Ką ilgą laiką Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai galvoja apie mūsų nacionalinę virtuvę, valgymo ir gėrimo įpročius? Šio trečiadienio Lietuvos televizijos laida „Europos vidury“ – apie duoną mūsų kasdieninę.
Ne tik svetimų bėdų, bet ir maisto žinovė, laidos vedėja Edita Mildažytė pavargo nuo lietuvių keliaklupsčiavimo karbonadams ir cepelinams: „Mūsų nacionalinės virtuvės tradicija sovietmečiu nutraukta. Tarsi užbetonuota, papilta žemės, o ant jos pasėta jaunos žolės. Taip gimė „bulvių“ kultūra.“
Yra kai kas dar baisiau – riebalai. Pavojaus varpais skambina japonė Akiko Tutlys: „Aš niekaip nesuprantu, kodėl ant penkių sumuštinių reikia užtepti pusę pakelio sviesto..?“ Jai pritaria libanietis Osama: „Lietuviai valgo riebiai ir daug. Po porcijos cepelinų gali tik gulėti.“
Lietuviško kulinarijos paveldo puoselėtoja Birutė Imbrasienė plauna lietuvių „cepelinaėdžių“ reputaciją: „Cepelinai nėra nacionalinė virtuvė. Tai sovietmečio paveldas, kai iš žmonių žemę atėmė, grūdų auginti nebuvo kur ir bulvė tapo šeimos maitintoja. Mažame sklype jų galima užauginti savo šeimai ir vaikams.“
O kai puslitrį degtinės „ant galvos“ susiverčiam? Tautiečių garbę gina restoranų savininkas Arūnas Oželis: „Gerti mus išmokė rusai.“
Jungtinėje Karalystėje ilgai gyvenęs žurnalistas Andrius Užkalnis negali nelyginti lietuvių su britais: „Pirmiausia ryšį su žeme prarado britai. Dėl pramonės vystymosi čia pirmiausia atsirado ir pramoninis maitinimas.“