„Turiu trejų metukų dukrelę, kuriai patinka ryškiaspalviai žaislai. Ji nori jų turėti kuo daugiau. O man baugu, ar jie nepadarys žalos dukrelės sveikatai, nes nudažyti cheminiais dažais. Spaudoje vis pasirodo pranešimų, kad parduotuvėse rasta nesaugių žaislų. Kaip žinoti, ar žaislas nekenksmingas?“ – klausia Birutė T. iš Pakruojo.
Atsako Baltijos aplinkos forumo (BEF) cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.
Gaminant daugumą žaislų, naudojamos dirbtinės medžiagos, kurios gali pakenkti sveikatai. Nors gaminant žaislus galioja tam tikri draudimai ir ribojimai, juose nuolat aptinkama kenksmingų medžiagų. Minkštos, lanksčios plastmasės žaisluose gali būti ftalatų, kurie gali sutrikdyti endokrininės sistemos veiklą. Klijuotose medinėse dėlionėse naudojamas formaldehidas gali sukelti vėžinių susirgimų. Pliušiniuose žaisluose naudojamos degumą mažinančios medžiagos gali neigiamai paveikti vaiko vystymąsi. Nepriklausomi tyrimai patvirtina, kad visos šios cheminės medžiagos gali būti pakeistos saugesnėmis.
Nepirkite labai mažų lėlyčių. Gamintojai dažniausiai jas laiko ne žaislais, o dekoratyviomis namų puošmenomis, kurioms netaikomi žaislams keliami reikalavimai. Rinkitės kieto plastiko arba tekstilės lėles, o kimštas tekstilės lėles prieš atiduodami vaikams išplaukite.
Pliušiniai žaislai dažnai būna apdoroti degumą mažinančiomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis, ypač jei juose yra įtaisytas elektroninis mechanizmas. Jie dažniausiai būna sintetiniai, todėl rinkitės pagamintus iš natūralių medžiagų. Reklaminiuose žaisluose ypač dažnai aptinkama pavojingų cheminių medžiagų.
Minkšto plastiko gaminiai – balionai, vonios žaislai ir pan. Juose dažnai randama ftalatų. Todėl rinkitės žaislus, ant kurių pakuotės nurodyta „be PVC“ (angl. PVC-free) arba „be ftalatų“ (angl. phthalate-free). Venkite nemaloniai kvepiančių plastikinių žaislų.
Elektroniniuose žaisluose naudojamos baterijos. Juose dažnai aptinkama sunkiųjų metalų ir degumą mažinančių medžiagų. Todėl nepirkite tokių žaislų mažiems vaikams. Jei jau nusprendėte įsigyti, gamintojo tinklalapyje pasidomėkite, kaip jis pagamitnas. Nenaudokite elektroninių žaislų, kurie kaista.
Medinius žaislus rinkitės neklijuotus ir nedažytus arba ieškokite natūraliais dažais dažytų žaislų. Stenkitės pirkti mažiau, bet kokybiškų žaislų. Venkite labai pigių žaislų, nes juose dažniau būna pavojingų cheminių medžiagų. Nepirkite žaislo, kuris turi stiprų nemalonų kvapą ar yra iškvepintas. Išpakavę žaislą, kiek laiko palikite jį lauke, kad išsivėdintų: taip pasišalina ir kai kurios pavojingos cheminės medžiagos. CE ženklas negarantuoja saugumo.
Daugiau informacijos apie atliktas žaislų patikras ir nustatytus pažeidimus gali suteikti Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (www.vvtat.lt) ir Valstybinė ne maisto produktų inspekcija (www.inspekcija.lt).