Skulptoriaus iš Argentinos rankose pjūklas. Tai vienas iš įrankių, kurio menininkui prireikia, kad ledo luitas virstų kūriniu. Kaip ir buityje naudojamo lygintuvo – juo meistras ledo paviršių paverčia skaidriu lyg krištolas. Beje, svečias iš Argentinos pirmą kartą kuria iš ledo.
„Aš daug metų dirbau su medžiu. Įrankiai yra panašūs, bet pats darbas, valdymas yra gerokai sudėtingesnis“, – sako menininkas Santiago.
Ir prie temperatūros skirtumų svečiui teko prisitaikyti.
„Argentinoje dabar yra apie 30–35 laipsnius šilumos, dabar ten vasara, tai labai didelis skirtumas“, – kalba Santiago.
Būtent šaltukas – geriausias ledo skulptūrų festivalio dalyvių draugas. Ukmergės rajone esančiame Taujėnų dvare pirmą kartą vykstantis tarptautinis ledo skulptūrų festivalis subūrė menininkus iš įvairiausių pasaulio kampelių.
„Kas keisčiausia, nė vienas skulptorius ir nė vienas darbininkas neserga. Neturim peršalimo ligų nė vienas“, – pasakoja skulptorius, „Ledo meistrų“ vadovas Paulius Orlovas.
Kūrėjų rankose tonos ledo virsta įspūdingais darbais. Nuo visai nedidukų iki net kelis metrus siekiančių skulptūrų.
Štai, ką apie ledo skulptūras kalba lankytojai:
„Stebuklai, tokia magija, atrodo ateini kaip į kokią pasaką, kas netiki stebuklais, tam nevyksta.“
„Pasirodo, va ir iš ledo galima tą meną kurti ir tikrai įspūdingas vaizdas.“
„Kaip čia padaro – neįsivaizduoju, grožis tai nuostabiai.“
Ir čia galima ne tik grožėtis, o ir paskanauti gėrimo iš ledinio bokalo, ir pačiam išbandyti ledo tvirtumą arba tiesiog iš arti pamatyti ir paliesti, kaip ir kuo virsta ledas. Pasak festivalio organizatorių, čia nėra jokių varžytuvių ar nugalėtojų. Meistrai tiesiog kuria grožį sau ir kitiems.
„Tai yra tvarumas ir laikinumas, po šitų skulptūrų lieka tik vanduo. Ir jos yra laikinas, tas grožis, kai tu matai, kaip blizga kaip krištolas ir supranti, kad rytoj jo nebebus. Tai yra taip trapu ir taip gražu“, – kalba P. Orlovas.
Tačiau šiam trapiam grožiui prireikė daug darbo.
„Buvo padaryti mūsų namų darbai. Tikrai svoris yra didelis, 25 tonas ledo atvežti į vidurį parko, tai tiesėme kelius, darėme privažiavimus“, – teigia Taujėnų dvaro direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Stackevičius.
Iššūkis ir kaip išsaugoti ledinius meno kūrinius kuo ilgiau.
„Net netinkamas apšvietimas, jeigu jis skleidžia ultravioletinius spindulius, jis sudaro tokius mikro įtrūkimus, kurie, nors ir skulptūra vientisa, ji būna lyg ant plauko.Ją paliesi ir ji gali subyrėti“, – aiškina Š. Stackevičius.
Kiek ilgai dvaro erdves puoš ledinės skulptūros, priklausys nuo oro sąlygų.