Vilkaviškio ligoninėje šiuo metu veikia 2 vaistinės. Viena yra komercinė ir valdoma vaistinių tinklo. Kita patalpa, taip pat vadinama vaistine, yra skirta tik medikams, nes iš čia medikamentus gydytojai nešioja į palatas pacientams. Būtent ši vaistinė, anot ministro Verygos, turėtų atverti duris ir pacientams, kad sudarytų konkurenciją privačioms vaistinėms.
Tačiau suvalkiečiai galimybę valstybinėje vaistinėje pirkti vaistus vertina prieštaringai:
„Aš tikiuosi pigesnių. Dabar labai brangūs.“
„Nelabai gal, ačiū. Su valstybine reikia atsargiai. Privati patikimiau.“
„Vaistinių dabar užtektinai. Ir dabar ligoninėse yra vaistinių.“
„Valstybinėje gal mažiau korupcijos bus?“
O štai ligoninės direktorius skeptiškai vertina valstiečių užmačias ligoninės vaistinę atverti pacientams.
„Ligoninės vaistinė turi darbo ir dabar. Rutininis darbas aprūpinti skyrius medikamentais, priemonėmis. Prisidėjus naujam darbui turėtų įsisteigti nauji etatai. Kas finansuos, neaišku, kaip bus neaišku. Viskas nežinomybėje“, – sako Vilkaviškio ligoninės vadovas Linas Blažaitis.
Tuo metu ministras Veryga tikina, esą valstybinė vaistinė, nesiekianti pelno, pacientams būtų naudingesnė už privačią.
„Valstybė yra steigėja ir ligoninių, odontologijos paslaugų teikimo įstaigų. Neįsivaizduoju, kodėl vaistinės iškritusios iš šitos sistemos ir negali visavertiškai dalyvauti?“ – klausia ministras Aurelijus Veryga.
Vaistinė paversta prekybos vieta su planais, kiek ir ką parduoti. Tai turi būti įstaiga, kuri teikia daugiau sveikatos priežiūros paslaugų, vakcinuoja, vertina tyrimus.
Visą kadenciją žadėję ligoninėse ir ambulatorijose įsteigti valstybines vaistines, šiandien valdantieji surengė lemiamą balsavimą. Opozicija jame vieningai nedalyvavo. Tačiau ir valdančioji koalicija nesugebėjo visa susirinkti Seime ir valstybinėms vaistinėms įteisinti pritrūko balsų. Valstiečių lyderis dėl savo nesėkmės vis tiek kaltę verčia opozicijai.
„Konservatoriai, liberalai ir socialdemokratai nebalsavo, ištraukė korteles. Tuo įrodydami, kad tai yra būsima koalicija. Jų argumentai, kad nereikia balsuoti už valstybines vaistines, yra gynimas privataus verslo interesų. Mūsų nedalyvavo šiandien ministrai, premjeras, nes yra atvykęs Prancūzijos prezidentas“, – teigia valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis.
Valdantieji tvirtina, esą valstybinės vaistinės būtų ypač reikalingos ten, kur privačioms veikti neapsimoka – nedideliuose miesteliuose, kurių gyventojams vaistinės tenka ieškoti už pusšimčio kilometrų. Tačiau opozicija tvirtina, kad valstybinės vaistinės veiktų lengvatinėmis sąlygomis, atsirastų galimybės korupcijai ir konkurencijos pažeidimams.
„Valstybinis segmentas ne konkuruoja su privačiu, o suėda, suryja privatų“, – kalbėjo Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Jei tikslas, kad vaistai būtų pigesni, yra efektyvesnių priemonių. Kompensuoti didesnę dalį, daugiau vaistų, tikslas būtų lengviau pasiekiamas“, – sako Seimo narys, konservatorius Mykolas Majauskas.
„Kai sakoma, kad neva prieinamumą pagerins. Vaistinių prieinamumas Lietuvoje yra vienas geriausių ES. Vaistų kainas reguliuoja ministerija ir vyriausybė, nustato, kokiomis kainomis kompensuojami bus vaistai vaistinėse“, – pasakoja vaistinių tinklų atstovė Kristina Nemaniūtė-Gagė.
Nepavykus įteisinti valstybinių vaistinių, ministras Veryga jau siūlo kitą išeitį gyventojams, neturintiems vaistinės šalia namų. Jis primena, kad ministerija kuria valstybinę elektroninę vaistų platformą ir žada, kad joje pacientai galės palyginti įvairiose vaistinėse vaistų kainas ir išsirinkę tinkamiausius, užsisakyti į namus.