Šiaulių miesto garbės pilietis esperantininkas Zenonas Sabalys vienuolika dienų viešėjo Vietname, kur vyko 97-asis esperantininkų kongresas. „Vietnamas – šalis, kurios taip ir nesupratau“, – šypsosi šiaulietis.
Esperanto kalba domisi jaunimas
Rengdamasis kelionei, Z. Sabalys Šiauliuose užsuko į vieną iš turizmo agentūrų sužinoti, kiek kainuoja viza į Vietnamą. Išgirdo: už vizą dviem savaitėms tektų pakloti 470 litų, mėnesiui – 530 litų.
Z. Sabalys paklausė patyrusių keliautojų patarimo ir vizą užsisakė internetu. Iškvietimas į šalį kainavo 21 dolerį, aerodrome reikėjo sumokėti dar 25 dolerius.
Šiauliečio kelionės tikslas buvo 97-asis esperantininkų kongresas, kuriame dalyvavo 897 esperantininkai iš 62 šalių. Tarp jų – trys lietuviai.
Z. Sabalys buvo įgaliotas Pasaulinės esperantininkų sąjungos komitete pakeisti Lietuvos esperantininkų sąjungos prezidentą Povilą Jegorovą.
Šių metų kongreso skiriamasis bruožas, pasak Z. Sabalio, buvo jauni žmonės. Lietuvoje atvirkščiai: esperantininkų judėjimas sensta.
Z. Sabalio teigimu, Vietnamas, Kinija į esperanto kalbą žiūri labai palankiai – ši kalba jiems yra kaip langas į pasaulį.
Į kongreso atidarymo šventę, vykusią Mokslo ir technologijų universitete, dalyviai žengė raudonu kilimu. Meninėje programoje į akis krito daugybė raudonų vėliavų: taip atiduodama duoklė santvarkai, pagarba partijai.
Kongreso dalyviams buvo surengtas iškilmingas miesto mero priėmimas, kuriame dalyvavo keli šimtai svečių.
Kongrese Z. Sabalys klausėsi ir bičiulio rašytojo australo, ketverius metus gyvenusio Lietuvoje bei dėsčiusio esperanto kalbą, paskaitos apie Tasmanijos aborigenus. Tasmanijos tema Z. Sabalį sudomino ir dėl ten dirbusio šiauliečio keliautojo, fotografo, gamtosaugininko Olego Truchano.
Chaose – tvarka
Iš vienuolikos Z. Sabalio viešnagės dienų Vietname tris tešvietė saulė. Bet karštis tvoksdavo, temperatūra vakare nukrisdavo tik iki 32 laipsnių. Drėgmė – 85 procentai.
„Išeini laukan, ir kvapą užima“, – šypsosi Z. Sabalys.
Pirmąsias dvi dienas į kongreso rūmus esperantininkas ėjo pėsčias. Bėda, kad šaligatviais buvo tiesiog neįmanoma žengti: jie užsėsti žmonių, užimti prekyba ir restoranais. Visi juda kaip skruzdės. Prie įstaigų įstaigėlių centimetrų tikslumu sustatyta begalė motorolerių. Tad eiti tekdavo važiuojamąja dalimi.
„Dviračių beveik nemačiau. Vien motoroleriai. Jie rieda ir ten, kur turėtų vaikščioti pėstieji. Sankryžose lavina pasileidžia. Kai kurie motorolerių vairuotojai ant veidų dėvi kaukes, taip saugo sveikatą. Nes eidamas jauti, kad kvėpuoji išmetamosiomis dujomis“, – sako Z. Sabalys.
Pirmosiomis dienomis šiaulietis bijojo pereiti per gatvę. Deganti žalia šviesoforo šviesa dar nereiškė, kad pavyks. „Bet atkreipiau dėmesį, kad nėra jokios avarijos. Atrodo, mašinos kaktomuša susidurs, bet išlaviruoja! Ir tave patį apvažiuoja!“ – stebisi šiaulietis.
Vietiniai bendrauti nebijo
Vietnamą Z. Sabalys vadina sąlyginai nauja valstybe. „Žinoma, istoriškai valstybė – labai sena, 1945 metais paskelbusi nepriklausomybę nuo prancūzų. Bet paskui prasidėjo karas su amerikiečiais. Kelios kartos nieko kito nedarė, tik kariavo. O dabar 30 metų valstybę reikia kurti. Jie pasirinko panašų kelią į kinų“, – sako šiaulietis.
Z. Sabalio akimis, nors Vietnamas – socialistinė valstybė, vadovaujama komunistų partijos, bet pakankamai liberali.
Bendraudamas su vietos gyventojais ir stebėdamas aplinką, šiaulietis režimo ir atšiaurumo nejautė: vietnamiečiai šypsosi, nebijo bendrauti, gatvėse uniformuoti žmonės nekrito į akis. Tik kartą svečių koloną lydėjo kariškiai.
Kainos nesikandžioja
Vietnamas, pasak esperantininko, nėra brangi šalis. 1 doleris prilygsta 20 tūkstančių dongų, tad šiaulietis čia buvo tapęs milijonieriumi.
Viešbutyje buvo galima atsiskaityti doleriais, kitur – tik vietos valiuta. Taksi kaina priklauso nuo įmonės kategorijos. Vairuotojas įjungia taksometrą, labai tiksliai atsiskaito, bet miesto svečius gali pavažinėti ir ne tiesiausiais keliais.
Važiuodamas 40 kilometrų iš oro uosto į viešbutį, Z. Sabalys paklojo 35 dolerius, o grįždamas – tik 15 dolerių.
Gatvėje vietnamiečiai turistų už rankų negraibsto ir įkyriai prekių nesiūlo. Tik jei eini pro kavinę, pakviečia.
Jau patį pirmą vakarą Z. Sabalys nusprendė pavakarieniauti vietos restorane. Susipažinęs su šeimininkais, perpratęs meniu, šiaulietis vis sugrįždavo į šią vietą.
Pietūs su vietos alumi čia kainuodavo 4–5 dolerius.
Viešbutis su pusryčiais parai atsieidavo maždaug 40 litų. Viešbutis tvarkingas, tik sanitarinė įranga jau nebenauja. Kambarys – didelis, su kondicionieriumi, dušu, televizoriumi.
Nepatogumų, juokiasi Z. Sabalys, gali kilti aukštesniam ir stambesniam europiečiui. Lauko kavinių kėdutės, autobuso sėdynės ir net viešbučio sanitariniai mazgai pritaikyti mažiems žmonėms.
Arbatos ar kavos?
Z. Sabalys pavaišina lauktuvių parvežta žaliąja Vietnamo arbata. Stiprus aromatas, sodrus skonis. „Tikra arbata“, – šypsosi esperantininkas.
Padėti įsigyti arbatos jis paprašė kongrese dirbusių savanorių – esperantiškai kalbėjusių studenčių.
Jos svečiui primygtinai siūlė pirkti ne arbatą, o kavą. „Jos niekaip nesuprato, kodėl nenoriu kavos. Pasirodo, geriausia kava laikoma Brazilijos ir Vietnamo“, – sako Z. Sabalys.
Žvilgsnis iš Vietnamo į Šiaulius
„Atrodytų, Vietnamas – atsilikusi šalis. Anaiptol. Daugelyje sričių jie mus pralenkę. Technologijos – moderniausios, tik atsilikusi inžinerinė infrastruktūra, gatvėse – laidų voratinkliai“, – pasakoja Z. Sabalys.
Šiaulietis Vietname pastebėjo nemažai užsienio firmų. Į gimtinę su kapitalu grįžta vietnamiečiai, emigravę karo metu. Šalį pasiekia ir korėjiečių, japonų investicijos.
Miesto architektūra – itin įvairi. Persipina modernūs pastatai, kotedžai, prancūzų laikų paveldas bei pastatai „dantys“ – aukštas po aukšto be jokių taisyklių aukštyn lipdomi statiniai.
Z. Sabalys pasakoja, kad visiems buvo įdomu, kur yra Lietuva. Viešbutyje savo šalį šiaulietis parodydavo žemėlapyje.
Kavinukėje, kurioje įprastai valgydavo, vietnamietė atsinešė nešiojamą kompiuterį, kad surastų Lietuvą ir Šiaulius. Per „Google“ žemėlapį abu apžiūrėjo ne tik Šiaulių katedrą, bet ir Z. Sabalio namo stogą, garažą ir uošvės namo fasadą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ