Žinoma, nors Emma vėluoja, vadovai nepyksta, nes ji dirba iki išnaktų, kol kas nors, pavyzdžiui, jos vyras, nepaskambina ir nepasiteirauja, ar ji dar gyva. Norėdama kompensuoti judviejų prarastą laiką, ji su vyru šnekučiuojasi iki nakties ir galiausiai ryte vėl nepailsėjusi keliasi į darbą.
Žmones galima suskirstyti į dvi grupes – griežtai ir laisvai laiką suvokiančias kultūras. Pirmoji žinoma kaip monochromatinė kultūra – jai priklausantieji mano, kad laikas – pagrindinis ir būtinas aspektas gyvenime. Kita grupė – polichromatinė. Tai žmonės, kurie sugeba atlikti daug darbų vienu metu ir nesikankina dėl galutinių terminų. Išsiaiškinkite, kuriai grupei priklausote jūs.
Monochromatinės kultūros asmenys:
* vienu metu atlieka vieną darbą;
* su laiku susijusius įsipareigojimus vertina labai atsakingai;
* yra visa siela atsidavę savo darbui (projektui, užduočiai);
* šventai vykdo užsibrėžtus planus;
* yra nepaprastai punktualūs;
* gali toleruoti ir trumpalaikius santykius.
Polichromatinės kultūros asmenys:
* vienu metu atlieka kelis darbus;
* į su laiku susijusius įsipareigojimus nežiūri rimtai;
* ypač daug dėmesio skiria žmonėms ir santykiams su jais;
* dažnai keičia planus;
* žmonių santykius labiau vertina nei sutartus grafikus ir griežtai suplanuotus
susitikimus;
* kuria tvirtus ir stabilius santykius su kitu žmogumi.
Skirtingose kultūrose punktualumas suprantamas skirtingai. Jeigu visą valandą pavėluosite Ispanijoje – tai visiškai leistina, bet jeigu daugiau kaip penkias minutes pavėluosite Niujorke – derybos gali pasibaigti net neprasidėjusios.
Polichromatinei kultūrai priklausantys asmenys negali sukoncentruoti dėmesio į vieną dalyką, dažnai pamiršta artimųjų gimtadienius ir kitas svarbias datas. Kolegos nuolat pyksta, kai yra priversti jų laukti, o šeimos nariai ima galvoti, kad jie jiems visiškai nerūpi. Vis dėlto ši problema gali būti išspręsta.
* Paaiškinkite artimiesiems ir kolegoms, kad jūs nepiktybiškai pavėlavote ar pamiršote svarbią progą. Be to, nepamirškite, kad svarbiausias progas ir susitikimų datas galima ir užsirašyti.
* Jeigu nepasižymite punktualumu, pabandykite šiek tiek save apgauti. Pavyzdžiui, pasukite laikrodį 15 minučių į priekį. Ilgainiui punktualumo vis tiek išmoksite, nes šiandienėje vakarietiškoje visuomenėje ši savybė labai reikalinga ir vertinama.
* Jeigu jaučiate, kad jums skirta užduotis yra per sunki arba neįveiksite jos per skirtą laiką, verčiau taip ir pasakykite bei paprašykite patikėti užduotį kam nors kitam.
* Polichroniškiems asmenims sunkiau tiksliai susiplanuoti laiką, susikoncentruoti į vieną užduotį ir dėl to kartais kyla nesusipratimų. „Atgalinis planavimas“ taip pat gali padėti išspręsti šią problemą. Pavyzdžiui, Emma, atvykusi į darbą galėtų grįžti mintimis į savo rytą ir prisiminti kam ir kiek laiko jai pritrūko (išsimaudyti duše, surasti raktus, išgerti kavos). Jei kitą rytą minėtosioms veikloms skirs bent keliomis minutėmis ilgiau, ji nevėluos į darbą ir galės kitas užduotis įgyvendinti sutartu laiku.
* Visuomeniniai ir didelio mąsto renginiai polichroniškiems žmonėms gali būti tikras košmaras. Jiems lengva užmegzti ryšius su kitais žmonėmis, bet labai svarbu pokalbį laiku ir užbaigti. Išmokite deramai atsisveikinti ir atminkite, kad galite tai padaryti keliais būdais, pavyzdžiui: „Buvo šaunu pabendrauti, bet turiu bėgti“, „susiskambinsime kitą savaitę“, „sėkmės“ ir kt.
* Polichromatinės kultūros atstovams reikia taip vadinamo „stop“ priminimo, panašiai kaip lėktuvams reikia daugiafunkcinių variklių. Tokie asmenys gali įsijausti į vieną ar kitą darbą ir pamiršti apie sutartus susitikimus su vaikais, tėvais, apie gimtadienius ir kitas datas. Šiuo atveju jiems reikėtų užsivesti darbo knygutę arba iš anksto nusistatyti priminimus apie svarbius įvykius mobiliajame telefone.
* Pasistenkite sutelkti energiją į vieną darbą. Užbaigtas darbas ar užduotis suteikia tiek pasitenkinimo, kad labiau verta jį užbaigti nei nebaigus imtis kito. Pradėkite nuo paprastų namų ruošos darbų, pirmiausia sutvarkykite virtuvę, vėliau pereikite prie dokumentų tvarkymo ir t. t. Ilgainiui išsivystys natūralus klausimas: „Kokie mano tolimesni planai?“ Tokiu būdu sutaupysite laiko ir nudirbsite daugiau darbų.
Pagal oprah.com parengė Rasuolė Čepulinskaitė