatras pristatys spektaklį pagal Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poemą „Jūra“, o jauna choreografė Austėja Vilkaitytė kuria savąją Juozo Naujalio giesmės „Lietuva brangi“ interpretaciją, skirdama ją šįmet minimiems Maironio metams. Savo naujausią darbą rodys Vyčio Jankausko šokio teatras, menininkų grupė „Žuvies akis“ pristatys klaipėdietės Agnijos Šeiko šokio spektaklį „Aikštelėje laisvų vietų nėra“, bus progos pamatyti Ingos Kuznecovos ir Petro Lisausko duetą, Erikos Vizbaraitės šokio kompoziciją „Kopėčios“, Airos Naginevičiūtės spektaklį „Pažadėtas dangus Europos vidury“.
Vienu iš labiausiai laukiamų ir intriguojančių tarptautinių projektų - gegužės 4 dieną vyksianti Igorio Stravinskio kūrinio „Svadebka“ - choreografinių scenų dainavimui ir šokiui - premjera Lietuvoje. Ją atliks į festivalį sugrįžtanti rusų trupė „Provincialnyje tancy“ iš Jekaterinburgo, Valstybinis choras „Vilnius“, keturi fortepijonai, keturi operos solistai ir du mušamųjų ansambliai iš Lietuvos ir Baltarusijos.
Be tradicinių erdvių „Menų spaustuvės“ ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro salėse, šių metų „Naujasis Baltijos šokis“ kvies į prekybos centrą „Europa“ ir prie Šiuolaikinio meno centro fasado.
Festivalis antrus metus rengia kritinio rašymo projektą „Šokis žodžiu“, kurio seminarus ves žinomos šokio kritikės iš Lietuvos ir užsienio. Kaip reta plati bus ir festivalio edukacinė programa, kurią sudarys kino filmų apie šokį peržiūros. Kino operatorius Algimantas Mikutėnas pristatys savo filmą „Lora“ apie vieną žymiausių Lietuvos choreografių ir šokėjų Loretą Juodkaitę.
Šokio spektaklis „Gentis“ (nuotr. Balsas.lt)