Ekspertai aiškina, kad taip yra todėl, kad turguose beveik neliko vadinamųjų močiučių, parduodančių savo augintus burokėlius, bulves, ar česnakus, o jų vietas užima ūkininkai ar perpardavinėtojai, kurie nustato savo kainas. Ir jeigu pirkėjas sutinka mokėti nė nesiderėdamas, šiems belieka tik trinti rankomis.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Vilnietė Vida prekybos centre renkasi avietes. Moteris sako, anksčiau jų būtų ieškojusi turguje. Dabar mieliau renkasi parduotuvėje ir ne tik avietes.
„Na, imkim tas pačias bulves. Jeigu tu penktadienį gali nusipirkti už dvidešimt penkis centus už kilogramą, tai turguje turbūt euras su centais“, – sakė Vida.
Buvo pasirinktos pigiausios bulvės iš parduotuvės ir iš turgaus. Parduotuvinės kainuoja 40 centų už kilogramą, o turgaus – euras. Pirkėjai sako, bulvės tarpusavyje beveik nesiskiria, skiriasi tik jų kaina.
Kainos visur skirtingos
Toliau nuo Vilniaus, kai kurių miestų turguose, kainos mažesnės. Marijampolėje tokios pat bulvės kainuoja 70 centų, po 50 centų pirkėjai pakloja už kiek prastesnes. Bet Kelmėje – populiariosios „Vineta“ bulvės jau vėl kainuoja, kaip Vilniuje 99 centus už kilogramą.
Palyginkime dar ir česnakų kainas. Pavyzdžiui, kilogramas lietuviškų česnakų Vilniaus turguje gali kainuoti ir 10 eurų už kilogramą, eurą už galvutę. Atvežtos iš Lenkijos – 6 eurai kilogramas, ir apie 60 ar 80 centų už galvutę.
Tuo metu parduotuvėje atvežtinis česnakas siekia iki 4,50 euro už kilogramą. Lietuviškas česnakas parduotuvėje irgi kainuoja nepigiai – po 65 centus už galvutę. Marijampolės turguje jau galima rasti česnako ir už 1,50 euro už kilogramą.
Bet žmonės, kaip sako turgaus prekeiviai nesusigundo, ir dažniau traukia maisto produktų į parduotuves.
„Prekybos centrai visokias ten akcijas daro. Visokiais būdais vilioja pirkėjus. Mes su jais nepajėgūs konkuruoti tomis kainomis, kokias jie laiko“, – teigė turgaus prekeivis Algimantas.
Pirkėjai dažniau renkasi vieną vietą
Pirkėjai ir sostinėje, ir atokiau nuo jos – atviri. Paaiškina, kodėl labai dažnai turgų iškeičia į parduotuvę.
„Babytės kartais sėdi prie turgaus, tos prekės pačios eina iš parduotuvės“, – kalbėjo vilnietė Janina.
Turgaus prekeiviai nesutinka. Ir gindamiesi, esą tai prekės iš ūkininkų, skuba paaiškinti kodėl kartais jos brangesnės nei parduotuvėje.
„Bet kokybė, čia visai kita kokybė. Geresnė, gražūs, dideli“, – sakė turgaus prekeivė Irena.
Dalis pirkėjų tikrai linkę sutikti su tokia nuomone.
„Šviežia viskas. O krautuvėje stovi, kitą kartą parsineši ir negali valgyti. Išmeti lauk“, – pasakojo pirkėja.
„Kokybė gal truputį geresnė čia“, – teigė vyriškis.
Kiti žmonės sako priešingai.
„Man reikia labai daug aviečių, aš tikrai turiu iš ko pasirinkti. O turguje parsineši ir būna ten pelėsis apačioje“, – komentavo Vida.
„Prekybos centre gali apsižiūrėti, apsičiupinėti. O ten jeigu paprašai, tai įdeda ar kokį papuvusį ar kokį... Ir ant viršaus būna gražių pridėta“, – palygino moteris.
Kainą lemia keletas faktorių
Ir praveria piniginę pirkėjai plačiau. Juolab, kad kartais prekybos centrai dar kainų viliotinį pasiūlo, kai kurios daržovėms ir vaisiams pritaikydami nuolaidas.
„Priklausomai nuo mėnesio, prekių vartojimas kyla nuo kelių iki dešimties procentų. O prekių krepšelis, vėlgi priklausomai nuo mėnesio, gali nuo penkių iki dešimties procentų kilti“, – kalbėjo parduotuvių tinklo „IKI“ atstovė Gintarė Kitovė.
Kai kurių produktų kainos, kaip sako kai kurių prekybos centrų atstovai, parduotuvėse esą mažesnės nei turguose.
„Mes labai stengiamės, kalbant apie vietinius daržoves ir vaisius, juos pirkti tiesiogiai iš ūkininkų, arba iš žemės ūkio kooperatyvų. Tai reiškia, mes išvengiame tokiu būdų tarpininkų“, – tikino „Rimi“ atstovė Eglė Krasauskienė.
Tad kur pigiau – turguje ar parduotuvėje? Taškus skuba dėlioti kainas analizuojantys ekspertai.
„Bet iš esmės paėmus su visomis prekėmis tokia situacija. Visi pajutę nuo 2022 metų, kad vartotojas sumokės bet kiek, bet kam, ir už bet ką. Ir vis dar toliau bando vartotojo kantrybę, nors vartotojas, kuo toliau, tuo labiau spaudžiasi“, – sakė „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Tad bent jau kol kas vartotojams lieka tik viena išeitis, kaip sako ekspertas – keliauti iš turgaus į parduotuvę ir atvirkščiai, ir rinktis kur pigiau, ir geresnė kokybė. Tiems, kas sako, kad anksčiau turguje buvo pigiau, ekspertas atkerta – anksčiau buvo daugiau smulkesnių turgaus prekeivių ant prekystalių dėjusių savo užaugintą derlių. Dabar jų vietas užėmė perpardavinėtojai, nustatantys savo kainas.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.