Vilnietė Nadežda viename prekybos centrų į krepšį krauna dešimtis vėlinių žvakučių. Moteris labiau mėgsta žvakutes stiklinėse žvakidėse. Bet tikrai ne dėl to, kad jos draugiškesnės aplinkai:
„Kad pigiau. Dėl to. Akcija. Mums seniems žmonėms… Pensija maža, reikia taikytis visur.“
Prekybininkai trina rankas. Per spalį Vėlinių žvakių stikliniuose induose arba plastiko apvalkale vienas prekybos centrų parduoda iki penkių milijonų. Tad paskutinėmis rugsėjo dienomis lentynos buvo pildomos pagal kiekvieno skonį ir kišenę. Tiesa, vis dažniau žmonės dairosi jau ne pačių žvakių, o jų įdėklų.
„Įdėklai populiarėja kasmet. Bet kol kas populiariariausios žvakutės yra kartu su dėklais, degančios 48 valandas“, – sako „Maximos“ atstovė Vilma Drulienė.
Neatsilieka ir žvakučių prekybininkai prie Karveliškių kapinių. Tiesa, į kamerą kalbėti nenori. Bet neslepia, dažniausiai pirkėjai nežiūri – plastiko žvakutė ar stiklinė. Dažno artimųjų kapus lankančiųjų žvilgsnis krypsta į kainą. Tad pasiūla svyruoja nuo 0,3 iki 10 eurų ir daugiau. Ir perka žmonės tikrai ne po vieną žvakutę. Tai pastebi ir kapines prižiūrinčių įmonių atstovai – atliekų akivaizdžiai daugėja.
„Jeigu kartais pakanka vieną kartą per savaitę išvežti šiukšles, tai per šventes mes vežam grynai kiekvieną dieną“, – pasakoja „Stebulės“ projektų vadovas Darius Jakutonis.
Paprastai iš beveik dešimties kapinių kartą per savaitę išvežama apie keturis šimtus konteinerių atliekų. Per Vėlines – po keturis šimtus konteinerių išvežama kasdien. O mirusiųjų daugėja. Per mėnesį vien Karveliškių kapinėse palaidojama apie 100 žmonių. Atliekų tvarkytojai sako, kad tokie kiekiai tampa galvos skausmu perdirbėjams. Vilniaus atliekų tvarkymo centro vadovas sako, jeigu žvakė nekokybiška, parafinas neišdega iki galo, reiškia perdirbti tokio plastiko neįmanoma.
„Tokio plastiko panaudojimo galimybės yra labai ribotos. Praktiškai jis yra arba perduodamas deginimui, arba tiesiog pašalinamas“, – teigia VATC vadovas Tomas Vaitkevičius.
Tad dvasinininkai, artėjant šventėms, ragina nešluoti parduotuvių lentynų, o pasirūpinti kitais dalykais.
„Tos žvakės iš tikrųjų yra maldos išraiška. Tai reikia prisiminti, kad ne tik žvakės nunešimas, bet ir malda, kuri lydi tuos mirusius mūsų artimuosius“, – kalbėjo arkivyskupas Gintaras Grušas.
O štai kovotojai už švarią aplinką ragina ne tik neprisipirkti žvakių, bet ir rinktis kuo ekologiškesnes.
„Žvakė žvakei nelygu. Yra parafino žvakės, jeigu teisingai žinau, yra bičių vaško žvakės. Tas pats parafinas yra kaip ir plastikas. Jis gaminamas iš naftos, tai kuo daugiau naudojame, tai tuo labiau skatiname tą naftos produkciją, ir tuo labiau prisidedam prie aplinkos taršos“, – mano tvaraus verslo konsultantė Ieva Vilkė.
Tad saikingai puošiant kapus turime ieškoti alternatyvų:
„Galbūt galime apsieiti su viena žvakele. Atsinešti žvakelę, trumpai kelias minutes tylos minute pagerbti artimąjį, ir tą žvakelę parsinešti, o kitais metais vėl panaudoti.“
Gamintojams moteris siūlo imtis ekologiškesnių žvakių, stikliniuose induose.