Šakių rajono ūkininkas Linas rodo kalnus burokėlių. Daržovių augintojas sako, kad šiuose sandėliuose guli net 1,5 tūkst. tonų pernykščio derliaus. Šių daržovių dabar niekam nereikia, tad viską jam greičiausiai teks supūdyt.
„Jau dalis yra sukompostuota, dalis išdalinta, kita dar laukia stebuklingo pirkėjo, kurio nesulauksim“, – sako ūkininkas Linas Pukelis.
Iki šiol ūkininkas sako realizavęs tik 20 proc. burokėlių. Bet ką daryti su likusia išauginta savo produkcija, nebeišmano. Labai daug Pukelių ūkio daržovių keliaudavo parduoti į užsienį, pavyzdžiui, burokėlius perdirbimui pirko italai, bet įsisiautėjus Covid-19 virusui greitai neliko pirkėjų ir ten. Tad nuostoliai didžiuliai.
Kito Šakių rajono ūkininko sandėliuose vysta pusė tūkstančio tonų bulvių. Ūkininkas jau net nebesvarsto, kur jas padėti.
„Bandom, siūlom medžiotojams, ūkininkams, kitiems, kas gyvulių turi, kažkas tai dar išsiveža“, – pasakoja L. Pukelis.
„Mėnesio eigoje turi būti suvartotos bulvės, nes kaip tikimės, kad bent Povilo atlaidams jau turėsim šviežių. Bus, ko gero, išmetimui, nes viršutinės frakcijos bulvių, kurios buvo skirtos skutimo fabrikams, tai yra skutykloms, jos beveik praktiškai sustojo. Nes pirkdavo restoranai, kavinės, darželiai, mokyklos“, – teigia ūkininkas Juozas Pukelis.
Šimtai tonų daržovių dėl karantino šitaip stovėti sandėliuose liko ne vienam Lietuvos daržovių augintojui. Dėl pandemijos net 400 tonų morkų už dyką atiduotų ir vienas stambiausių šakininių daržovių augintojų iš Pasvalio rajono. Ūkininką Morkūną guodžia tai, kad didžioji dalis jo ūkio morkų parduodama prekybos tinklams, tad didelių nuostolių nepatyrė.
O kad perdirbimui užsilikusios morkos, svogūnai nestovėtų dalį jų ūkininkas atidavė labdarai. Po centą už maišiuką simboliškai žmonėms bulves atiduoda ir suvalkijos ūkininkai. O tai kas lieka verčiama dūmais.
„Jei nuveži kokiai labdaringai valgyklai 100 kg, tai ne tie kiekiai, mes kalbam apie 100 tonų likusių daržovių, mes kalbam apie fūras, reikia galima nuvežti 2-3 fūras, bet nėra, kur vežti. Nėra kam, niekam jų nereikia“, – kalbėjo ūkininkas Algimantas Morkūnas.
Tik paradoksas, dovanoti dideliais kiekiais ūkininkai negali. Už kilnius tikslus tenka susimokėti valstybei.
„Yra niuansų su labdara. Kadangi vienam žmogui tik už keliasdešimt eurų galima duoti, o jei tik didesni kiekiai, reikia mokėti PVM. Duodam labdarą ir dar valstybei reikia susimokėti PVM“, – sako A. Morkūnas.
Dėl pandemijos nuostolius priverstus skaičiuoti ūkininkus Vyriausybė puolė raminti. Kaip tik svarstoma laikina valstybės pagalba, kad netektų daržovių utilizuoti, Žemės ūkio ministerija ūkininkams numačiusi skirti nuo 130 iki 230 eurų už toną. Sąlyga – daržovės turi atitekti labdarai. O už į kompostą išverstas kompensuoti ketinama nuo 65 iki 115 eurų už toną.
„Teikiam pagal 8 pagalbos schemas išdalinom kas ketvirčius tuos pinigus, tai jeigu žiūrėt iki gruodžio 31, tai vyriausybė patvirtino 174 mln. eurų. Tai kiaulininkystė, mėsiniai galvijai, pieno sektorius ir paukštiena, kiaušiniai ir tos pačios minėtos daržovės“, – pasakoja žemės ūkio ministras Andrius Palionis.
Ministerija planuoja jau birželį pradėti rinkti paraiškas. O daržovių augintojus parama pasiektų trečiąjį metų ketvirtį.