Su naujienų portalu tv3.lt Jolanta pasidalijo savo patarimais bei pasiūlymais, kaip išlaikyti norimus kūno linkius, ir ką daryti, jei keistis norisi, bet ryžto tam vis pritrūksta.
Orams tapus kur kas šaltesniems, daugeliui labiau norisi laiką leisti ramiai namuose, o ne sporto salėje, ar kitaip besportuojant lauke. Kokį sportą mieliausiai tokiu oru renkatės jūs?
Nors orai vėsta, bet saulėtomis dienomis mielai pasiimu dviratį ir nuvažiuoju link savo pamėgtų vietų, kaip, pavyzdžiui, Žaliųjų ežerų ar Nemenčinės miškų. Sportas gamtoje man labai svarbus, todėl stengiuosi dažniau ištrūkti iš namų, nebent lietus ar labai stiprus vėjas priverstų atsisakyti savo planų.
Rudens pirmas bei antras mėnesiai – labai spalvingi. Gera stebėti, kaip keičiasi metų laikai. Vėsesni orai neturėtų būti pagrindinė priežastis atsisakyti mėgiamo sporto lauke.
Iki kada apskritai siūlytumėte sportuoti lauke? Kokios tai galėtų būti treniruotės?
Kai kas lauke sportuoja ir žiemą. Viskas priklauso nuo įpročių, komforto zonos, kas priimtina vieniems ar kitiems. Kai kam 10 laipsnių šilumos jau yra diskomfortas, bet tikrai nemažai tokių, kurie ir spaudžiant geram šaltukui neatsisako rytinio krosiuko.
Šiltesni, prakaitą lengvai garinantys rūbai, kepurė bei speciali sportinė avalynė labai svarbūs tiems, kas nori pradėti sportuot šaltesniais orais. Svarbu apsaugoti kaklą, ausis, lengvos pirštinės taip pat suteiks didesnį komfortą.
Tokiu oru norisi šilto, neretai – riebesnio maisto. Kaip siūlytumėte maitintis, kad tai būtų ir maistinga, ir sotu, tačiau nekenktų kūno linijoms?
Trumpesnis saulės šviesos paros laikas neretai priverčia grįžti namo anksčiau. Sofa, kompiuteris, televizorius dažnai skatina ieškoti kažko užkasti vėl ir vėl. Šaltasis sezonas turi savų pagundų, bet šiltasis – ne ką mažiau. Savaitgalinės išvykos į sodybą, prie ežero lygiai taip pat gundo įsimesti vieną kitą sūrio gabalėlį į skrandį. O ką jau kalbėt apie ledus, riebesnius šašlykus.
Mano patarimas – bandyti išsiugdyti įprotį maitintis sveikai, nepadauginti vieno ar kito produkto, turinčio didesnį kalorijų kiekį. Ir, kas be ko, nepersivalgyti.
Maisto racionas turi būti įvairus, kad gautumėme kuo daugiau vitaminų, mineralų, maistinių medžiagų. Nemažas kiekis daržovių, vienas kitas vaisius, ypatingai uogos, yra labai svarbūs kasdieninėje mityboje. Ir, žinoma, baltymai, maistinę vertę turinčios kruopos.
Dažnai ir pati dalijatės įvairių patiekalų receptais – kur ieškote idėjų?
Maistą dažniausiai gaminu pati. Pas mane viskas labai paprasta – kulinarinių šedevrų neišradinėju, o tam ir laiko nelabai turiu.
Mėgstu žvėrieną, paukštieną. Taip pat žuvį, krevetes. Idėjų gamybai ieškoti nereikia – turiu gerą šeštą jausmą, kiek ir ko dėti, kad maistas būtų gardus. Kartais užmatau vieno ar kito patiekalo nuotrauką, įsigilinu į receptą, bet vis vien pagaminu pagal savas improvizacijas. Gaminu sau jau daug metų – virtuvės reikalai nesvetimi man.
Kiek kalorijų per dieną suvartojate jūs pati?
Kalbant apie kalorijas, jų neskaičiuoju. Niekad ir neskaičiavau – svarbu kiekis. Maisto kiekis neturėtų būti toks, kad pavalgius jaustųsi perpildytas skrandis, sunkumas. Jei vis dar kažko norisi, atsigerkite arbatos, vandens ar kito nesaldaus gėrimo. Be to, daržovių rekomenduočiau neskaičiuoti – jų valgykite daug. Jos turėtų sudaryti pusę visos dienos maisto raciono.
Dar didelis pliusas yra reguliarus sportas, kuris degina nemažai kalorijų. Pasiekite savo norimą svorį sveika, subalansuota, jums tinkama mityba, ir tada derindami aktyvų laisvalaikį su vienu kitu skanėstu savaitės eigoje, nepridarysite žalos kūno linkiams. Atvirkščiai – leisite sau mėgautis turiningu gyvenimu su viena, kita saldžia nuodėme.
Kaip dažnai siūlytumėte pasimėgauti kažkuo, kas nėra itin sveika, bet to labai trokštate?
Mesti svorį nėra lengva. Tai daug sunkiau, nei ateiti į sporto salę ir kilnoti geležį. Visada tokiems žmonėms rekomenduoju stengtis laikytis mitybos režimo. Jokių vadinamų „cheat meal“ tol, kol netenkins nenumestų kilogramų kiekis bei išvaizda.
Reikėtų nepamiršti, jog savaitė sveikos mitybos ir viena diena kaloringo, nesveiko maisto stabdo visą svorio metimo procesą. Tas pats, kas eiti šešis žingsnius į priekį, o septintas žingsnis būna dvigubas ar net trigubas atgal. To pasekoje progresas bei rezultatai sulėtėja, arba išvis stovite vietoje.
Užsibrėžkite sau tikslą, stenkitės dėl savęs, dėl geresnės savijautos, geresnės išvaizdos, nes mūsų išorė labai atspindi mūsų vidinę būseną. Jei jaučiatės blogai savame kailyje, stenkitės dėl jo gerinimo, kad vaizdas veidrodyje teiktų džiaugsmą, o ne liūdesį. Rūpinkitės savo kūnu, kad jis tarnautų ne tik kuo ilgiau šiame gyvenime, bet ir kad gyvenimas būtų kokybiškas, teikiantis vidinės laimės.
Kaip apskritai siūlytumėte žmonėms neprarasti motyvacijos išlaikyti gerą mitybą ir sporto režimą net ir atšalus orams, „užėjus tinginiui“?
Tinginys nėra svetimas ir man. Puikiai žinau, ką jis reiškia. Užplūdus tinginystei, įsigykite naują, gražią aprangą. Galbūt kai kam tai bus naujos motyvacijos spyris ateiti į salę, pradėti gyventi sveikesnį, aktyvesnį gyvenimą.
Bet geriausia motyvacija – pirmi vizualūs kūno pokyčiai, kurie skatins judėti pirmyn. Vienas mažas žingsnelis savų tikslų link, yra daugiau, nei stovėjimas vietoje. Bet iki pirmų pokyčių turi praeiti kažkiek laiko. Nes viskas, kas verta, užtrunka.