• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad išliktumėte geriausi, privalote gerai maitinti savo smegenis! Neuronų gamybai, nervinių impulsų perdavimui, sinapsių padaugėjimui skatinti yra reikalingi tam tikri maisto produktai. Taigi susipažinkite su pagalbininkais, skirtais papildyti jūsų meniu, kad taptumėte Nobelio laureatu!

REKLAMA
REKLAMA

Smegenys sudaro tik 2% visos kūno masės, tačiau šio organo apetitas yra dešimt kartų didesnis už kitų.Kad funkcionuotų, jos sunaudoja 20% per dieną visų gaunamų kalorijų. Reikia stengtis, jog neuronai būtų gerai maitinami, t.y., valgyti įvairų ir subalansuotą maistą. Kai kuriuos maisto produktus būtina įtraukti į valgiaraštį, kad suteiktumėte smegenims būtent to, ko joms reikia.

REKLAMA

Riebios žuvys (skumbrė, sardinė, lašiša...)

Daugiau nei 50% smegenų masės susideda iš lipidų, o daugiau nei 70% jų yra riebiosios rūgštys, priklausančios omega 3 rūgščių šeimai. Šios medžiagos dalyvauja smegenų ląstelių veikloje bei statyboje ir veikia membranų pralaidumą.

REKLAMA
REKLAMA

Jos taip pat skatina neuronų veiklą. Omega 3 rugščių trūkumas gali sukelti smegenų veiklos pakitimų bei atminties sutrikimų. Žuvys yra didžiausias omega 3 rūgščių šaltinis. Jeigu nemėgstate žuvies, rinkitės šių rūgščių turinčių aliejų, pavyzdžiui, rapsų ar riešutų.

Ankštinės daržovės (lęšiai, žirneliai...)

Smegenų darbui itin reikalingas cukrus. Per valandą jos sunaudoja 5g cukraus, bet nesugeba jo kaupti. Taigi smegenys juo turi būti reguliariai aprūpinimos per kraują. Buvo įrodyta, kad smegenų vekla priklauso nuo gliukozės kiekio smegenyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nevalgykite per daug saldumynų, nes organizmas, reguodamas į per didelį kiekį cukraus, jį gerokai sumažina. Dėl to atsiranda nuovargis ir koncentracijos sutrikimai. Ankštinės daržovės yra naudingos ir turi tinkamą kiekį gliukozės, o tai padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir aprūpinti smegenis, nesukeliant hipoglikemijos. Jei jų nemėgstate, galite valgyti sausus pusryčius.

REKLAMA

Bananai

Turi magnio, būtino nervinių impulsų perdavimui, bei B6 vitamino (bananai užima beveik ketvirtadalį indėlio į tinkamą mitybą). Šis vitaminas yra naudojamas magnio patekimui ir jo naudojimui ląstelėse, o ypač amino rūgšių apykaitoje ir nervų sistemos veikloje, gaminant tam tikrus neuromediatorius, pavyzdžiui, seratoniną GABA (galinga amino rūgštis). Jei nemėgstate bananų, tada galite rinktis slyvas arba džiovintus vaisius.

REKLAMA

Kepenys (veršio, jaučio, paukščio...)

Smegenys sunaudoja apie 20% organizmui reikalingo deguonies. Organizmui reikia geležies, kad hemoglobinu galėtų tą deguonį pernešti. Kepenyse yra gausu geležies. Be to, tai yra pagrindinis B grupės vitaminų šaltinis. Aštunto dešimtmečio viduryje buvo įrodyta, kad šios grupės vitaminai (ypač B9, B12, B1 ir B6) gerina smegenų veiklą. Jei nemėgstate kepenų, rinkitės jautienos kumpį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Uogos

Visos valgomos uogos (juodieji serbentai, braškės, avietės, mėlynės, gervuogės...) turi labai daug C vitamino (juodieji serbentai jo turi dvigubai daugiau už kivius ir triskart daugiau už apelsinus) ir antioksidantinių medžiagų, suteikiančių joms spalvą.

Apskritai, jos kovoja ne tik su laisvaisiais radikalais, kurie gali paveikti nervų ląsteles, o ypač smegenų, bet taip pat gerina kraujo apytaką kapliaruose, todėl smegenys yra geriau aprūpinamos deguonimi. Jei nemėgstate šių uogų, tada rinkitės kivius arba česnakus.

REKLAMA

Jūros gėrybės

Jūros gėrybėse bei vėžiagyviuose (austrėse, krevetėse...) yra B12 vitamino bei proteinų, oligo-elementų, gerinančių smegenų veiklą. Oligo-elementai kovoja su stresu ir praneša apie jo keliamus negalavimus. Kai kurie iš jų yra tikri „terapeutai“, kadangi prisideda prie nerimo, protinio nuovargio, bei nervingumo mažinimo. Jūros produktuose randama mangano, vario, ličio, jodo. Jei šių gėrybių nemėgstate, galite rinktis duoną, jūros dumblius su joduota druska, grūdų daigus.

REKLAMA

Kiaušiniai

Kiaušiniuose yra lecitino ir fosfolipidų (kurie įeina į smegenų ląstelių membranos sudėtį), proteinų (reikalingų pamaitinti protą) bei amino rūgščių (skirtų neuromediatorių gamybai).

Tai acetilcholinas, kuris reikalingas atminties gerinimui (susintetintas iš metionino ir serino bei noradrenalino, skatinančio įsiminimą, o jo gamyba priklauo nuo to, ar yra tirozino ir fenilanino), aptinkamas kiaušinio proteinuose. Jei nemėgstate kiaušinių, galite rinktis žuvį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šokoladas

Actekų laikais, šokoladas jau buvo laikomas vaistu. XVIII a. legendinis suvedžiotojas Casanova naudodavo šokoladą kaip afrodiziaką. Vėliau kakavos cheminė analizė pateikė nemažai siurprizų: be reikalingų kalorijų, artimų kofeinui molekulių (teobrominų, teofilinų) bei amfetamino buvimas (fenetilino, tiramino) suteikia tonizuojančių bei stimuliuojančių savybių. Be to, jame gausu magnio (330 mg šimte g) bei, vadinamojo laimės hormono, seratonino (tai paaiškina tam tikrą streso bei depresijos mažinimo efektą).

REKLAMA

Ir tai dar ne viskas! Dar yra antioksidantų, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir taip apsaugo smegenis. Tačiau negalima jo valgyti per daug! Jei nemėgstate šokolado, rinkitės arbatą (joje taip pat gausu antioksidantų) bei silpną kavą (dėl jos kofeino bei stimuliuojančių medžiagų), tačiau visko su saiku.

REKLAMA

Špinatai

Visose lapinėse daržovėse yra vitamino B9, kuris dalyvauja nervinio audinio gemalo formavimosi metu bei kraujo ląstelių atsinaujinime. Jo trūkumas pasireiškia dėmesio ir atminties sutrikimais. Jei nemėgstate špinatų, rinkitės gūžines salotas, brokolius ar kitas smulkias žoleles. Itin svarbus yra rozmarinas: jo kvapas, turintis stimuliuojančių savybių, reikalingas dėmesio koncentracijos ir kraujo apytakos smegenyse gerinimui.

REKLAMA
REKLAMA

Avokadas

Jame ypač gausu vitamino E. Šis vitaminas turi vieną iš didžiausių antioksidantų ir ypač saugo riebalinį smegenų audinį nuo senėjimo. Jei nemėgstate avokadų, rinkitės turinčius aliejaus produktus (riešutus...).

Nepamirškite, kad norint turėti itin išlavintas smegenis, reikia užsiimti atitinkamais pratimais (įsiminimo žaidimai..). Tai darydami galbūt nepelnysite Nobelio premijos, tačiau turėsite puikias smegenis!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų