Panevėžiečio Eugenijaus šeimos ūkio šiltnamiuose šiuo metu žydi šimtai vazoninių chrizantemų. Šias auksines vėlyvo rudens gėles gėlininkai Panevėžio rajone Paįstrio kaime augina jau du dešimtmečius:
„Va, miksas, jis buvo sušalęs, kietas. Ir aš čia nematau ant jo nieko blogo. Ką tai reiškia, kad nelabai bijo šalčio.“
Pasak augintojo, kasmet gėlių ūkyje chrizantemų sezonas įsibėgėja dar gerokai prieš Vėlines: „prasidės prekyba po spalio 20 d. likus porai savaičių ir čia gali neužtekti šitų gėlių ką turim. Bet gėlių yra, auginame. Ir jų užteks visiems.“
Šios ryškiaspalvės gėlės paprastai žydi iki didesnių šalčių, todėl ne veltui jos taip mėgiamos lietuvių.
Chrizantemos tikros kapų karalienės rudenį papuošiančios ne vieną kapavietę. Pavyzdžiui, chrizantemų vazonėlis gėlių ūkyje kainuos nuo 2-3 eurų, didesni ar skirtingų spalvų kelmai iki 5 eurų:
„Yra tokių pirkėjų, kurie perka pumpuruotą, kad neišžydinti, bet pas mus šiltnamyje tie, kurie nežydi dar sužydės, o lauke, kad jis gražės, aš labai abejoju. Jį nupirks tokį pumpuruotą jį laikys ir jis sušals. Žmonėms patarčiau vis tik pirkti, kad būtų tam kartui gražus ir jis, kai tokie orai neperžydės. Išsilaikys iki pat Vėlinių.“
Nors lietuviams chrizantemos yra kapų gėlė, augintojas drąsiai jomis pataria puošti ir kiemus. Tiesa, su kapų karalienėmis prieš Vėlines varžytis įstengia nebent viržiai.
Prie Šilaičių kapinių gėlėmis ir puokštėmis prekiaujančios moterys vienbalsiai tvirtina su chrizantemomis konkuruoti gali tik viržiai. Savo populiarumu nukonkuravę net dirbtines gėles:
„Daugiausiai ieško viržių, nes nenušąla ir visą žiemą jie iškišę nosytes žiūrisi.“
„Parduodam po 20, 30. Jie nebijo šalnų ir per visą žiemą liks tokie pat. Šių metų gėlė.“
„Pagrindinė Vėlinių gėlė Lietuvoje. O mūsų kaimynai latviai tai jas ir kitom progom dalina, dovanoja, ir pavyzdžiui miksai trijų spalvų gėlių tikrai gražu ir ant kiemo, alpinariumuose. Kadangi jau visos begonijos nušalo, tai ko nepastatyt tokio vazoniuko.“
Šių metų naujiena aksominiai ir svyrantys viržiai. Jų kainos už vieną vazonėlį svyruoja nuo 1,5 iki 4 eurų. Gėlininkai sako, kad mažiausiai paklausios karališkos chrizantemos, jei tik ima laikytis šalti orai jos perkamos nebent skintos per didįjį kapų lankymą. Beje, gėlių augintojai pataria nebedelsti ir gėles sodinti nelaukiant lapkričio pirmosios:
„Viržius dabar kas sodina, tai praktiškai jie neįsikabins beveik 100 proc., aš garantuotas, kad jie neišgyvens iki pavasario. Tik iki pavasario per žiemą stovės kaip eglutė ar plastmasinė gėlė. Bet tikrai neužaugs toje vietoj, jau vėlu jį auginti.“
O skaičiuojantiems pinigus ir neretai laukiantiems įvairių akcijų prekybos centruose gėlininkas siūlo per daug nesusigundyti. Retai kada pavyks nusipirkti šviežią, neuždžiovintą vazonėlį.