Stilistas Kęstutis Rimdžius jau puoselėjo viltis netrukus atverti įvaizdžio namų duris ir pamažu planavo darbus, mat valdžia pusę lūpų kalbėjo apie grožio salonų ir kirpyklų atidarymą. Tiesa, sužibusi viltis lygiai taip pat ir išblėso – stilistas svarsto, ar neteks išvis užsidaryti.
„Jeigu reikės už nuomą šitų patalpų grįžus atidirbinėti už pusę metų, tai aš tada tikrai spręsiu ir skaičiuosiuos, šiuo atveju, savo finansus, ar aš galiu sau leisti išlaikyti šitą saloną dabar pusę metų tuščią“, – sako jis.
Išsiilgę grožio paslaugų Vyriausybės sprendimo laukė ir gyventojai. Visgi Sveikatos ekspertų taryba nepritarė siūlymui leisti jau kitą savaitę atsidaryti grožio salonams ir ne maisto prekių parduotuvėms, kurios turi atskirus įėjimus.
Panašu, kad koją karantino švelninimui pakišo britiškoji koronaviruso atmaina. Pasak sveikatos mokslų universiteto profesorės Ramunės Kalėdienės, mažos parduotuvės galėtų pradėti veikti tuomet, kai atvejų skaičius sumažėtų kone tris kartus ir per 14 dienų siektų 150 juos skaičiuojant 100 tūkstančių gyventojų. O grožio salonai atverti duris galėtų šiam rodikliui sumažėjus tik iki 100 atvejų. Antraip, atlaisvinus verslus, po kurio laiko ir vėl gali tekti sėdėti namuose.
„Vienu metu atlaisvinus labai daug ribojimų, neišvengiamai gali padidėti sergamumas. Ir dar mums labai didelį nerimą kelia viruso naujas štamas, kuris plinta Europoje. Žiūrint į daugelį Europos šalių, ten yra didžiulis nerimas ir griežtinamos ribojimų priemonės tiek tarp šalių, tiek šalių viduje“, – teigia ji.
O po tokių neigiamų ekspertų pasisakymų Vyriausybė į posėdžio darbotvarkę klausimo dėl kirpyklų, grožio salonų ir ne maisto prekių parduotuvių atidarymo net neįtraukė. Nors šiuos verslus žadėta atverti artimiausiomis dienomis, premjerė Ingrida Šimonytė paaiškino – klausimas nukeliamas kitai savaitei.
„Šiandien papildomų diskusijų ta tema nebus, tiesiog padarome startinius darbus, kuriuos reikia padaryti, atnaujinkime schemas ir kitą savaitę bandykime per Vyriausybės pasitarimą tą atnaujintą schemą pasitvirtinti“, – teigia Vyriausybės vadovė.
Ilgai atsidarymo laukę grožio specialistai paaiškinimų dėl grėsmių priimti nenori. Mat į nelegaliai dirbančius grožio salonus klientai veržte veržiasi, nepaisydami jokio karantino. O kai kur jau įsisukęs ir pogrindžio versliukas – dalis grožio specialistų klientus priima ir į namus, kol kiti uždarę savo kirpyklas sėdi be darbo.
„Bus labai daug tūkstančių nusivylusių žmonių. Ne dėl to, kad mes forsuojame šitą reikalą, ne dėl to, kad mes norime užkrėsti ar užsikrėsti patys, mes norime dirbti saugiai taip, kaip dirbome po pirmojo karantino“, – tikina Grožio specialistų asociacijos vadovė Jolanta Mačiulienė.
Šokas verslo bendruomenei – taip sveikatos ekspertų rekomendacijas dėl parduotuvių atidarymo įvardijo prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė. Pasak jos, kasdien prekybos vietose, kurios pardavinėja maistą, apsilanko apie 700 tūkstančių gyventojų ir tokie skaičiai niekam nekelia abejonių. O štai nedidelės parduotuvės, kurios turi atskirus įėjimus iš lauko dirbti negali.
„Tai yra visai neproporcinga. Juolab, kad planas C numatė prekybos atlaisvinimą ir tą planą sukūrė ne verslas, o tie patys ekspertai. Aš tai laikau nenuoseklia, nesubalansuota pozicija“, – sako ji.
Tiesa, nepaisant sveikatos ekspertų nuomonės ir galimo pesimistinio scenarijaus, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė išsakė priešingą nuomonę. Pasak ministrės, kirpyklos ir mažos parduotuvės galėtų duris atverti jau dabar. Žadama, kad jau kitą savaitę Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje turėtų būti patvirtintas patobulintas visas karantino atlaisvinimo planas.
„Ekonomikos ir Inovacijų ministerija neatsitraukia nuo savo pozicijos, mes manome, kad reikia priimti sprendimus dėl labai atsakingo, palaipsnio karantino laisvinimo dėl parduotuvių ir grožio salonų“, – aiškina politikė.
Vyriausybės posėdžio metu premjerė Ingrida Šimonytė patikino, kad karantino laisvėjimas galėtų vykti ne veiklų, o teritorijų principu tose savivaldybėse, kuriose sergamumas yra itin mažas. Šiuo metu vienas mažiausių sergamumų išlieka Jurbarke – 117 atvejų 100 tūkstančių gyventojų, Šilalėje – 114 atvejų. Vicemeras Tadas Bartkus tikina, kad Šilalės savivaldybėje būtų galima atlaisvinti karantiną.
„Mes tikrai galėtume atidaryti ir kirpyklas, ir grožio salonus, netgi galvoti apie ugdymo įstaigas“, – teigia jis.
Karantino švelninimo plane numatyta, kad pasiekus 50 atvejų 100 tūkstančių gyventojų numatomas visiškas judėjimo tarp savivaldybių atsisakymas. Taip pat minimas ir priešmokyklinis ugdymas, kuris taptų privalomas, kai sergamumo rodiklis pasiektų 200 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Pasak ekspertų tarybos narės Ingos Ruginienės, jau dabar paraleliai kartu su verslais siūloma į darželius ir pradines klases sugrąžinti ir mokinukus
„Lygiai taip pat turime galvoti ir apie šveitimo įstaigas, nes mūsų pradinukai dabar yra namuose, darželiai, ikimokyklinis visas ugdymas turi būti prioritetinis“, – įsitikinusi I. Ruginienė.
Karantinas dar griežtas, bet taisykles pažeidžiančių apstu. Štai vien šią naktį Trakų rajono policijos pareigūnai Lentvaryje sustabdė automobilį „Audi“ ir liko apstulbę. Iš automobilio išlipo net šeši jauni žmonės – keturi vaikinai ir dvi merginos. Visi jie būdami iš skirtingų namų ūkių būriavosi automobilyje. Visiems jiems surašyti protokolai. O vairuotojui dar surašytas protokolas už vairavimą neturint teisės vairuoti.